Urheilu | Nordic Ski |
---|---|
Järjestäjä (t) | Kansainvälinen hiihtoliitto |
Muokkaaminen | 49 th |
Paikat) | Val di Fiemme , Italia |
Virallinen nettisivu | fiemme2013.com |
49 th painos murtomaahiihtomarkkinoiden maailmanmestaruuskilpailut tapahtuu Val di Fiemme alkaen20. helmikuuta klo 3. maaliskuuta 2013.
Se on 29. toukokuuta 2008, Kapkaupungissa ( Etelä-Afrikka ), että Kansainvälinen hiihtoliitto , joka on tapahtuman järjestäjä, palkitsi Italian lomakeskuksen tämän puolivuosittaisen kilpailun järjestämisen.
Val di Fiemme isännöi tätä tapahtumaa kolmannen kerran vuoden 1991 ja 2003 jälkeen .
Falun ( Ruotsi ), Lahti ( Suomi ), Oberstdorf ( Saksa ) ja Zakopane ( Puola ) olivat myös kilpailussa näiden maailmanmestaruuskilpailujen järjestämisestä, mutta äänestyskilpailun voitti Italian laakso .
FIS ilmoittaa vuonna marraskuu 2011 että ensimmäistä kertaa järjestetään kahden pojan ja kahden tytön joukkueiden järjestämä maailmanmestaruuskilpailu, mäkihypyn sekatapahtuma, joka korvaa miesten joukkuekilpailun pienellä kukkulalla.
Vuoden 2013 Pohjoismaiden hiihdon maailmanmestaruuskilpailut järjestetään Val di Fiemme -nimisessä laaksossa . Lajista riippuen käytetään erilaisia kilpailupaikkoja.
Mäkihyppy tapahtuu Giuseppe dal Benin mäkihyppypaikalla , muutama kilometri Predazzon kylästä pohjoiseen . Nämä HS 134- ja HS 106 -lautalaudat rakennettiin vuonna 1991, modernisoitiin Val di Fiemmessä jo järjestetyille vuoden 2003 Pohjoismaiden hiihdon maailmanmestaruuskilpailuille , ja uudenaikaistettiin tätä vuoden 2013 painosta varten, erityisesti katsojien vastaanotto, tuomarien torni ja kiitotie jäähdytysjärjestelmä. Osana valmistautumista näihin vuoden 2013 mestaruuskilpailuihin järjestettiin vuonna 2012 miesten maailmanmestaruuskilpailut , naisten hyppäämisen maailmanmestaruuskilpailut ja yhdistetty pohjoismainen maailmancup .
Murtomaahiihtotapahtumia järjestetään Lago di Teseron maastohiihtostadionilla ( 46 ° 16 ′ 55 ″ N, 11 ° 31 ′ 30 ″ E ) Teseron kaupungissa , jossa tapahtumia on jo pidetty vuoden 1991 ja 2003 MM-kisojen painos.
Pohjoismaisia yhdistettyjä tapahtumia pidetään myös Giuseppe dal Benin ponnahduslautakohteella "mäkihyppy" -osan kohdalla, sitten Teseron maastohiihtostadionilla .
Mitaliseremonia pidetään samana iltana tai jokaisen tapahtuman jälkeisenä päivänä Cavalesen "Champions Square" -aukiolla ( Piazza dei Campioni ).
Avajaiset pidetään 20. helmikuutain Trento .
Päätösseremonia tapahtuu Tesero-järven murtomaahiihtoalueella.
Näihin maailmanmestaruuskilpailuihin osallistuvien kansakuntien lukumäärä on 56, ja ne tulevat kaikilta mantereilta, myös Afrikasta, Algerian ja Togon osallistujien kanssa:
q | Pätevyys | VS | Rotu |
Tapahtumat | Kalenteri | |||||||||||||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 1 | 2 | 3 | |||
helmikuu | Maaliskuu | |||||||||||||
Avajaiset ja päättäjäiset | • | • | ||||||||||||
S k i d e f o n d | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||||||||||
Klassinen sprintti |
VS | |||||||||||||
Joukkueen sprintti ilmainen |
VS | |||||||||||||
Viesti 4 × 10 km Klassinen ja ilmainen |
VS | |||||||||||||
15 km vapaa |
q | VS | ||||||||||||
30 km laskettelua 15 km klassista + 15 km ilmaista |
VS | |||||||||||||
50 km massalähtö klassikko |
VS | |||||||||||||
Naiset | ||||||||||||||
Klassinen sprintti |
VS | |||||||||||||
Joukkueen sprintti ilmainen |
VS | |||||||||||||
Viesti 4 × 5 km Klassinen ja ilmainen |
VS | |||||||||||||
10 km vapaa |
q | VS | ||||||||||||
15 km laskettelua 7,5 km klassista + 7,5 km ilmaista |
VS | |||||||||||||
30 km massalähtö klassikko |
VS | |||||||||||||
S a u t - s k i | ||||||||||||||
