Pohjois-Afrikan jalkapallokuppi 1948-1949
Tässä artikkelissa ei mainita mitään lähdettä ja se voi sisältää virheellisiä tietoja (raportoitu lokakuussa 2016).
Jos sinulla on hakuteoksia tai artikkeleita tai jos tiedät laadukkaita verkkosivustoja, jotka käsittelevät tässä käsiteltävää aihetta, täydennä artikkeli antamalla viitteet, jotka ovat hyödyllisiä sen todennettavuuden kannalta, ja linkittämällä ne " Muistiinpanot " -osioon. Ja viitteet "( muokkaa artikkeli ).
Etsi lähteitä kohteelle " North African Football Cup 1948-1949 ":
Tämä artikkeli on luonnos, joka koskee
jalkapallokilpailuja ja
Maghrebia .
Voit jakaa tietosi parantamalla sitä ( miten? ) Vastaavien projektien suositusten mukaisesti .
Pohjois-Afrikan jalkapallokuppi 1948-1949
Navigointi
AFN Cup 1947-1948 AFN Cup 1949-1950
Tämä artikkeli käsittelee Pohjois-Afrikan jalkapallokupin vuosien 1948-1949 painosta . Tämä on 13 : nnen painos tämän kilpailun päättyy voittoon Wydad Athletic Club päin USA Athletic klo Stadium Philipp .
Nämä ovat kaksi joukkuetta Marokon liigasta, jotka tapaavat finaalissa. Nämä kaksi joukkuetta ovat vastaavasti Wydad Athletic Club ja USA Athletic . Finaali päättyi WAC: n voittoon tekemällä kaksi maalia yhteen.
WAC voitti kilpailun ensimmäistä kertaa historiassaan ja antoi liigalleen, Ligue du Marocille, saada kuusi titteliä kilpailussa sen perustamisesta lähtien. USA voitettiin ensimmäistä kertaa kilpailun finaalissa voitettuaan vain yhden Cupin vuonna 1948.
LMFA-Marokko-kurssi
Ensimmäinen kierros
Toinen käännös
Kolmas kierros
Neljäs kierros
LTFA-Tunisia -kurssi
Ensimmäinen kierros
Toinen käännös
Kolmas kierros
LAFA-Alger-reitti
Ensimmäinen kierros
Ensimmäisen kierroksen ottelut pelattiin sunnuntaina 5. syyskuuta 1948.
|
klubi |
Pisteet |
klubi |
Paikka
|
---|
1
|
JSM Alger
|
2 - 2 (ap)
|
ESM Alger
|
Municipal, Alger
|
---|
2
|
O Cap Matifou
|
4 - 3 (ap)
|
Yhdysvaltain Arba-Sidi Moussa
|
Municipal, Alger
|
---|
3
|
AS Montpensier
|
2 - 0
|
Ihanteellinen Algerian muslimiklubi
|
Municipal, Alger
|
---|
4
|
Guyotville-stadion
|
10 - 0
|
SA Bab-el-Oued
|
Municipal, Alger
|
---|
5
|
OM Stream
|
2 - 1
|
Yhdysvaltain Alger
|
Pyhä Eugene
|
---|
6
|
Algerian Club Croissant
|
6 - 2
|
JS Valkoinen talo
|
Hussein Dey
|
---|
7
|
USLTT
|
3 - 2 (ap)
|
SA Belcourt
|
Hussein Dey
|
---|
8
|
GSA Hydra
|
4 - 2
|
Yhdysvaltain Ben Aknoun
|
El Biar
|
---|
9
|
NA Hussein Dey
|
-
|
Yhdysvaltain Sahel
|
El Biar
|
---|
10
|
