Urheilu | Soutu |
---|---|
Järjestäjä (t) | Tietohallintojohtaja ja FISA |
Painokset | 16 th |
Paikat) | München , Länsi-Saksa |
Päivämäärä | alkaen 27 elokuu ja2. syyskuuta 1972 |
Kansakunnat | 35 maata |
Osallistujat | 440 urheilijaa |
Kokeilut | 7 |
Sivusto (t) | Oberschleißheimin regattarata |
Navigointi
Soutu tapahtumia vuoden 1972 kesäolympialaisissa ovat järjestetään regatta kurssin vuonna Oberschleißheim , Länsi-Saksa , mistä 27.8.-02.09., 1972. Tämä on kuudestoista ulkonäkö soutu. Ohjelmasta on kesäolympialaiset .
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
Miehet | |||
Skiff | Juri Malyshev ( URS ) | Alberto Demiddi ( ARG ) | Wolfgang Güldenpfennig ( DDR ) |
Kaksi pariskuntaa |
Neuvostoliitto Gennadi Korchikov Aleksandr Timoshinin |
Norja Frank Hansen Svein Thøgersen |
Itä-Saksa Joachim Böhmer Hans-Ulrich Schmied |
Kaksi coxlessia |
Itä-Saksa Siegfried Brietzke Wolfgang Mager |
Sveitsi Alfred Bachmann Heinrich Fischer |
Hollanti Roel Luynenburg Ruud Stokvis |
Neljä ilman coxswainia |
Itä-Saksa Frank Forberger Dieter Grahn Frank Rühle Dieter Schubert |
Uusi-Seelanti Ross Collinge Noel Mills Dudley Storey Dick Tonks |
Länsi-Saksa Joachim Ehrig Peter Funnekötter Franz Held Wolfgang Plottke |
Kaksi coxswainin kanssa |
Itä-Saksa Wolfgang Gunkel Jörg Lucke Klaus-Dieter Neubert |
Tšekkoslovakia Vladimír Petříček Oldřich Svojanovský Pavel Svojanovský |
Romania Petre Ceapura Ladislau Lovrenschi Ștefan Tudor |
Neljä coxswainin kanssa |
Länsi-Saksa Gerhard Auer Uwe Benter Peter Berger Alois Bierl Hans-Johann Färber |
Itä-Saksa Reinhard Gust Rolf Jobst Klaus-Dieter Ludwig Eckhard Martens Dietrich Zander |
Tšekkoslovakia Vladimír Jánoš Otakar Mareček Karel Neffe Vladimír Petříčekek František Provazník |
Kahdeksan |
Uusi-Seelanti Trevor Coker Simon Dickie Athol Earl John Hunter Tony Hurt Dick Joyce Gary Robertson Wybo Veldman Lindsay Wilson |
Yhdysvallat Eugene Clapp Franklin Hobbs William Hobbs Paul Hoffman Cleve Livingston Michael Livingston Timothy Mickelson Peter Raymond Lawrence Terry |
Itä-Saksa Hans-Joachim Borzym Harold Dimke Bernd Landvoigt Jörg Landvoigt Heinri Mederow Hartmut Schreiber Manfred Schneider Manfred Schmorde Dietmar Schwarz |
Sijoitus | Kansakunta | Kulta | Hopea | Pronssi | Kaikki yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Itä-Saksa | 3 | 1 | 3 | 7 |
2 | Neuvostoliitto | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Uusi Seelanti | 1 | 1 | 0 | 2 |
4 | Länsi-Saksa | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Tšekkoslovakia | 0 | 1 | 1 | 2 |
6 | Argentiina | 0 | 1 | 0 | 1 |
Yhdysvallat | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Norja | 0 | 1 | 0 | 1 | |
sveitsiläinen | 0 | 1 | 0 | 1 | |
10 | Alankomaat | 0 | 0 | 1 | 1 |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kaikki yhteensä | 7 | 7 | 7 | 21 |