Voittaja | HC Kometa Brno |
---|---|
Joukkueiden määrä | 14 |
Otteluiden määrä | 52 (runkosarja) |
Putosi joukkue (1. liiga ) |
HC Energie Karlovy Vary |
Joukkueiden määrä | 14 |
---|---|
Otteluiden määrä | 52 (runkosarja) |
Ylennetty joukkue ( Extraliga ) |
HC Dukla Jihlava |
Putosi joukkue (2. liiga ) |
HC Most |
2016-2017 kausi on 24 : nnen kauden mestaruuden jääkiekko on Tšekissä .
14 joukkuetta kohtaavat toisiaan neljä kertaa. Kuusi parasta lopullisessa sijoitukset etukäteen puolivälierissä pudotuspelien kun joukkueet paremmuusjärjestykseen välillä 7 : nnen ja 10 : nnen paikka mennä läpi alkukilpailusta. Neljä viimeistä siirretään huoltokanaan.
SijoitusClt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | HC Bílí Tygři Liberec | 52 | 31 | 2 | 13 | 6 | 136 | 102 | +34 | 103 |
+002, | HC Oceláři Třinec | 52 | 24 | 9 | 11 | 8 | 158 | 125 | +33 | 98 |
+003, | HC Sparta Praha | 52 | 26 | 5 | 15 | 6 | 164 | 117 | +47 | 94 |
+004, | Mountfield HK | 52 | 24 | 5 | 16 | 7 | 159 | 125 | +34 | 89 |
+005, | HC Litvínov | 52 | 20 | 13 | 17 | 2 | 128 | 126 | +2 | 88 |
+006, | HC Kometa Brno | 52 | 22 | 4 | 16 | 10 | 158 | 139 | +19 | 84 |
+007, | KLH Chomutov | 52 | 18 | 10 | 18 | 6 | 149 | 154 | -5 | 80 |
+008, | HC Vítkovice | 52 | 19 | 8 | 22 | 3 | 119 | 126 | -7 | 76 |
+009, | HC Škoda Plzeň | 52 | 19 | 5 | 22 | 6 | 135 | 138 | -3 | 73 |
+010, | BK Mladá Boleslav | 52 | 21 | 2 | 23 | 6 | 132 | 148 | -16 | 73 |
+011, | PSG Zlín | 52 | 17 | 8 | 23 | 4 | 126 | 155 | -29 | 71 |
+012, | HC Olomouc | 52 | 17 | 7 | 23 | 5 | 123 | 127 | -4 | 70 |
+013, | HC Energie Karlovy Vary | 52 | 12 | 11 | 28 | 11 | 107 | 160 | -53 | 49 |
+014, | HC Pardubice | 52 | 9 | 6 | 32 | 5 | 128 | 180 | -52 | 44 |
Clt | Pelaaja | Tiimi | PJ | B | AT | Pts | +/- | Pun |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lukáš Pech (en) | HC Sparta Praha | 49 | 23 | 38 | 61 | +12 | 96 |
2 | Dominik kubalík | HC Škoda Plzeň | 45 | 16 | 29 | 45 | +14 | 16 |
3 | Petr Vrána | HC Sparta Praha | 52 | 14 | 31 | 45 | +10 | 64 |
4 | Jaroslav Bednář | Mountfield HK | 50 | 13 | 29 | 42 | +2 | 44 |
5 | Michal Vondrka | KLH Chomutov | 47 | 19 | 22 | 41 | +15 | 28 |
6 | Richard Jarůšek (en) | Mountfield HK | 50 | 16 | 25 | 41 | -4 | 58 |
7 | Ivan Huml | KLH Chomutov | 51 | 15 | 26 | 41 | +25 | 71 |
8 | František Lukeš (en) | HC Litvínov | 52 | 11 | 30 | 41 | -5 | 12 |
9 | Marek Kvapil | HC Kometa Brno | 48 | 25 | 15 | 40 | +1 | 20 |
10 | Tomáš Hyka | BK Mladá Boleslav | 50 | 11 | 29 | 40 | +7 | 40 |
Alustava kierros pelataan viiden ottelun parhaasta. Sarja kiistetään puolivälieristä alkaen seitsemän pelin parhaasta.