Yhdysvaltain Ain Taya
|
2 - 1
|
Algerin olympiavalkoinen
|
Neliön talo
|
---|
11
|
Olympic Turkoosi rannikko
|
0 - 0
|
OM Saoula
|
Nousuvesi
|
---|
12
|
ASPTT Alger
|
12 - 0
|
AS Réghaia
|
Nousuvesi
|
---|
13
|
AS Rivet
|
5 - 1
|
Ramppi Valée Sportive
|
Neliön talo
|
---|
14
|
JLC Douera
|
2 - 0
|
HS Fouka
|
Guyotville
|
---|
15
|
Olympic rannikko
|
Kiinteämääräinen
|
MC Cap-Matifou
|
Guyotville
|
---|
16
|
ES Ain Taya
|
6 - 2 (ap)
|
CA Paté
|
Hydra
|
---|
17
|
Yhdysvaltain linnoitusvesi
|
6 - 0
|
JS Alma
|
Rouiba
|
---|
18
|
OM Saint-Eugene
|
6 - 0
|
RC Fondouk
|
Rouiba
|
---|
19
|
JS Birtouta
|
3 - 1
|
OM Ford Water
|
Saoula
|
---|
20
|
AS Douera
|
2 - 1
|
JS Birkhadem
|
Cheraga
|
---|
21
|
SC Alger
|
8 - 0
|
O. Fouka
|
Zeralda
|
---|
22
|
SCU El Biar
|
1 - 0
|
NC El Affroun
|
Castiglione
|
---|
23
|
Mouloudia Club Bouira
|
2 - 1
|
ES Zerald
|
Alma
|
---|
24
|
Bouira AC
|
8 - 4
|
RAS Alger
|
Alma
|
---|
25
|
USM Maison Carré
|
6 - 0
|
O. Sahel-Cheraga
|
Birtouta
|
---|
26
|
Yhdysvaltain Blida
|
5 - 0
|
SS Bouzaréah
|
Boufarik
|
---|
27
|
O Medea
|
2 - 0
|
SC Jardi d'Essai
|
Blida
|
---|
28
|
JS Rovigo
|
3 - 1
|
OM Ameur El Ain
|
Blida
|
---|
29
|
SC Medea
|
1 - 1
|
WR Belcourt
|
Blida
|
---|
30
|
USM Marengo
|
2 - 1
|
O Rouiba
|
Blida
|
---|
31
|
O Marengo
|
2 - 0
|
O Birkhadem
|
Koléa
|
---|
32
|
CA Oued El Alleug
|
2-1 (ap)
|
AST Alger
|
Douera
|
---|
33
|
JS El Biar
|
5 - 0
|
O Affreville
|
Ameu El Ain
|
---|
34
|
AS Attaba
|
Kiinteämääräinen
|
FCM Alger
|
Marengo
|
---|
35
|
WA Boufarik
|
7 - 0
|
MS Cherchell
|
Marengo
|
---|
36
|
AS Orleansville
|
4 - 1
|
AS Gouraya
|
Tenes
|
---|
37
|
Oi Tizi-Ouzou
|
Tein
|
FC Saoula
|
Menerville
|
---|
38
|
JS Kabylie
|
14 - 0
|
ESM Alma
|
Palestro
|
---|
39
|
RC Arba
|
-
|
USA Aumale
|
Palestro
|
---|
40
|
SC Menerville
|
7 - 0
|
Yhdysvaltain Palestro
|
Issers
|
---|
41
|
JSI Issers
|
8 - 0
|
JS Azazga
|
Tizi Ouzou
|
---|
42
|
OC Boghari
|
3 - 1
|
RCAFA
|
Medea
|
---|
43
|
Muslimien urheiluseura Blida
|
Kiinteämääräinen
|
RC Chelala
|
Berrouaghia
|
---|
Ottelu toistettiin 12. syyskuuta 1947
|
---|
|
JSM Alger |
4 - 1 |
ESM Alger |
Pyhä Eugene
|
---|
|
NA Hussein Dey |
3 - 1 |
Yhdysvaltain Sahel |
Pyhä Eugene
|
---|
|
O Turkoosi rannikko |
6 - 0 |
OM Saoula |
Kunnan Alger
|
---|
|
WR Belcourt |
2 - 1 |
SC Medea |
Blida
|
---|
|
RC Arba |
Tein |
USA Aumale |
Menerville
|
---|
Toinen käännös
Toisen kierroksen ottelut pelattiin sunnuntaina 19. syyskuuta 1948.