Miehet | ||||||||||||||
HS 106 | q | VS | ||||||||||||
HS 134 | q | VS | ||||||||||||
HS 134 joukkueittain | VS | |||||||||||||
Naiset | ||||||||||||||
HS 106 | q | VS | ||||||||||||
Sekoitettu | ||||||||||||||
HS 106 joukkueittain | VS | |||||||||||||
C o m b i n e | ||||||||||||||
Miehet | ||||||||||||||
Yksittäinen HS 106 + 10 km |
VS | |||||||||||||
Joukkue HS 106 + 4 × 5 km |
VS | |||||||||||||
Yksittäinen HS 134 + 10 km |
VS | |||||||||||||
Joukkueen sprintti HS 134 + 2 × 7,5 km |
VS | |||||||||||||
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
Classic Sprintin yksityiskohtaiset tulokset |
Nikita Kriukov ( RUS ) | Petter Northug ( NOR ) | Alex Harvey ( CAN ) |
Joukkueen sprintti Ilmaiset yksityiskohtaiset tulokset |
Venäjä | Ruotsi | Kazakstan |
Viesti 4 × 10 km klassikko ja ilmaiset yksityiskohtaiset tulokset |
Norja | Ruotsi | Venäjä |
15 km Ilmaiset yksityiskohtaiset tulokset |
Petter Northug ( NOR ) | Johan Olsson ( SWE ) | Tord Asle Gjerdalen ( NOR ) |
30 km skiathlon 15 km klassikko + 15 km ilmaisia yksityiskohtaisia tuloksia |
Dario Cologna ( SUI ) | Martin Johnsrud Sundby ( NOR ) | Sjur Røthe ( NOR ) |
50 km massalähtö klassikko yksityiskohtaiset tulokset |
Johan Olsson ( SWE ) | Dario Cologna ( SUI ) | Alexey Poltoranin ( KAZ ) |
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
Classic Sprintin yksityiskohtaiset tulokset |
Marit Bjørgen ( NOR ) | Ida Ingemarsdotter ( SWE ) | Maiken Caspersen Falla ( NOR ) |
Joukkueen sprintti Ilmaiset yksityiskohtaiset tulokset |
Yhdysvallat | Ruotsi | Suomi |
Viesti 4 × 5 km klassikko ja ilmaiset yksityiskohtaiset tulokset |
Norja | Ruotsi | Venäjä |
10 km Ilmaiset yksityiskohtaiset tulokset |
Therese Johaug ( NOR ) | Marit Bjørgen ( NOR ) | Yulia Tchekaleva ( RUS ) |
15 km skiathlon 7,5 km klassikko + 7,5 km ilmaisia yksityiskohtaisia tuloksia |
Marit Bjørgen ( NOR ) | Therese Johaug ( NOR ) | Heidi Weng ( NOR ) |
30 km massalähtö klassikko yksityiskohtaiset tulokset |
Marit Bjørgen ( NOR ) | Justyna Kowalczyk ( Puola ) | Therese Johaug ( NOR ) |
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
HS 106 yksityiskohtaiset tulokset |
Anders Bardal ( NOR ) | Gregor Schlierenzauer ( AUT ) | Peter Prevc ( SVN ) |
HS 134 yksityiskohtaiset tulokset |
Kamil Stoch ( POL ) | Peter Prevc ( SVN ) | Anders Jacobsen ( NOR ) |
HS 134 tiimin yksityiskohtaiset tulokset |
Itävalta | Saksa | Puola |
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
HS 106 yksityiskohtaiset tulokset |
Sarah Hendrickson ( Yhdysvallat ) | Sara Takanashi ( JPN ) | Jacqueline Seifriedsberger ( AUT ) |
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
HS 106 tiimin yksityiskohtaiset tulokset |
Japani | Itävalta | Saksa |
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
Yksittäiset HS 106 + 10 km yksityiskohtaiset tulokset |
Jason Lamy-Chappuis ( FRA ) | Mario Stecher ( AUT ) | Björn Kircheisen ( GER ) |
Joukkueen HS 106 + 4 × 5 km yksityiskohtaiset tulokset |
Ranska | Norja | Yhdysvallat |
Yksittäiset HS 134 + 10 km yksityiskohtaiset tulokset |
Eric Frenzel ( GER ) | Bernhard Gruber ( AUT ) | Jason Lamy-Chappuis ( FRA ) |
Joukkueen sprintti HS 134 + 2 × 7,5 km yksityiskohtaiset tulokset |
Ranska | Itävalta | Saksa |
Lähde: Fiemme 2013 All Medals
Sijoitus kultamitalien mukaan
|
Sijoitus mitalien mukaan
|
Murtomaahiihtotapahtumat järjestetään Stadio del fondossa Teserossa.
Miehet SprinttiSprintti on klassista tyyliä.
Sprintin aikana kaikki suosikit ovat läsnä, paitsi Alexey Poltoranin , joka putosi puolivälierissä pudotuksen alussa. Finaalin aikana olympiavoittaja Nikita Kriukov voitti Petter Northugin ja Alex Harveyn .
