Urheilu | Yleisurheilu |
---|---|
Järjestäjä (t) | EAA |
Painokset | 12. th |
Paikat) | Gateshead , Iso-Britannia |
Päivämäärä | 5 ja6. elokuuta 1989 |
Sivusto (t) | Gatesheadin kansainvälinen stadion |
Voittaja |
Itä-Saksa (miehet) Yhdistynyt kuningaskunta (naiset) |
---|
Navigointi
12 th European Cup yleisurheilu kansojen tapahtuu 5 ja6. elokuuta 1989in Gateshead on Isossa-Britanniassa .
Iso-Britannia voittaa kotinsa ensimmäistä kertaa miesten kilpailussa. Itä-Saksa väittää naisten kahdeksannen voiton.
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Iso-Britannia | 115 |
2 | Itä-Saksa | 103 |
3 | Neuvostoliitto | 101 |
4 | Italia | 95 |
5 | Ranska | 95 |
6 | Länsi-Saksa | 91 |
7 | Tšekkoslovakia | 63 |
8 | Espanja | 54 |
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Itä-Saksa | 120 |
2 | Neuvostoliitto | 95 |
3 | Iso-Britannia | 84 |
4 | Länsi-Saksa | 79 |
5 | Romania | 72 |
6 | Puola | 56 |
7 | Bulgaria | 43 |
8 | Tšekkoslovakia | 26 |
Testata | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (tuuli: -1,8 m / s) |
Linford Christie GBR |
10 s 33 |
Daniel Sangouma FIN |
10s 39 |
Vladimir Krylov URS |
10 s 43 |
200 m (tuuli: +0,1 m / s) |
John Regis GBR |
20-luku 62 |
Stefano Tilli ITA |
20-luku 66 |
Daniel Sangouma FIN |
20-luku 83 |
400 m |
Edgar Itt FRG |
45 s 43 |
Jens Carlowitz DDR |
45 s 44 |
Cayetano Cornet ESP |
45-luku 82 |
800 m |
Tom McKean GBR |
1:46:94 |
Peter Braun FRG |
1:47:53 |
Hauke Fuhlbrüggen DDR |
1:48:20 |
1500 m |
Pascal Thiébaut FRA |
3:48:05 |
Sergei Afanasyev URS |
3:48:35 |
Gennaro Di Napoli ITA |
3:48:61 |
5000 m |
Salvatore Antibo ITA |
13:43:84 |
Jack Buckner GBR |
13:44 77 |
Mikhail Dasko URS |
13:47:56 |
10000 m |
Francesco Panetta ITA |
28:27:02 |
Tim Hutchings GBR |
28:27:21 |
José Manuel Albentosa ESP |
28:29:78 |
3000 m estejuoksu |
Alessandro Lambruschini ITA |
8:34:06 |
Hagen Melzer DDR |
8:34:90 |
Raymond Pannier FIN |
8:35:33 |
110 m este (tuuli: -2,9 m / s) |
Colin Jackson GBR |
13s 56 |
Vladimir Shishkin URS |
13s 76 |
Florian Schwarthoff FRG |
13s 88 |
400 m aitajuoksu |
Kriss Akabusi GBR |
48 s 95 |
Harald Schmid FRG |
49 s 26 |
Vladimir Budko URS |
49 s 60 |
4 × 100 m |
GBR Tony Jarrett John Regis Marcus Adam Linford Christie |
38 s 39 |
FRA Max Morinière Daniel Sangouma Gilles Quénéhervé Bruno Marie-Rose |
38s 46 |
ITA Antonio Ullo Sandro Floris Pier Francesco Pavoni Stefano Tilli |
38s 98 |
4 × 400 m |
GBR Peter Crampton Kriss Akabusi Todd Bennett Brian Whittle |
3:03:16 |
FRG Klaus Just Mark Henrich Carsten Köhrbrück Ralf Lübke |
3:03:33 |
DDR Torsten Odebrett Thomas Miethig Jens Carlowitz Thomas Schönlebe |
3:04:21 |
Korkeushyppy |
Dalton Grant GBR |
2,32 m |
Rudolf Povarnitsyn URS |
2,32 m |
Róbert Ruffíni TCH |
2,29 m |
Seiväshyppy |