HallitusAlustava kierros | Puolivälierä | Välierät | Lopullinen | |||||||||||||||
1 | HC Bílí Tygři Liberec | 4 | ||||||||||||||||
9 | HC Škoda Plzeň | 2 | ||||||||||||||||
8 | HC Vítkovice | 2 | ||||||||||||||||
9 | HC Škoda Plzeň | 3 | ||||||||||||||||
1 | HC Bílí Tygři Liberec | 4 | ||||||||||||||||
7 | KLH Chomutov | 2 | ||||||||||||||||
2 | HC Oceláři Třinec | 2 | ||||||||||||||||
7 | KLH Chomutov | 4 | ||||||||||||||||
7 | KLH Chomutov | 3 | ||||||||||||||||
10 | BK Mladá Boleslav | 2 | ||||||||||||||||
1 | HC Bílí Tygři Liberec | 0 | ||||||||||||||||
6 | HC Kometa Brno | 4 | ||||||||||||||||
3 | HC Sparta Praha | 0 | ||||||||||||||||
6 | HC Kometa Brno | 4 | ||||||||||||||||
6 | HC Kometa Brno | 4 | ||||||||||||||||
4 | Mountfield HK | 2 | ||||||||||||||||
4 | Mountfield HK | 4 | ||||||||||||||||
5 | HC Litvínov | 1 | ||||||||||||||||
14. huhtikuuta 2016 | HC Bílí Tygři Liberec |
3-4 ( 2-3 , 1-1 , 0-0 ) |
HC Kometa Brno |
Home Credit Arena 7500 katsojaa |
15. huhtikuuta 2016 | HC Bílí Tygři Liberec |
3-4 (2 pr ) ( 1-1 , 1-1 , 1-1 , 0-1 ) |
HC Sparta Praha | Home Credit Arena 7500 katsojaa |
18. huhtikuuta 2016 | HC Kometa Brno |
3-0 ( 2-0 , 0-0 , 1-0 ) |
HC Bílí Tygři Liberec |
DRFG Arena 7700 katsojaa |
19. huhtikuuta 2016 | HC Kometa Brno |
5-2 ( 0-0 , 4-2 , 1-0 ) |
HC Bílí Tygři Liberec | DRFG Arena 7700 katsojaa |
Clt | Pelaaja | Tiimi | PJ | B | AT | Pts | +/- | Pun |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ivan Huml | KLH Chomutov | 17 | 5 | 11 | 16 | -3 | 8 |
2 | Michal Vondrka | KLH Chomutov | 17 | 10 | 4 | 14 | -4 | 4 |
3 | Dominik Lakatoš (en) | HC Bílí Tygři Liberec | 16 | 8 | 5 | 13 | 0 | 8 |
4 | Jakub Krejčík | HC Kometa Brno | 14 | 4 | 9 | 13 | +9 | 10 |
5 | Jan Rutta | KLH Chomutov | 17 | 2 | 11 | 13 | 0 | 8 |
Runkosarjan neljä viimeistä kerätään yhteen ryhmään, joka pelataan kaksisuuntaisissa otteluissa, ja säännöllisen kauden tilastoja pidetään. Kaksi parasta viimeisessä sijoituksessa pysyvät Extraligassa, kun taas kahden viimeisen täytyy käydä läpi karsinta-pudotusallas.
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | HC Olomouc | 58 | 21 | 7 | 25 | 5 | 144 | 145 | -1 | 82 |
+002, | PSG Zlín | 58 | 18 | 8 | 27 | 5 | 142 | 176 | -34 | 75 |
+003, | HC Energie Karlovy Vary | 58 | 17 | 1 | 29 | 11 | 138 | 177 | -39 | 64 |
+004, | HC Pardubice | 58 | 10 | 7 | 36 | 5 | 145 | 209 | -64 | 49 |
Nousu -karsintaryhmä yhdistää ylläpitoryhmän kaksi viimeistä ja kaksi 1.Ligan puolivälierien voittajaa . Joukkueet kilpailevat toisiaan vastaan neljä kertaa. Kaksi ensimmäistä karsitaan kaudelle 2017-2018 Extraliga, kun kaksi viimeistä pudotetaan 1.Ligaan .
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | HC Pardubice | 12 | 5 | 1 | 3 | 3 | 36 | 61 | +5 | 20 |
+002, | HC Dukla Jihlava | 12 | 3 | 5 | 3 | 1 | 32 | 29 | +3 | 20 |
+003, | HC Energie Karlovy Vary | 12 | 4 | 2 | 3 | 3 | 30 | 29 | +1 | 19 |
+004, | HC České Budějovice | 12 | 3 | 1 | 6 | 2 | 20 | 29 | -9 | 13 |
14 joukkuetta kohtaavat toisiaan neljä kertaa. Kuusi parasta lopullisessa sijoitukset etukäteen puolivälierissä pudotuspelien kun joukkueet paremmuusjärjestykseen välillä 7 : nnen ja 10 : nnen paikka mennä läpi alkukilpailusta. Neljä viimeistä siirretään huoltokanaan.
