2007 yleisurheilun sisäkilpailut
2007 yleisurheilun sisäkilpailut
Navigointi
1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1992 • 1994 • 1996 • 1998 • 2000 • 2002 • 2005 • 2007 • 2009 • 2011 • 2013 • 2015 • 2017 • 2019 • 2021
29 th Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut olivat pidettiin 2 kohteeseen 4 Maaliskuu 2007 klo National Indoor Arena on Birmingham , The UK . 570 urheilijaa 45 maasta kilpaili 26 tapahtumassa (13 miestä ja 13 naista).
Kohokohdat
Kolme mestaruusrekisteriä ja 29 kansallista ennätystä paranevat. Brittiläinen Jason Gardener voitti neljännen peräkkäisen tittelinsä, belgialaisen Kim Gevaertin ja tšekkiläisen Roman Šebrlen kolmannen. Puolalaisesta Lidia Chojeckasta tulee ensimmäinen urheilija, joka on saavuttanut 1500 m / 3000 m kaksinkertaisen osan Euroopan sisätiloissa.
Tulokset
Miehet
Saadut mitalit
Kokeilut
|
Kulta
|
Hopea
|
Pronssi
|
---|
60 m
|
Jason Gardener Iso-Britannia 6:51 (EL)
|
Craig Pickering UK 6:59
|
Ronald Pognon Ranska 6-60-vuotiaat
|
400 m
|
David Gillick Irlanti 45s 52 (EL, NR)
|
Bastian Swillims Saksa 45 s 62 (PB)
|
Robert Tobin Iso-Britannia 46s 15
|
800 m
|
Arnoud Okken Alankomaat 1 min 47 s 92
|
Miguel Quesada Espanja 1 min 47 s 96
|
Maurizio Bobbato Italia 1 min 48 s 71 (PB)
|
1500 m
|
Juan Carlos Higuero Espanja 3 min 44 s 41
|
Sergio Gallardo Espanja 3:44 51
|
Arturo Casado Espanja 3 min 44 s 73
|
3000 m
|
Cosimo Caliandro Italia 8 min 02 s 44
|
Bouabdellah Tahri Ranska 8:02 85
|
Jesús España Espanja 8:02 91
|
60 metrin aitajuoksu
|
Gregory Sedoc Alankomaat 7 s 63 (= PB)
|
Marcel van der Westen Alankomaat 7s 64
|
Jackson Quiñónez Espanja 7s 65
|
4 × 400 metrin rele
|
Iso-Britannia Robert Tobin Dale Garland Philip Taylor Steven Green 3:07:04
|
Venäjä Ivan Buzolin Vladislav Frolov Maksim Dyldin Artem Sergeyenkov 3 min 08 s 10
|
Puola Piotr Kędzia Marcin Marciniszyn Łukasz Pryga Piotr Klimczak 3 min 08 s 14
|
Korkeushyppy
|
Stefan Holm Ruotsi 2,34 m
|
Linus Thörnblad Ruotsi 2,32 m
|
Martyn Bernard Iso-Britannia 2,29 m
|
Seiväshyppy
|
Danny Ecker Saksa 5,71 m
|
Denys Yurchenko Ukraina 5,71 m (= SB)
|
Björn Otto Saksa 5,71 m
|
Pituushyppy
|
Andrew Howe Italia 8.30m (EL, NR)
|
Loúis Tsátoumas Kreikka 8,02 m
|
Salim Sdiri Ranska 8,00 m
|
Kolmiloikka
|
Phillips Idowu Iso-Britannia 17.56m (WL, CR, SB)
|
Nathan Douglas Iso-Britannia 17.47m (PB)
|
Aleksandr Sergeyev Venäjä 17.15m (SB)
|
Kuulantyöntö
|
Mikuláš Konopka Slovakia 21,57 m (EL, NR)
|
Pavel Lyzhyn Valko-Venäjä 20,82 m (PB)
|
Joachim Olsen Tanska 20,55 m
|
Seitsenkilpailu
|
Roman Šebrle Tšekki 6196 pistettä (WL)
|
Aleksandr Pogorelov Venäjä 6127 pistettä
|
Andrei Krauchanka Valko-Venäjä 6090 pistettä (PB)
|
Naiset
Saadut mitalit
Kokeilut
|
Kulta
|
Hopea
|
Pronssi
|
---|
60 m
|
Kim Gevaert Belgia 7 s 12
|
Yevgeniya Polyakova Venäjä 7