Sijoitus | Perustaja | Viive |
---|---|---|
Nikita Kriukov | - | |
Petter Northug | + 0 s 40 | |
Alex Harvey | + 0 s 84 | |
4 | Emil Jönsson | + 2 s 61 |
5 | Pål Golberg | + 9s 27 |
6 | Eirik Brandsdal | + 27 s 17 |
Joukkueen sprintti ajetaan vapaasti.
Joukkueen sprintin finaalissa Norja puuttuu, itse asiassa se putosi välierissä kaikkien yllätykseksi. Siksi Venäjä voitti tämän tapahtuman Ruotsin ja Kazakstanin edellä.
Sijoitus | Perustajat | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Venäjä | 21:30:90 | - | |
Ruotsi | 21:31:30 | + 0 s 40 | |
Kazakstan | 21:31:60 | + 0 s 70 | |
4 | Kanada | 21:31:60 | + 0 s 70 |
5 | Italia | 21:34:40 | + 3 s 50 |
6 | Ranska | 21:36:30 | + 5 s 40 |
7 | Itävalta | 21:39:40 | + 8 s 50 |
8 | Tšekin tasavalta | 21:39:40 | + 8 s 50 |
9 | Saksa | 21:40 70 | + 9 s 80 |
10 | Valko-Venäjä | 21:42:50 | + 11 s 60 |
Klassinen ja ilmainen
4 × 10 km viestissä Norja onnistui voittamaan Ruotsin ja Venäjän edellä. Kolmen melko voimakkaan ensimmäisen viestin jälkeen ensimmäisen ryhmän viimeiset soihdunkantajat nousevat välttääkseen itsensä uupumasta, mikä on hyvä Norjalle, jolla viimeinen soihdunkantaja on erinomainen sprinteri Petter Northug. Suomen takana voit hyödyntää tätä hetkeä palataksesi ensimmäiseen ryhmään, kiitos Matti Heikkisen erinomaisen aloituksen 1 min 15 s: n päässä etumatkasta. Ruotsalainen Halfvarsson yrittää päästä ulos viimeisessä kolahduksessa, mutta häntä seuraa Northug, joka voittaa hänet sprintissä.
Sijoitus | Perustajat | Aika hiihtäjää kohti (10 km) |
Viimeinen aika | Viive |
---|---|---|---|---|
Norja Tord Asle Gjerdalen Eldar Roenning Sjur Røthe Petter Northug |
27 min 13 s 7 26 min 34 s 3 23 min 30 s 0 24 min 19 s 2 |
1 t 41 min 37 s 2 | - | |
Ruotsi Daniel Richardsson Johan Olsson Marcus Hellner Calle Halfvarsson |
27 min 17 s 1 26 min 31 s 6 23 min 27 s 9 24 min 21 s 8 |
1 t 41 min 38 s 4 | + 0 s 8 | |
Venäjä Evgeniy Belov Maxim Vylegzhanin Alexander Legkov Sergey Ustiugov |
27 min 31 s 7 26 min 15 s 5 23 min 28 s 8 24 min 23 s 6 |
1 t 41 min 39 s 6 | + 2 s 0 | |
4 |
Italia Dietmar Nockler Giorgio Di Centa Roland Clara David Hofer |
27 min 18 s 8 26 min 26 s 4 23 min 33 s 1 24 min 21 s 5 |
1 t 41 min 39 s 8 | + 2 s 2 |
5 |
Suomi Sami Jauhojaervi Ville Nousiainen Lari Lehtonen Matti Heikkinen |
27 min 18 s 0 27 min 34 s 8 23 min 49 s 0 23 min 07 s 1 |
1 t 41 min 48 s 9 | + 11 s 3 |
6 |
Sveitsi Curdin Perl Dario Cologna Toni Maksa Remo Fischer |
27 min 32 s 2 26 min 12 s 4 23 min 55 s 3 24 min 10 s 3 |
1 t 41 min 50 s 2 | + 12 s 6 |
7 |
Saksa Hannes Dotzler Tobias Angerer Tim Tscharnke Axel Teichmann |
27 min 13 s 4 26 min 34 s 2 23 min 43 s 1 24 min 52 s 0 |
1 t 42 min 22 s 7 | + 45 s 1 |
8 |
Japani Hiroyuki Miyazawa Keishin Yoshida Nobu Naruse Akira Lenting |
27 min 16 s 7 26 min 56 s 7 23 min 58 s 4 24 min 19 s 6 |
1 t 42 min 31 s 4 | + 53 s 8 |
9 |
Ranska Mathias Wibault Maurice Manificat Robin Duvillard Ivan Perrillat Boiteux |
27 min 23 s 9 27 min 27 s 6 23 min 23 s 3 24 min 18 s 0 |
1 t 42 min 32 s 8 | + 55 s 2 |
10 |
Yhdysvallat Andrew Newell Kris Freeman Noah Hoffman Tad Elliott |
27 min 17 s 5 27 min 27 s 3 23 min 30 s 3 24 min 23 s 5 |
1 t 42 min 38 s 6 | + 1 min 01 s 0 |
Suorita vapaalla tyylillä.
