Urheilu | Yleisurheilu |
---|---|
Paikat) | Los Angeles |
Päivämäärä | 16 -24. kesäkuuta 1984 |
Kokeilut | ? |
Sivusto (t) | Los Angeles Memorial Coliseum |
Yhdysvaltain Olympic tutkimuksissa yleisurheilun vuonna 1984 järjestettiin 16 ja24. kesäkuuta 1984klo Los Angeles Memorial Coliseum in Los Angeles , Kalifornia . Kilpailu, joka pidetään erillään Yhdysvaltain mestaruuskilpailuista , nimeää urheilijat, jotka on valittu Yhdysvaltain valtuuskunnasta olympialaisiin, jotka pidetään samassa paikassa 3.-11.8.1984.
Kokeilut | 1. s | 2 ND | 3. päivä |
---|---|---|---|
100 m Tuuli: -2,2 m / s |
Carl Lewis 10s 06 |
Sam Graddy 10s 21 |
Ron Brown 10:23 |
200 m |
Carl Lewis 19 86 |
Kirk Baptiste 20s 05 |
Thomas Jefferson 20s 37 |
400 m |
Antonio McKay 44s 71 |
Alonzo Babers 44s 86 |
Sunder Nix 45s 15 |
800 m |
Earl Jones 1:43:74 (AR) |
Johnny Gray 1:43:74 (AR) |
John Marshall 1:43:92 |
1500 m |
Jim Spivey 3:36:43 |
Steve Scott 3:36:76 |
Sydney Maree 3:37:02 |
5000 m |
Doug Padilla 13:26:34 |
Steve Lacyr 13:27 72 |
Don Clary 13:28 62 |
10000 m |
Paul Cummings 27:59:08 |
Craig Virgin 28:02:27 |
Pat Porter 28:03 86 |
Maraton |
Pete Pfitzinger 2 t 11 min 43 s |
Alberto Salazar 2 t 11 min 44 s |
John Tuttle 2 t 11 min 50 s |
20 km kävely |
Marco Evoniuk 1 t 26 min 17 s |
Jim Heiring 1 t 27 min 18 s |
Dan O'Connor 1 t 29 min 12 s |
50 km kävely |
Marco Evoniuk 4 t 02 min 25 s |
Vince O'Sullivan 4 t 14:04 |
Carl Schueler 4 t 15 min 06 s |
110 m este Tuuli: -1,1 m / s |
Greg Foster 13:21 |
Tonie Campbell 13s 34 |
Roger valtakunta 13s 36 |
400 m aitajuoksu |
Edwin Mooses 47s 76 |
Danny Harris 48s 11 |
Tranel Hawkins 48s 28 |
3000 m estejuoksu |
Henry Marsh 8:15:91 |
Brian Diemer 8 min 17 s 00 |
John Gregorek 8 min 18 s 45 |
Korkeushyppy |
Dwight Stones 2.34 (AR) |
Doug Nordquist 2,31 m |
Milton Goode 2,28 m |
Seiväshyppy |
Mike Tully 5,81 m (AR) |
Doug Lytle 5,71 m |
Earl Bell 5,61 m |
Pituushyppy |
Carl Lewis 8,71 m |
Larry Myricks 8,25 m |
Mike McRae 8,15 m |
Kolmiloikka |
Mike Conley 17,50 m |
Al Joyner 17,19 m |
Willie Banks 17,14 m |
Paino |
Dave Laut 21,35 m |
Augie Wolf 21,24 m |
Michael Carter 20,84 metriä |
Levy |
John Powell 67,14 m |
Mac Wilkins 66,14 m |
Taide palaa 65,54 m |
Vasara |
Bill Green 73,24 m |
Jud Logan 72,48 m |
Ed Burke 71,82 m |
Keihäs |
Duncan Atwood 93,44 m |
Tom Petranoff 84,94 m |
Steve Rulla 83,00 m |
Decathlon |
John Crist 8 102 pistettä |
Tim Bright 8098 pistettä |
Jim Wooding 8072 pistettä |