Rodion Gataullin URS |
5,70 m |
Bernhard Zintl FRG |
5,50 m |
Uwe Langhammer DDR |
5,40 m |
Pituushyppy |
Vladimir Ratushkov URS |
8,09 m |
Christian Thomas FRG |
8,05 m |
Stewart Faulkner GBR |
7,97 m |
Kolmiloikka |
Oleg Sakirkin URS |
17,18 m |
Wolfgang Zinser FRG |
16,71 m |
Dario Badinelli ITA |
16,50 m |
Kuulantyöntö |
Ulf Timmermannin DDR |
21,72 m |
Karsten Stolz FRG |
20,45 m |
Alessandro Andrei ITA |
20,03 m |
Kiekonheitto |
Jürgen Schult DDR |
66,54 m |
Romas Ubartas URS |
63,98 m |
Rolf Danneberg FRG |
63,12 m |
Vasaran heitto |
Heinz Weis FRG |
79,86 m |
Igor Astapkovich URS |
79,68 m |
Ralf Haber DDR |
77,76 m |
Keihäänheitto |
Steve Backley GBR |
82,92 m |
Jan Železný TCH |
79,44 m |
Volker Hadwich DDR |
79,38 m |
AR- ennätys Manner ( alueennätys ) • CR- ennätysmestaruuskilpailut ( mestaruusrekisteri ) • DNF ei valmistunut ( ei päättynyt ) • DNS ei käynnistynyt ( ei käynnistynyt ) • DQ DQ ( hylkäys ) • MR- kokouksen ennätys ( tapaamisrekisteri ) • NR Kansallinen ennätys ( ennätyskansallinen ) • TAI olympiaennätys ( olympiaennätys ) • PB: n henkilökohtainen ennätys ( henkilökohtainen paras ) • SB: n paras henkilökohtainen suorituskyky kauden aikana ( kauden paras ) • WL: n korkein maailman suorituskyvyn vuosi ( maailman johtava ) • WJR: n ennätysmaailma Junior ( maailmanennätysennätys ) • WR maailmanennätys ( maailmanennätys ) |
Testata | Kulta | Hopea | Pronssi | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (tuuli: 0,0 m / s) |
Katrin Krabbe DDR |
11s 14 |
Paula Dunn GBR |
11s 24 |
Irina Sergeyeva URS |
11s 26 |
200 m (tuuli: -1,8 m / s) |
Silke Möller DDR |
23s 00 |
Paula Dunn GBR |
23 s 45 |
Ewa Kasprzyk POL |
23 s 72 |
400 m |
Grit Breuer DDR |
50-luku 52 |
Linda Keough GBR |
51 s 66 |
Helga Arendt FRG |
51s 80 |
800 m |
Doina Melinte ROM |
1:58:04 |
Sigrun Wodars DDR |
1:58:55 |
Dalia Matuseviciené URS |
1:59 74 |
1500 m |
Doina Melinte ROM |
4:05 83 |
Yvonne Mai DDR |
4:06:50 |
Svetlana Kitova URS |
4:07:62 |
3000 m |
Paula Ivan ROM |
8:38:48 |
Yvonne Murray GBR |
8:44:34 |
Natalya Artjomova URS |
9:03:39 |
10000 m |
Kathrin Ullrich DDR |
32:17 88 |
Viorica Ghican ROM |
32:41:34 |
Angie Pain GBR |
32:42 84 |
100 m este (tuuli: +1,8 m / s) |
Cornelia Oschkenat DDR |
12s 74 |
Claudia Zaczkiewicz FRG |
12s 82 |
Jelizaveta Chernyshova URS |
12s 85 |
400 m aitajuoksu |
Petra Krug DDR |
54 s 72 |
Sally Gunnell GBR |
54 s 98 |
Tatjana Ledovskaja URS |
55s 35 |
4 × 100 m |
DDR Silke Möller Katrin Krabbe Kerstin Behrendt Sabine Günther |
41s 87 |
URS Nadezhda Roshchupkina Galina Malchugina Natalya Kovtun Natalya Voronova |
42s 85 |
FRG Andrea Hagen Ulrike Sarvari Andrea Thomas Karin Janke |
43s 64 |
4 × 400 m |
DDR Sigrun Wodars Katrin Schreiter Christine Wachtel Grit Breuer |
3:24:08 |