15 kilometrin vapaaottelussa Petter Northug voitti Johan Olssonin ja yllättävän viime hetken vaihtopelaajan Tord Asle Gjerdalenin . Norjalaiset ja ruotsalaiset ovat kaikki hyötyneet erittäin tehokkaasta hiihdosta, toisin kuin venäläiset, kuten Alexander Legkov.
Sijoitus | Perustaja | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Petter Northug | 34:37:10 | - | |
Johan olsson | 34:48:90 | + 11 s 80 | |
Tord Asle Gjerdalen | 34:59:40 | + 22 s 30 | |
4 | Ivan Babikov | 35:30:70 | + 53 s 60 |
5 | Sjur Røthe | 35:40:10 | + 1:03 |
6 | Calle Halfvarsson | 35:45:60 | + 1 min 09 s 50 |
7 | Aivar Rehemaa | 35:49:50 | + 1 min 14 s 40 |
8 | Dario Cologna | 35:58:20 | + 1 min 23 s 10 |
9 | Axel teichmann | 26:02:80 | + 1 min 25 s 70 |
10 | Daniel Richardsson | 26:03:90 | + 1 min 26 s 80 |
15 km klassikko + 15 km vapaa
Skiathlonissa voittaa sveitsiläinen Dario Cologna, joka saa ensimmäisen mitalinsa maailmancupissa, ja hän voittaa kahden norjalaisen, Martin Johnsrud Sundbyn ja Sjur Røthen edessä .
Sijoitus | Perustaja | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Dario Cologna | 1 t 13 min 09 s 30 | - | |
Martin Johnsrud Sundby | 1 t 13 min 11 s 10 | + 1 s 80 | |
Sjur Røthe | 1 t 13 min 11 s 30 | + 2 s | |
4 | Petter Northug | 1 t 13 min 14 s 50 | + 5 s 20 |
5 | Maxim Vylegzhanin | 1 t 13 min 15 s 40 | + 6 s 10 |
6 | Alexander Legkov | 1 t 13 min 19 s 40 | + 10 s 10 |
7 | Calle Halfvarsson | 1 t 13 min 20 s 90 | + 11 s 60 |
8 | Marcus Hellner | 1: 13: 21: 40 | + 12 s |
9 | Tobias Angerer | 1 t 13 min 21 s 70 | + 12 s 4 |
10 | Jean-Marc Gaillard | 1 t 13 min 22 s 00 | + 12 s 7 |
50 km: n joukkolähtö ajetaan klassiseen tyyliin.
Lopulta 50 km: ssä Johan Olsson voitti ja voitti näin Ruotsin ensimmäisen kultamitalin. Itse asiassa ruotsalainen pakenee vain 15 km kilpailun jälkeen ja onnistuu menemään tämän suuren paeta loppuun. Dario Cologna ja Alexey Poltoranin täyttävät palkintokorokkeen.
Sijoitus | Perustaja | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Johan olsson | 2 t 10 min 41 s | - | |
Dario Cologna | 2 t 10 min 54 s | + 12 s 9 | |
Alexey Poltoranin | 2 t 10 min 58 s | + 16 s 8 | |
4 | Alexander Legkov | 2 t 11 min 00 s | + 19 s 5 |
5 | Eldar Roenning | 2 t 11 min 01 s | + 20 s 2 |
6 | Tord Asle Gjerdalen | 2 t 11 min 13 | + 32 s 3 |
7 | Hannes dotzler | 2 t 11 min 14 s | + 32 s 7 |
8 | Maxim Vylegzhanin | 2 t 11 min 16 s | + 34 s 6 |
9 | Jens filbrich | 2 t 11 min 19 | + 38 s 5 |
10 | Daniel Richardsson | 2 t 11 min 22 s | + 41 s 3 |
Klassikko
Sijoitus | Perustaja | Viive |
---|---|---|
Marit Bjørgen | - | |
Ida Ingemarsdotter | + 2 s 32 | |
Maiken Caspersen Falla | + 3 s 78 | |
4 | Katja Visnar | + 4 s 62 |
5 | Stina Nilsson | + 4s 89 |
6 | Justyna kowalczyk | + 6 s 34 |
Vapaa
Sijoitus | Perustajat | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Yhdysvallat | 20:24:40 | - | |
Ruotsi | 20:32 | + 7 s 80 | |
Suomi | 20:35:40 | + 11 s | |
4 | Norja | 20:45:20 | + 20s 80 |
5 | Italia | 20:45:90 | + 21 s 50 |
6 | Slovenia | 20:49:60 | + 25 s 20 |
7 | Venäjä | 20:58:50 | + 34 s 10 |
8 | Saksa | 20:58:50 | + 34 s 10 |
9 | Puola | 21:10:50 | + 46 s 10 |
10 | Ranska | 21:11 | + 46 s 60 |
Klassinen ja ilmainen
Sijoitus | Perustajat | Aika hiihtäjää kohti (5 km) |
Viimeinen aika | Viive |
---|---|---|---|---|
Norja Heidi Weng Therese Johaug Kristin Størmer Steira Marit Bjørgen |
