1999 Etelä-Amerikan juniorimestaruuskilpailut
1999 Etelä-Amerikan juniorimestaruuskilpailut
Navigointi
1998 Etelä-Amerikan juniorimestaruudet 2000 Etelä-Amerikan juniorimestaruus
31 th painos Etelä-Amerikan Junior Yleisurheilu kisat pidettiin Concepción Chilessä 22.-23. lokakuuta 1999.
Tulokset
Miehet
Saadut mitalit
Kokeilut
|
Kulta
|
Hopea
|
Pronssi
|
---|
100 metriä
|
Jarbas Mascarenhas Brasilia
|
10 s 46
|
Matías Fayos Argentiina
|
10s 58
|
Helly Ollarves Venezuela
|
10 s 67
|
200 metriä
|
Jorge Maidana Argentiina
|
21s 47
|
Matías Fayos Argentiina
|
21s 50
|
Jagnner Palacios Kolumbia
|
21s 58
|
400 metriä
|
William Hernández Venezuela
|
47s 28
|
Jorge Maidana Argentiina
|
48 s 10
|
Guillermo Mayer Chile
|
48 s 24
|
800 metriä
|
Jonathan Palma Venezuela
|
1:51:36
|
David Tapia Argentiina
|
1:51:79
|
Carlos da Silva Brasilia
|
1:52:18
|
1500 metriä
|
Glauco da Silva Brasilia
|
3:53:67
|
Sebastián González Cabot Argentiina
|
3:54 95
|
Thiago Cecatto Brasilia
|
3:56:26
|
5000 metriä
|
Jonathan Matos Brasilia
|
14:46:34
|
Osmário Reis Brasilia
|
14:47 65
|
Ricardo Franzón Argentiina
|
14:49 85
|
10000 metriä
|
Jonathan Matos Brasilia
|
30:03:08
|
Osmário Reis Brasilia
|
30:33:16
|
Pablo Gardiol Uruguay
|
31:19:16
|
3000 metrin estejuoksu
|
José Correa Argentiina
|
9:13:63
|
Mariano Mastromarino Argentiina
|
9:14:94
|
Jonathan Matos Brasilia
|
9:16:01
|
110 metrin aitajuoksu
|
Jackson Quiñónez Ecuador
|
14s 26
|
Adriano de Oliveira Brasilia
|
14s 29
|
Jorge Chaverra Kolumbia
|
14s 59
|
400 metrin aitajuoksu
|
Jorge Chaverra Kolumbia
|
51 s 43
|
Gabriel Heredia Argentiina
|
52s 67
|
Xavier Caicedo Ecuador
|
53 s 23
|
Korkeushyppy
|
Jesse Lima Brasiliasta
|
2,09 m
|
Jackson Quiñónez Ecuador
|
2,06 m
|
Cristian Onzari Argentiina
|
2,03 m
|
Seiväshyppy
|
Jorge Naranjo Chile
|
4,80 m
|
José Francisco Nava Chile
|
4,75 m
|
Fábio da Silva Brasilia
|
4,75 m
|
Pituushyppy
|
Jadel Gregório Brasilia
|
7,36 m
|
Adriano de Oliveira Brasilia
|
7,30 mw
|
Eduardo Tagle Chile
|
7,20 m
|
Kolmiloikka
|
Jadel Gregório Brasilia
|
16,18 m
|
Marcelo da Costa Brasilia
|
15,72 m
|
Julio Solarte Venezuela
|
14,99 mw
|
Kuulantyöntö
|
Daniel Muñoz Chile
|
15,78 m
|
Mateus Monari Brasilia
|
15,52 m
|
Hugo Zambelli Argentiina
|
15,39 m
|
Kiekonheitto
|
Carlos Lodato Argentiina
|
47,55 m
|
Héctor Hurtado Venezuela
|
46,60 m
|
Mateus Monari Brasilia
|
46,22 m
|
Vasaran heitto
|
Fernando Crovetto Argentiina
|
58,37 m
|
Lucas Andino Argentiina
|
55,56 m
|
Carlos Murúa Peru
|
55,18 m
|
Keihäänheitto
|
Edwin Cuesta Venezuela
|
70,15 m
|
Manuel Fuenmayor Venezuela
|
63,17 m
|
Pablo Pietrobelli Argentiina
|
63,13 m
|
Decathlon
|
Eric Kerwitz Argentiina
|
6768 pistettä
|
Ivan da Silva Brasilia
|
6489 pistettä
|
Pablo Bustamente Argentiina
|
6473 pistettä
|
10 km kävely
|
Cristián Muñoz Chile
|
42:52:36
|
Gustavo Restrepo Kolumbia
|
43 min 00 s 81
|
Andrés Chocho Ecuador
|
44:43:08
|
Viesti 4 × 100 metriä
|
Brasilia |
40-luku 97
|
Venezuela |
41s 46
|
Chile |
41s 58
|
4 × 400 metrin rele
|
Venezuela |
3:13:25
|
Brasilia |
3:14:87
|
Argentiina |
3:15:21
|
Naiset