URS Marina Shmonina Lyudmila Dzhigalova Jelena Golesheva Yelena Ruzina |
3:24:75 |
GBR Linda Keough Jennifer Stoute Angela Piggford Sally Gunnell |
3:26:54 |
Korkeushyppy |
Alina Astafei ROM |
2,00 m |
Tamara Bykova URS |
1,97 m |
Heike Balck DDR |
1,94 m |
Pituushyppy |
Galina Chistyakova URS |
7,10 mw |
Helga Radtke DDR |
6,89 m |
Fiona saattaa GBR |
6,88 mw |
Kuulantyöntö |
Heike Hartwig DDR |
20,59 m |
Claudia Losch FRG |
20,17 m |
Larisa Peleshenko URS |
19,32 m |
Kiekonheitto |
Ilke Wyludda DDR |
73,04 m |
Tsvetanka Khristova BUL |
62,26 m |
Dagmar Galler FRG |
60,46 m |
Keihäänheitto |
Petra Felke DDR |
66,92 m |
Brigitte Graune FRG |
62,04 m |
Tessa Sanderson GBR |
59,72 m |
AR- ennätys Manner ( alueennätys ) • CR- ennätysmestaruuskilpailut ( mestaruusrekisteri ) • DNF ei valmistunut ( ei päättynyt ) • DNS ei käynnistynyt ( ei käynnistynyt ) • DQ DQ ( hylkäys ) • MR- kokouksen ennätys ( tapaamisrekisteri ) • NR Kansallinen ennätys ( ennätyskansallinen ) • TAI olympiaennätys ( olympiaennätys ) • PB: n henkilökohtainen ennätys ( henkilökohtainen paras ) • SB: n paras henkilökohtainen suorituskyky kauden aikana ( kauden paras ) • WL: n korkein maailman suorituskyvyn vuosi ( maailman johtava ) • WJR: n ennätysmaailma Junior ( maailmanennätysennätys ) • WR maailmanennätys ( maailmanennätys ) |
"B" - finaali pelataan Brysselissä (miehet) ja Strasbourgissa (naiset) 56. elokuuta 1989.
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Bulgaria | 107 |
2 | Unkari | 103.5 |
3 | Puola | 102 |
4 | Ruotsi | 102 |
5 | Itävalta | 87 |
6 | sveitsiläinen | 81 |
7 | Kreikka | 74.5 |
8 | Belgia | 61 |
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Ranska | 95 |
2 | Unkari | 89 |
3 | Suomi | 85 |
4 | Italia | 81 |
5 | sveitsiläinen | 65.5 |
6 | Espanja | 58.5 |
7 | Ruotsi | 53 |
8 | Jugoslavia | 49 |
Kahdella finaalilla, C1 ja C2, on sama arvo. Ne mahdollistavat pääsyn B-finaaliin kaksi vuotta myöhemmin. Ne tapahtuvat 5. ja 5. päivänä6. elokuuta 1989vuonna Kööpenhaminassa ja Dublinissa .
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Suomi | 79 |
2 | Norja | 72 |
3 | Tanska | 65 |
4 | Turkki | 46.5 |
5 | Kypros | 36.5 |
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Jugoslavia | 72 |
2 | Portugali | 69 |
3 | Alankomaat | 68 |
4 | Irlanti | 52 |
5 | Islanti | 38 |
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Belgia | 76 |
2 | Norja | 75 |
3 | Itävalta | 71 |
4 | Tanska | 46 |
5 | Turkki | 36 |
6 | Kypros | 30 |
Neliö | Maa | Pisteet |
---|---|---|
1 | Alankomaat | 71 |
2 | Kreikka | 54 |
3 | Portugali | 51 |
4 | Irlanti | 40 |
5 | Islanti | 24 |
Jugoslavia ei lopulta osallistu seuraavaan painokseen.
Kilpailun voittaja | Nousu ylempään divisioonaan | Putoaminen alempaan divisioonaan |