15 min 47 s 4 16 min 00 s 5 14 min 32 s 6 14 min 16 s 0 |
1 t 00 min 36 s 5 | - | |
Ruotsi Ida Ingemarsdotter Emma Wikén Anna Haag Charlotte Kalla |
16 min 22 s 2 16 min 05 s 2 14 min 14 s 7 14 min 16 s 6 |
1 t 01 min 02 s 7 | + 26 s 2 | |
Venäjä Julia Ivanova Alija Iksanova Mariya Guschina Yulia Tchekaleva |
15 min 57 s 5 16 min 53 s 2 14 min 33 s 0 13 min 58 s 6 |
1 t 01 min 22 s 3 | + 45 s 8 | |
4 |
Yhdysvaltain Sadie Bjornsen Kikkan Randall Elizabeth Stephen Jessica Diggins |
16 min 20 s 5 16 min 43 s 5 14 min 11 s 7 14 min 33 s 2 |
1 t 01 min 48 s 9 | + 1 min 12 s 4 |
5 |
Suomi Anne Kyllönen Kerttu Niskanen Riitta-Liisa Roponen Riikka Sarasoja-Lilja |
16 min 21 s 9 16 min 10 s 0 14 min 18 s 7 15 min 09 s 7 |
1 t 02 min 00 s 3 | + 1 min 23 s 8 |
6 |
Ranska Aurore Jéan Célia Aymonier Anouk Faivre-Picon Coraline Hugue |
15 min 56 s 16 min 57 s 4 14 min 42 s 9 14 min 53 s 2 |
1 t 02 min 30 s 2 | + 1 min 53 s 7 |
7 |
Saksa Nicole Fessel Katrin Zeller Denise Herrmann Miriam Gössner |
16 min 15 s 4 16 min 44 s 9 14 min 35 s 9 15 min 08 s 1 |
1 t 02 min 44 s 3 | + 2:07:08 |
8 |
Italia Lucia Scartoni Virginia de Martin Topranin Debora sopija Marina Piller |
16 min 24 s 0 16 min 40 s 6 14 min 53 s 4 15 min 34 s 1 |
1 t 03 min 32 s 6 | + 2 min 56 s 1 |
9 |
Puola Kornelia Kubinska Justyna Kowalczyk Paulina Maciuszek Agnieszka Szymańczak |
16 min 24 s 5 15 min 22 s 6 16 min 12 s 3 16 min 12 s 1 |
1 t 04 min 11 s 5 | + 3 min 35 s 0 |
10 |
Ukraina Tetyana Antypenko Valentina Shevchenko Maryna Antsybor Kateryna Grygorenko |
17 min 16 s 5 17 min 01 s 2 15 min 07 s 5 15 min 07 s 8 |
1 t 04 min 33 s 0 | + 3 min 56 s 5 |
Vapaa
Sijoitus | Perustaja | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Therese Johaug | 25:23:40 | - | |
Marit Bjørgen | 25:33:60 | + 10 s 20 | |
Yulia Tchekaleva | 25:56:10 | + 32 s 70 | |
4 | Miriam Gössner | 25:56:60 | + 33 s 20 |
5 | Elizabeth Stephen | 26:04:60 | + 41 s 20 |
6 | Heidi Weng | 26:06:60 | + 43 s 20 |
7 | Charlotte kalla | 26:09:00 | + 45 s 60 |
8 | Riitta-Liisa Roponen | 26:12:70 | + 49 s 30 |
9 | Kristin Steira | 26:25:00 | + 1 min 01 s 60 |
10 | Coraline Hugue | 26:26:20 | + 1 min 02 s 80 |
7,5 km klassikko + 7,5 km ilmainen
Sijoitus | Perustaja | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Marit Bjørgen | 39:04:40 | - | |
Therese Johaug | 39:07:80 | + 3 s 40 | |
Heidi Weng | 39:19:30 | + 14 s 90 | |
4 | Kristin Størmer Steira | 39:20:70 | + 16 s 30 |
5 | Justyna kowalczyk | 39:31:50 | + 27 s 10 |
6 | Charlotte kalla | 39 min 45 s 60 | + 41 s 20 |
7 | Yulia Tchekaleva | 39:51:30 | + 46 s 90 |
8 | Krista Lähteenmäki | 39:53:20 | + 48 s 80 |
9 | Astrid Jacobsen | 40:10:10 | + 1 min 06 s 50 |
10 | Masako Ishida | 40:11:10 | + 1:07:50 |
Klassikko
Sijoitus | Perustaja | Aika | Viive |
---|---|---|---|
Marit Bjørgen | 1 t 27 min 19 | - | |
Justyna kowalczyk | 1 t 27 min 23 s | + 3 s 7 | |
Therese Johaug | 1 t 27 min 28 s | + 8 s 7 | |
4 | Heidi Weng | 1 t 28 min 58 s | + 1 min 38 s 3 |
5 | Nicole Fessel | 1 t 29 min 08 s | + 1 min 49 s 0 |
6 | Anna Haag | 1 t 29 min 25 s | + 2:05:07 |
7 | Kerttu Niskanen | 1 t 29 min 32 s | + 2 min 12 s 8 |
8 | Anne Kylloenen | 1 t 29 min 36 s | + 2 min 16 s 1 |
9 | Kristin Stoermer Steira | 1 t 29 min 36 s | + 2 min 16 s 5 |
10 | Masako Ishida | 1 t 29 min 39 s | + 2 min 19 s 1 |
Mäkihypyn tapahtumia järjestetään Predazzo on Giuseppe Dal Ben hyppyrimäkeä .