|
klubi |
Pisteet |
klubi |
Paikka
|
---|
1
|
WA Boufarik |
4 - 0 |
Yhdysvaltain Ain Taya |
Neliön talo
|
---|
2
|
WR Belcourt |
1 - 0 |
GSA Hydra |
El Biar
|
---|
3
|
ASPTT Alger |
5 - 0 |
CC Alger |
El Biar
|
---|
4
|
AS Montpensier |
3 - 2 |
JLC Douera |
Hydra
|
---|
5
|
RC Kouba |
3 - 1 |
JS El Biar |
Hydra
|
---|
6
|
SCU El Biar |
2 - 1 |
AS Orleansville |
Miliana
|
---|
7
|
Yhdysvaltain Blida |
2-1 (ap) |
O Medea |
El Affroun
|
---|
8
|
AS Kouba |
30 |
ES Ain Taya |
Nousuvesi
|
---|
9
|
Yhdysvaltain linnoitusvesi |
1 - 1 |
JS Kabylie |
Menerville
|
---|
10
|
Guyotville-stadion |
10 - 0 |
Bouira AC |
Menerville
|
---|
11
|
ES Cherchell |
1-1 (ap) |
NA Hussein Dey |
Castiglione
|
---|
12
|
Oi Tizi-Ouzou |
3 - 2 (ap) |
SC Menerville |
Issers
|
---|
13
|
AS Rivet |
9 - 1 |
O Cap Matifou |
Rouiba
|
---|
14
|
SC Alger |
2 - 0 |
JSI Issers |
Rouiba
|
---|
15
|
O Marengo |
10 - 3 |
GS Rovigo |
Boufarik
|
---|
16
|
USM Maison-Carré |
30 |
SCM Blida |
Boufarik
|
---|
17
|
Olympic rannikko |
4 - 1 |
OM Stream |
Guyotville
|
---|
18
|
Olympic Turkoosi rannikko |
2 - 1 |
JS Birtouta |
Douera
|
---|
19
|
USM Alger |
2 - 0 |
JSM Alger |
Lohdutus
|
---|
20
|
USMM Marengo |
2-1 (ap) |
USLTT |
Birtouta
|
---|
21
|
AS Douera |
6 - 2 |
OC Boghari |
Medea
|
---|
22
|
OM Saint-Eugene |
2 - 0 |
AS Attatba |
Zeralda
|
---|
Ottelu toistettiin 26. syyskuuta 1948
|
---|
|
Yhdysvaltain linnoitusvesi |
5 - 4 |
JS Kabylie |
Neliön talo
|
---|
|
RC Arba |
1 - 0 |
MC Bouira |
Palestro
|
---|
Kolmas kierros
Kolmannen kierroksen ottelut pelattiin sunnuntaina 3. lokakuuta 1948.
Neljäs kierros
Neljännen kierroksen ottelut pelattiin sunnuntaina 17. lokakuuta 1948.
|
klubi |
Pisteet |
klubi |
Paikka
|
---|
1
|
MC Alger |
6 - 0 |
WR Belcourt |
Pyhä Eugene
|
---|
2
|
AS Saint-Eugene |
30 |
USM Alger |
Pyhä Eugene
|
---|
3
|
Olympic Hussein Dey |
30 |
USM Maison Carré |
Pyhä Eugene
|
---|
4
|
RS Alger |
3 - 1 |
Yhdysvaltain linnoitusvesi |
Hussein Dey
|
---|
5
|
RU Alger |
1 - 0 |
AS Rivet |
Neliön talo
|
---|
6
|
OM Saint-Eugene |
3 - 1 |
AS Boufarik |
Neliön talo
|
---|
7
|
FC Blida |
2 - 1 |
SC Alger |
Boufarik
|
---|
8
|
GS Alger |
2 - 0 |
Yhdysvaltain Blida |
Boufarik
|
---|
9
|
USM Blida |
2 - 0 |
Olympic rannikko |
Guyotville
|
---|
10
|
O Marengo |
2-1 (ap) |
Yhdysvaltain länsi-Mitidja |
Blida
|
---|
11
|
Guyotville-stadion |
3 - 2 |
GS Orleansville |
El Affroun
|
---|
12
|
RC Maison Carré |
1 - 0 |
Oi Tizi-Ouzou |
Issers
|
---|
Viides kierros
Viidennen kierroksen ottelut pelattiin sunnuntaina 7. marraskuuta 1948.