AR- ennätys Manner ( alueennätys ) • CR- ennätysmestaruuskilpailut ( mestaruusrekisteri ) • DNF ei valmistunut ( ei päättynyt ) • DNS ei käynnistynyt ( ei käynnistynyt ) • DQ DQ ( hylkäys ) • MR- kokouksen ennätys ( tapaamisrekisteri ) • NR Kansallinen ennätys ( ennätyskansallinen ) • TAI olympiaennätys ( olympiaennätys ) • PB: n henkilökohtainen ennätys ( henkilökohtainen paras ) • SB: n paras henkilökohtainen suorituskyky kauden aikana ( kauden paras ) • WL: n korkein maailman suorituskyvyn vuosi ( maailman johtava ) • WJR: n ennätysmaailma Junior ( maailmanennätysennätys ) • WR maailmanennätys ( maailmanennätys ) |
Kokeilut | 1 re | 2 ND | 3. päivä |
---|---|---|---|
100 m Tuuli: -0,6 m / s |
Evelyn Ashford 11 s 18 |
Alice Brown 11:20 |
Jeanette Bolden 11 s 24 |
200 m Tuuli: -0,2 m / s |
Valerie Brisco-Koukut 22 s 16 |
Florence Griffith 22:40 |
Randy Givens 22s 49 |
400 m |
Chandra Cheeseborough 49s 28 (AR) |
Valerie Brisco-Hooks 49 s 79 |
Lillie Leatherwood 50- luku 19 |
800 m |
Kim Gallagher 1:58:50 |
Ruth Wysocki 1:59 34 |
Robin Campbell 1:59 77 |
1500 m |
Ruth Wysocki 4 min 00 s 18 |
Mary Decker 4:00:40 |
Diana Richburg 4 min 04 s 07 |
3000 m |
Mary Decker 8:34:91 |
Cindy Bremser 8 min 41 s 19 |
Joan Hansen 8:41:43 |
Maraton |
Joan Benoit 2 t 31 min 04 s |
Julie Brown 2 t 31 min 41 s |
Julie Isphording 2 t 32 min 26 s |
110 m este Tuuli: -0,9 m / s |
Kim Turner 13s 12 |
Benita Fitzgerald 13s 13 |
Pam Sivu 13 s 13 |
400 m aitajuoksu |
Judi Brown 54s 93 (AR) |
Angie Wright 55s 33 |
Sharrieffa Barksdale 55- luku 58 |
Korkeushyppy |
Louise Ritter 1,92 m |
Pam Spencer 1,89 m |
Joni Huntley 1,89 m |
Pituushyppy |
Carol Lewis 6,89 m |
Jackie Joyner 6,65 m |
Angela Thacker 6,56 m |
Paino |
Loma Griffin 17,10 m |
Carol Cady 16,96 m |
Ramona Pagel 16,95 m |
Levy |
Leslie Deniz 61,76 m |
Maura DeSnoo 58,08 m |
Loma Griffin 57,36 m |
Keihäs |
Karin Smith 61,18 m |
Lynda Sutfin 58,08 m |
Cathy Sulinski 55,64 m |
Seitsenkilpailu |
Jackie Joyner 6520 pistettä (AR) |
Jodi Anderson 6413 pistettä |
Cindy Greiner 6204 pistettä |
AR- ennätys Manner ( alueennätys ) • CR- ennätysmestaruuskilpailut ( mestaruusrekisteri ) • DNF ei valmistunut ( ei päättynyt ) • DNS ei käynnistynyt ( ei käynnistynyt ) • DQ DQ ( hylkäys ) • MR- kokouksen ennätys ( tapaamisrekisteri ) • NR Kansallinen ennätys ( ennätyskansallinen ) • TAI olympiaennätys ( olympiaennätys ) • PB: n henkilökohtainen ennätys ( henkilökohtainen paras ) • SB: n paras henkilökohtainen suorituskyky kauden aikana ( kauden paras ) • WL: n korkein maailman suorituskyvyn vuosi ( maailman johtava ) • WJR: n ennätysmaailma Junior ( maailmanennätysennätys ) • WR maailmanennätys ( maailmanennätys ) |