Miehet HS 106Sijoitus | Jumpperi | Hyppy 1 | Hyppy 2 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | Etäisyys | Pisteet | |||
Anders Bardal | 103,5 m | 124,1 pistettä | 100 m | 128,5 pistettä | 252,6 pistettä | |
Gregor Schlierenzauer | 98 m | 120 pistettä | 97,5 m | 128,4 pistettä | 248,4 pistettä | |
Peter Prevc | 102,5 m | 118,3 pistettä | 98,5 m | 126 pistettä | 244,3 pistettä | |
4 | Severin freund | 101 m | 117,3 pistettä | 99 m | 125,3 pistettä | 242,6 pistettä |
5 | Thomas Morgenstern | 100 m | 112,4 pistettä | 100,5 m | 127,6 pistettä | 240 pistettä |
6 | Richard Freitag | 103,5 m | 119,8 pistettä | 97,5 m | 119,3 pistettä | 239,1 pistettä |
7 | Taku Takeuchi | 102 m | 115,9 pistettä | 98 m | 122,1 pistettä | 238 pistettä |
8 | Kamil Stoch | 102 m | 121,3 pistettä | 97 m | 116,1 pistettä | 237,4 pistettä |
9 | Andreas Wank | 99,5 m | 109,9 pistettä | 99,5 m | 127,4 pistettä | 237,3 pistettä |
10 | Tom Hilde | 99,5 m | 115,1 pistettä | 97 m | 120,5 pistettä | 235,6 pistettä |
Sijoitus | Jumpperi | Hyppy 1 | Hyppy 2 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | Etäisyys | Pisteet | |||
Kamil Stoch | 131,5 m | 130 m | 295,8 pistettä | |||
Peter Prevc | 130,5 m | 130,5 m | 289,7 pistettä | |||
Anders Jacobsen | 129 m | 131 m | 289,1 pistettä | |||
4 | Wolfgang loitzl | 128,5 m | 132,5 m | 284,9 pistettä | ||
5 | Jan Matura | 127,5 m | 132 m | 281,4 pistettä | ||
6 | Richard Freitag | 129 m | 128,5 m | 280,4 pistettä | ||
7 | Simon ammann | 127,5 m | 132,5 m | 279,8 pistettä | ||
8 | Gregor Schlierenzauer | 125 m | 128,5 m | 279,2 pistettä | ||
9 | Severin freund | 126,5 m | 129,5 m | 277,4 pistettä | ||
10 | Daiki Ito | 127,5 m | 127 m | 276,9 pistettä |
Sijoitus | Neulepuserot | Hyppy 1 | Kaikki yhteensä | |
---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | |||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
10 |
|
|
|
Rekisteröityneitä on 45 hyppääjää, perjantaikilpailussa 43 numeroa 22. helmikuuta 2013, Japani ja Yhdysvallat puhaltavat viisi hyppääjää harjoittelun aikana, kun taas enimmäismäärä on neljä per kansakunta kilpailun aikana. Itävalta puolustavan mestarin Daniela Iraschkon kotona ei käytä valtuutettua neljän plus yhden joukkoaan, jossa Iraschko on loukkaantunut. siinä on vain kolme hyppääjää. Tämä kokonaismäärä on alle 50, karsintatapahtuma on suunniteltu torstaina21. helmikuuta peruutetaan, se korvataan uudella harjoittelulla.
Kun MM MM tapahtuma vuonna Ljubno edeltävänä maailmanmestaruuskilpailuissa suosikkeja ovat alkuun hyppääjien cup sijoitukset, ensimmäinen Sara Takanashi joka on suuri lyijy, sekä Sarah Hendrickson (joka voitti edellisen vuoden Predazzo), ja Coline Mattel , pronssimitalin vuonna 2011. Seuraavilla Cup-sijoituksissa mainitaan myös mitalimahdollisuudet: Anette Sagen, jolla on jo maailman hopeamitali vuonna 2009, Katja Požun , Jacqueline Seifriedsberger ja Carina Vogt sekä Evelyn Insam , Lindsey Van ja Ulrike Grässler .
