Urheilu | Yleisurheilu |
---|---|
Järjestäjä (t) | CAA |
Painokset | 6 th |
Paikat) | Lagos , Nigeria |
Päivämäärä | 4 -8. elokuuta 1989 |
Kansakunnat | 27 |
Osallistujat | 308 |
Kokeilut | 41 |
Sivusto (t) | Lagosin kansallinen stadion |
Navigointi
1979 • 1982 • 1984 • 1985 • 1988 • 1989 • 1990 • 1992 • 1993 • 1996 • 1998 • 2000 • 2002 • 2004 • 2006 • 2008 • 2010 • 2012 • 2014 • 2016 • 2018 • 20216 th Afrikkalainen yleisurheilun pidettiin 4 ja8. elokuuta 1989klo Lagos National Stadium in Lagos , Nigeria . Afrikan yleisurheiluliiton järjestämä kilpailu kokoaa yhteen 308 urheilijaa 27 maasta.
Tapahtuma | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
100 metriä |
Amadou M'Baye 10 s 60 |
Salaam Gariba 10s 64 |
Patrick Nwankwo 10 s 66 |
200 metriä |
Olapade Adeniken 20s 74 |
Davidson Ezinwa 20- luku 82 |
Nelson Boateng 20s 84 |
400 metriä |
Gabriel Tiacoh 45s 25 |
Simeon Kipkemboi 46s 29 |
Hachim Ndiaye 46s 69 |
800 metriä |
Nixon Kiprotich 1:45:71 |
Joseph Chesire 1 min 45 s 96 |
Babacar Niang 1:46:09 |
1500 metriä |
Joseph Chesire 3 min 39 s 43 |
Robert Kibet 3:40:05 |
Nixon Kiprotich 3 min 41 s 51 |
5000 metriä |
John Ngugi 13:22:07 |
Addis Abebe 13:35:09 |
Mooses Tanui 13:36 79 |
10000 metriä |
Addis Abebe 27:51:07 |
Mooses Tanui 28 min 22 s 90 |
Bedilu Kibret 28 min 29 s 14 |
Maraton |
Tsegaye Sengni 2 t 26 min 26 |
Kebede Balcha 2 t 26 min 35 |
Tekla Gebrselassie 2 t 26 min 55 |
3000 metrin estejuoksu |
Azzedine Brahmi 8 min 31 s 29 |
Micah Boinett 8 min 31 s 79 |
Boniface Merande 8 min 35 s 35 |
110 metrin aitajuoksu |
Ikechukwu Mbadugha 14s 16 |
Noureddine Tadjine 14 s 18 |
Akwasi Abrefa 14 s 56 |
400 metrin aitajuoksu |
Henry Amike 49s 58 |
Hamadou Mbaye 50 s 76 |
Sanoi Aberkan 50s 84 |
Korkeushyppy |
Othmane Belfaa 2,20 m |
Abdenour Krim 2,15 m |
Boubacar Guèye 2,10 m |
Seiväshyppy |
Sami Si Mohamed 4,90 m |
Issam Ben Mohamed 4,80 m |
Samir Agsous 4,60 m |
Pituushyppy |
Yusuf Alli 8,27 m |
Ayodele Aladefa 7,89 m |
Badara Mbengue 7,88 m |
Kolmiloikka |
Eugene Koranteng 16,83 m |
Kaikkien pyhien päivä Rabenala 16,80 m |
Paul Nioze 16,74 m |
Kuulantyöntö |
Robert Welikhe 17,28 m |
Chima Ugwu 16,76 m |
Vincent Oghene 16,62 m |
Kiekonheitto |
Hassan Ahmed Hamad 53,44 m |
Vincent Oghene 52,98 m |
Ikechukwu Chika 50,70 m |
Vasaran heitto |
Hakim Toumi 69,98 m |
Hassan Chahine 66,86 m |
Djamel Zouiche 63,52 m |
Keihäänheitto |
Pius Bazighe 68,96 m |
Mongi Alimi 68,42 m |
William Sang 68,06 m |
Decathlon |
Mourad Mahour Bacha 7080 pistettä |
Hatem Bashar 6757 pistettä |
Stanley Flowers 6519 pistettä |
20 km kävely |
Mohamed Bouhalla 1 t 30 min 43 |
Abdelwahab Ferguène 1 t 36 min 49 |
Bekele Lema 1 t 45 min 25 |
Viesti 4 × 100 metriä |
Nigeria 39 s 94 |
Kenia 40-luku 78 |
Norsunluurannikko 40-luku 91 |
4 × 400 metrin rele |
Kenia 3:04:44 |
Nigeria 3:05:54 |
Senegal 3:08:18 |
Sijoitus | Kansakunta | Kulta | Hopea | Pronssi | Kaikki yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nigeria | 14 | 12 | 9 | 35 |
2 | Algeria | 9 | 4 | 4 | 17 |
3 | Kenia | 8 | 11 | 4 | 23 |
4 | Etiopia | 2 | 4 | 7 | 13 |
5 | Ghana | 2 | 2 | 2 | 6 |
6 | Norsunluurannikko | 2 | 1 | 3 | 6 |
7 | Egypti | 2 | 1 | 0 | 3 |
8 | Senegal | 1 | 1 | 5 | 7 |
9 | Marokko | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Tunisia | 0 | 3 | 1 | 4 |
11 | Madagaskar | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | Ruanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Zimbabwe | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Seychellit | 0 | 0 | 1 | 1 |