s.18
|
Daria ONYSKO Puola 7 s 20 (PB)
|
400 m
|
Nicola Sanders Iso-Britannia 50-luku 02 (WL, NR, PB)
|
Ilona Usovich Valko-Venäjä 51s 00 (PB)
|
Olesya Zykina Venäjä 51 s 69 (SB)
|
800 m
|
Oksana Zbrozhek Venäjä 1 min 59 s 23
|
Tetyana Petlyuk Ukraina 1:59 84
|
Jolanda Čeplak Slovenia 2 min 00 s 00
|
1500 m
|
Lidia Chojecka Puola 4 min 05 s 13
|
Natalya Pantelyeva Venäjä 4 min 06 s 04 (PB)
|
Olesya Chumakova Venäjä 04:06 48 (SB)
|
3000 m
|
Lidia Chojecka Puola 8 min 43 s 25
|
Marta Domínguez Espanja kahdeksan min 44 s 40 (SB)
|
Silvia Weissteiner Italia 8 min 44 s 81 (NR, NL)
|
60 metrin aitajuoksu
|
Susanna Kallur Ruotsi 7s 87
|
Aleksandra Antonova Venäjä 7s 94
|
Kirsten Bolm Saksa 7 s 97 (SB)
|
4 × 400 metrin rele
|
Valko-Venäjä Yulianna Yuschanka Iryna Khliustava Svetlana Usovich Ilona Usovich 3 min 27 s 83 (NR, CR)
|
Venäjä Olesya Zykina Natalya Ivanova Zhanna Kashcheyeva Natalya Antyukh 3 min 28 s 16
|
Yhdistynyt kuningaskunta Emma Duck Nicola Sanders Kim Wall Lee McConnell 3:28:69 (NR)
|
Korkeushyppy
|
Tia Hellebaut Belgia 2,05 m (WL, NR, PB)
|
Antonietta di Martino Italia 1,96 m
|
Ruth Beitia Espanja 1,96 m
|
Seiväshyppy
|
Svetlana Feofanova Venäjä 4.76m (SB)
|
Yuliya Golubchikova Venäjä 4.71 m (PB)
|
Anna Rogowska Puola 4,66 m
|
Pituushyppy
|
Naide Gomes Portugali 6,89 m (WL, NR)
|
Concepción Montaner Espanja 6,69 m
|
Denisa Ščerbová Tšekki 6,64 m (= NR, PB)
|
Kolmiloikka
|
Carlota Castrejana Espanja 14,64 m (EL, NR, PB)
|
Olesya Bufalova Venäjä 14.50 m (PB)
|
Teresa Nzola Meso Ba Ranska 14,49 m (NR, PB)
|
Kuulantyöntö
|
Assunta Legnante Italia 18,92 m
|
Irina Khudoroshkina Venäjä 18,50 m
|
Olga Ryabinkina Venäjä 18,16 m
|
Viisiottelu
|
Carolina Klüft Ruotsi 4944 pistettä (WL, SB)
|
Kelly Sotherton Iso-Britannia 4927 pistettä (NR)
|
Karin Ruckstuhl Alankomaat 4801 pistettä (NR)
|
Mitalipöytä
Kansakuntien sijoitus
Seuraava sijoitus ottaa huomioon urheilijoiden finalistien paikat. Ensimmäiselle testille annetaan 8 pistettä, toisessa 7 pistettä ja niin edelleen enintään 8 e testistä, joka kerää pisteen.
Sijoitus
|
Maa
|
1. s
|
2 ND
|
3. päivä
|
4 th
|
5 th
|
6 th
|
7 th
|
8 th
|
Kaikki yhteensä
|
Pisteet
|
---|
1.
|
Venäjä
|
2
|
9
|
4
|
2
|
3
|
4
|
1
|
1
|
26
|
140
|
2.
|
Iso-Britannia
|
4
|
3
|
3
|
4
|
5
|
3
|
0
|
0
|
22
|
120
|
3.
|
Espanja
|
2
|
4
|
3
|
2
|
1
|
0
|
0
|
2
|
14
|
78
|
4.
|
Ranska
|
0
|
1
|
3
|
3
|
1
|
6
|
2
|
1
|
17
|
67
|
5.
|
Saksa
|
1
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1
|
1
|
0
|
13
|
63
|
6.
|
Puola
|
2
|
0
|
3
|
1
|
1
|
3
|
2
|
0
|
12
|
56
|
7.
|
Italia
|
3
|
1
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
9
|
54
|
8.
|
Ruotsi
|
3
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
2
|
10
|
46
|
Ulkoiset linkit
Huomautuksia ja viitteitä
-
Euroopan federaation verkkosivusto