Kolmen jakson aikana järjestettyjen seitsemän harjoitushyppyjen aikana suosikit näyttävät kaikki pisimmät hyppyjä 95 metrin K-pisteen ulkopuolella , lukuun ottamatta Katja Požunia, pisin pituudet suorittaa Sarah Hendrickson (kahdesti yli 100 metriä), Sara Takanashi (kerran yli 100 metriä) sekä Ulrike Grässler (kerran yli 100 metriä, pronssimitali 2009). Muut hyppääjät, yhteensä kaksitoista, osoittavat hyppyjä yli 95 metriä pitkiä ja näyttävät pystyvän ottamaan kunniapaikat, mukaan lukien Chiara Hölzl , vuoden 2011 hopeamitalisti Elena Runggaldier , Jessica Jerome , Yūki Itō ja Svenja Würth .
22. helmikuuta 2013Kilpailupäivän parhaita hyppyjä ovat Jacqueline Seifriedsberger ja Sarah Hendrickson, molemmat yli 100 metriä. Tämän maailmancupin ensimmäisen kierroksen laskemisen jälkeen Sarah Hendrickson on etumatkalla parempien tyylipisteiden ansiosta (57 pistettä), vain 3,3 pistettä edellä Sara Takanashia. Kolmas on Jacqueline Seifriedsberger, sitten Coline Mattel 0,5 pisteellä, Carina Vogt ja Jessica Jerome. Toisen kierroksen parhaan hypyn saavuttaa Sara Takanashi, mutta pieni 0,6 pisteen ero amerikkalaisesta ei riitä, ja Sarah Hendrickson kruunataan maailmanmestariksi 2013 Sara Takanaskin edestä, joka ottaa hopeamitalin, ja Jacqueline Seifriedsberger, joka ottaa pronssimitalin, kasvattaa etumatkaansa Coline Matteliin nähden neljänneksi.
Sijoitus | Pata pannulla | Hyppy 1 | Hyppy 2 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | Etäisyys | Pisteet | |||
Sarah Hendrickson | 106,0 m | 127,4 pistettä | 103,0 m | 126,3 pistettä | 253,7 pistettä | |
Sara takanashi | 104,5 m | 124,1 pistettä | 103,0 m | 126,9 pistettä | 251,0 pistettä | |
Jacqueline Seifriedsberger | 104,0 m | 118,7 pistettä | 98,5 m | 118,5 pistettä | 237,2 pistettä | |
4 | Coline Mattel | 102,0 m | 118,2 pistettä | 95,5 m | 111,3 pistettä | 229,5 pistettä |
5 | Carina Vogt | 99,5 m | 115,6 pistettä | 96,0 m | 109,8 pistettä | 225,4 pistettä |
6 | Jessica Jerome | 100,0 m | 111,8 pistettä | 98,0 m | 113,1 pistettä | 224,9 pistettä |
7 | Anette Sagen | 97,0 m | 105,3 pistettä | 94,5 m | 108,0 pistettä | 213,3 pistettä |
8 | Evelyn insam | 96,0 m | 106,1 pistettä | 92,5 m | 104,4 pistettä | 210,5 pistettä |
9 | Chiara Hölzl | 95,5 m | 98,9 pistettä | 94,5 m | 105,4 pistettä | 204,3 pistettä |
10 | Julia Kykkaenen | 92,5 m | 103,2 pistettä | 90,0 m | 100,0 pistettä | 203,2 pistettä |
Sekajoukkueiden kilpailussa neljän hengen joukkueet, jotka koostuvat kahdesta miehestä ja kahdesta naisesta kansaa kohti, kilpailevat "normaalilla kukkulalla" HS 106.
Kolme virallista tapahtumaa tässä muodossa on jo toteutettu vuonna 2012, voittajajoukkueet olivat Japanin Courchevelissa päällä14. elokuuta, Itävalta Hinterzarten päällä18. elokuutaJa Norjan Lillehammer päällä23. marraskuutaMM-kauden avajaiset. Muut suosikki sekaryhmät ovat Slovenian ja Norjan joukkueet. Italian joukkue on ulkopuolisen asemassa , se on jo noussut palkintokorokkeelle Lillehammerissa. Saksan joukkue otti myös palkintokorot Courchevelissa ja Hinterzartenissa. Näiden maailmanmestaruuskilpailujen avaamisen aattona itävaltalaisella joukkueella näyttää olevan vähän onnea tässä kilpailussa, koska tähtihyppääjä Daniela Iraschko loukkaantui . Itävallan hyppääjät, jotka ovat läsnä Predazzossa ja voivat liittyä joukkueeseen, ovat Katarina Keil (15 MM-kisaa, ei pisteitä vuonna 2013) ja Chiara Hölzl , 16, tottuneet Alpen Cupiin, jossa hän saavutti hyviä tuloksia, mutta kokemattomana kilpailuissa. korkein taso (osallistuminen 4 maailmancupiin, vain yksi piste).