SijoitusClt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | HC České Budějovice | 52 | 34 | 2 | 11 | 5 | 171 | 101 | +70 | 111 |
+002, | HC Dukla Jihlava | 52 | 26 | 14 | 11 | 1 | 155 | 101 | +54 | 107 |
+003, | HC Kladno | 52 | 27 | 8 | 13 | 4 | 156 | 112 | +44 | 101 |
+004, | HC Slavia Praha | 52 | 21 | 11 | 17 | 3 | 128 | 134 | -6 | 88 |
+005, | SK Horácká Slavia Třebíč | 52 | 19 | 6 | 15 | 12 | 135 | 144 | -9 | 81 |
+006, | HC Slovan Ústí nad Labem | 52 | 17 | 9 | 18 | 8 | 147 | 162 | -15 | 77 |
+007, | HK Jestřábi Prostějov | 52 | 19 | 6 | 19 | 8 | 162 | 155 | +7 | 77 |
+008, | HC Benátky - Jizerou | 52 | 18 | 5 | 20 | 9 | 124 | 138 | -14 | 73 |
+009, | HC Frýdek-Místek | 52 | 17 | 7 | 21 | 7 | 146 | 153 | -7 | 72 |
+010, | HC Zubr Přerov | 52 | 17 | 5 | 21 | 9 | 136 | 143 | -7 | 70 |
+011, | HC Stadion Litoměřice | 52 | 16 | 6 | 22 | 8 | 131 | 133 | -2 | 68 |
+012, | HC Havířov | 52 | 17 | 4 | 26 | 5 | 127 | 131 | -4 | 64 |
+013, | SK Kadaň | 52 | 16 | 2 | 28 | 6 | 124 | 160 | -36 | 58 |
+014, | HC Most | 52 | 11 | 4 | 33 | 4 | 111 | 186 | -75 | 45 |
Clt | Pelaaja | Tiimi | PJ | B | AT | Pts | +/- | Pun |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tomáš Čachotský (en) | HC Dukla Jihlava | 51 | 25 | 66 | 91 | +31 | 30 |
2 | Martin Novák (en) | HK Jestřábi Prostějov | 51 | 33 | 40 | 73 | +12 | 34 |
3 | Tammikuu Kloz (en) | HC Slovan Ústí nad Labem HC Kladno |
51 | 45 | 25 | 70 | +36 | 36 |
4 | Zdeněk Doležal (en) | HC Slovan Ústí nad Labem | 51 | 20 | 34 | 54 | +4 | 32 |
5 | Jiří Říha (en) | HC Dukla Jihlava | 48 | 21 | 32 | 53 | +19 | 20 |
6 | Tomáš Divíšek | HC Most | 49 | 24 | 27 | 51 | +3 | 20 |
7 | Tomáš Nouza (en) | HC České Budějovice | 51 | 26 | 23 | 49 | +3 | 50 |
8 | Jiri Burger (en) | HC Kladno | 50 | 20 | 29 | 49 | -1 | 50 |
9 | Jaroslav Kůs (en) | SK Kadaň | 49 | 16 | 33 | 49 | -2 | 34 |
10 | Lukáš Krejčík (en) | HK Jestřábi Prostějov | 51 | 24 | 23 | 47 | +6 | 42 |
Alustavat kierrokset pelataan parhaista viidestä ottelusta, kun taas puolivälierät ja välierät pelataan seitsemän parasta. Välierien voittajat pääsevät Extraliga -karsintapeleihin .
HallitusAlustava kierros | Puolivälierä | Välierät | ||||||||||||||
1 | HC České Budějovice | 4 | ||||||||||||||
10 | HC Zubr Přerov | 0 | ||||||||||||||
7 | HK Jestřábi Prostějov | 1 | ||||||||||||||
10 | HC Zubr Přerov | 3 | ||||||||||||||
1 | HC České Budějovice | 4 | ||||||||||||||
4 | HC Slavia Praha | 1 | ||||||||||||||
4 | HC Slavia Praha | 4 | ||||||||||||||
5 | SK Horácká Slavia Třebíč | 0 | ||||||||||||||
2 | HC Dukla Jihlava | 4 | ||||||||||||||
9 | HC Frýdek-Místek | 1 | ||||||||||||||
8 | HC Benátky - Jizerou | 2 | ||||||||||||||
9 | HC Frýdek-Místek | 3 | ||||||||||||||
2 | HC Dukla Jihlava | 4 | ||||||||||||||
3 | HC Kladno | 3 | ||||||||||||||
3 | HC Kladno | 4 | ||||||||||||||
6 | HC Slovan Ústí nad Labem | 0 | ||||||||||||||
Runkosarjan neljä viimeistä kerätään yhteen ryhmään, joka pelataan kaksisuuntaisissa otteluissa, ja säännöllisen kauden tilastoja pidetään. Lopullisen sijoituksen kolme parasta pysyvät 1. liigassa, kun taas viimeinen pudotetaan 2. liigaan kaudelle 2017-2018.
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | HC Stadion Litoměřice | 58 | 19 | 8 | 24 | 8 | 149 | 149 | 0 | 78 |
+002, | HC Havířov | 58 | 18 | 5 | 30 | 5 | 138 | 148 | -10 | 69 |
+003, | SK Kadaň | 58 | 18 | 3 | 29 | 8 | 143 | 176 | -33 | 68 |
+004, | HC Most | 58 | 14 | 4 | 34 | 6 | 134 | 208 | -749 | 56 |