Kuudes kierros
Puolivälierät ottelut pelattiin sunnuntai 5. joulukuuta 1948.
|
klubi |
Pisteet |
klubi |
Maalintekijät |
Paikka
|
---|
1
|
RS Alger |
5 - 3 (ap) |
USM Blida |
... / Yahia , Mahieddine , Benelfoul
|
Pyhä Eugene
|
---|
2
|
GS Alger |
5 - 1 |
OM Saint-Eugene |
|
Alger
|
---|
3
|
Olympic Hussein Dey |
2 - 0 |
O Marengo |
|
Blida
|
---|
LOFA-Oran-reitti
Ensimmäinen kierros
Toinen käännös
|
Päivämäärä |
klubi |
Pisteet |
klubi |
Paikka
|
---|
1
|
26. syyskuuta 1948
|
GC-ripsiväri |
20 - 0 |
Yhdysvaltain Hammam Bou Hadjar |
Ripsiväri
|
---|
2
|
|
EM Oran |
4 - 2 |
Yhdysvaltain käsittely |
Oran
|
---|
3
|
|
JS-lokero |
- |
Oran Rail Club |
Oran
|
---|
4
|
|
JS Er-Rahel |
4 - 2 |
Yhdysvaltain Bou Sfer |
Er-Rahel
|
---|
5
|
|
JSM Tlemcen |
8 - 1 |
SSEP Maghnia |
Kunta / Tlemcen
|
---|
6
|
|
... |
- |
... |
|
---|
7
|
|
... |
- |
... |
|
---|
8
|
|
... |
- |
... |
|
---|
Kolmas kierros
|
Päivämäärä |
klubi |
Pisteet |
klubi |
Paikka
|
---|
1
|
|
Saint-Louis Sportive Oranais |
1 - 0 |
JS-lokero |
Oran
|
---|
2
|
|
MC Oran |
3 - 4 |
Perrégaux GS |
Oran
|
---|
3
|
|
EM Oran |
1 - 0 |
SC Choupot |
Mars-El-Kebir
|
---|
4
|
|
JSM Tiaret |
2 - 2 |
JS Saint-Eugène (Oran) |
Tiaret
|
---|
5
|
|
SC Sig |
2 - 1 |
AS Eckmuhl |
Saint-Denis de Sig
|
---|
6
|
|
Yhdysvaltain Laferriere |
4 - 1 |
JS Kolme Maraboutia |
|
---|
7
|
|
USSC: n todistaja |
7 - 0 |
JS Er-Rahel |
|
---|
8
|
|
GC-ripsiväri |
7 - 1 |
USM Témouchent |
|
---|
9
|
|
GC Bel-Abbes |
0-6 |
ES Mostaganem |
Bel-Abbes
|
---|
10
|
|
JSM Tlemcen |
NJ |
AS muslimi |
Tlemcen
|
---|
11
|
|
ES Tlemcen |
pakkauksen mukaan |
RCM Relizane |
Tlemcen
|
---|
Neljäs kierros
Viides kierros
Kuudes kierros
LCFA-Constantine-reitti
Torni
Toinen käännös
Kolmas kierros
Finalistien reitti
Kahdeksas finaali
-
Pohjois-Afrikan Cupin pudotusvaiheiden tulokset vuosina 1948-1949 :
Puolivälierä
-
Pohjois-Afrikan Cupin vuosien 1948–1949 puolivälierien tulokset :
Välierät
-
Pohjois-Afrikan Cupin vuosien 1948-1949 välierien tulokset :
Lopullinen
- 1948-1949 Pohjois-Afrikan Cupin lopputulokset
Finaali pelattiin 15. toukokuuta 1949.
Pohjois-Afrikan Cup- voittaja 1948-1949
|
---|
WA Casablanca Ensimmäinen titteli
|
Ulkoiset linkit
Huomautuksia ja viitteitä
-
Algerin kaiku ,26. syyskuuta 1948( lue verkossa )
-
Oranin kaiku ,17. lokakuuta 1948( lue verkossa )
-
Oranin kaiku ,7. marraskuuta 1948( lue verkossa )
-
Oranin kaiku ,28. marraskuuta 1948( lue verkossa )
-
Oranin kaiku ,19. joulukuuta 1948( lue verkossa )
-
Algerin kaiku ,15. toukokuuta 1949( lue verkossa )
-
Oranin kaiku ,15. toukokuuta 1949( lue verkossa )