Sijoitus | Neulepuserot | Hyppy 1 | Hyppy 2 | Kaikki yhteensä | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | Etäisyys | Pisteet | |||
Japani Yūki Itō Daiki Ito Sara Takanashi Taku Takeuchi |
1011,0 | |||||
Itävalta Chiara Hölzl Thomas Morgenstern Jacqueline Seifriedsberger Gregor Schlierenzauer |
986,7 | |||||
Saksa Ulrike Graessler Richard Freitag Carina Vogt Severin Freund |
984,9 | |||||
4 |
Norja Maren Lundby Tom Hilde Anette Sagen Anders Bardal |
969,3 | ||||
5 |
Ranska Léa Lemare Ronan Lamy-Chappuis Coline Mattel Vincent Descombes-Sevoie |
941,2 | ||||
6 |
Yhdysvallat Jessica Jerome Peter Frenette Sarah Hendrickson Anders Johnson |
938,4 | ||||
7 |
Italia Elena Runggaldier Andrea Morassi Evelyn Insam Sebastian Colloredo |
923,1 | ||||
8 |
Slovenia Ursa Bogataj Jaka Hvala Spela Rogelj Peter Prevc |
920,0 |
Ponnahduslaudalta käytetty Yhdistetyn tapahtumia ovat Giuseppe Dal Ben ponnahduslaudat vuonna Predazzo ; hiihto tapahtuu samassa paikassa kuin muut hiihtotapahtumat, Stadio del fondossa Teserossa.
Suosituimmat kansakunnat voittamaan mitalit joukkueiden tapahtumissa ovat Saksa, Itävalta ja Norja. Ranskalla on myös mahdollisuutensa, etenkin joukkuesprintitapahtumassa, samoin kuin Sloveniassa ja Italiassa.
Yksittäinen HS 106 + 10 kmSijoitus | Urheilija | Mäkihyppy | Murtomaahiihto | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | Sijoitus | Myöhäinen lähtö | Aika | Sijoitus | Viimeinen aika (+ viivästykset) | ||
Jason Lamy-Chappuis | 94,5 m | 107.3 | 11 | + 1 min 13 s | 28 min 00 s 20 | 6 | 29:13:20 | |
Mario stecher | 106,0 m | 121.7 | 2 | + 16 s | 28:57:40 | 17 | 29 min 13 s 40 (+ 0 s 20) | |
Björn Kircheisen | 95,5 m | 104.7 | 12 | + 1 min 24 s | 27:49:50 | 2 | 29 min 13 s 50 (+ 0 s 30) | |
4 | Eric Frenzel | 99,5 m | 115.4 | 6 | + 41 s | 28:32 70 | 12 | 29 min 13 s 70 (+ 0 s 50) |
5 | Håvard Klemetsen | 103,5 m | 125,6 | 1 | - | 29:29:40 | 35 | 29:29:40 (+ 16:20) |
6 | Taihei Katō | 101,0 m | 116.4 | 5 | + 37 s | 29 min 00 s 90 | 18 | 29 min 37 s 90 (+ 24 s 70) |
7 | Marjan Jelenko | 104,0 m | 120,0 | 4 | + 22 s | 29:23:50 | 29 | 29 min 45 s 50 (+ 32 s 30) |
8 | Christoph Bieler | 101,5 m | 121.4 | 3 | + 17 s | 29:31 70 | 36 | 29 min 48 s 70 (+ 35 s 50) |
9 | Akito Watabe | 95,0 m | 103.4 | 14 | + 1 min 29 s | 28:20:20 | 10 | 29 min 49 s 20 (+ 36 s 00) |
10 | Magnus krog | 90,5 m | 93.5 | 29 | + 2:08 | 27:52:60 | 4 | 30 min 00 s 60 (+ 47 s 40) |
Sijoitus | Urheilija | Mäkihyppy | Murtomaahiihto | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | Myöhäinen lähtö |
Aika | Viimeinen aika + viivästykset |
||
Ranska François Braud Maxime Laheurte Sébastien Lacroix Jason Lamy-Chappuis |
90,0 100,5 93,0 95,5 |
451,0 105,2 116,4 112,4 117,1 |
+ 22 s |
57 min 12 s 14 min 34 s 90 14 min 46 s 90 13 min 51 s 90 13 min 58 s 30 |
57:34 | |
Norja Jørgen Graabak Håvard Klemetsen Magnus Krog Magnus Moan |
80,5 97,5 97,5 94,5 |
430,3 82,5 125,0 110,8 112,0 |
+ 50 s |
56 min 44 s 40 14 min 06 s 40 14 min 43 s 90 13 min 54 s 90 13 min 59 s 20 |
57 min 34 s 40 (+ 0 s 40) | |
USA Taylor Fletcher Bryan Fletcher Todd Lodwick Bill Demong |
93,0 95,5 93,5 86,5 |
421,3 105,1 115,8 99,4 101,0 |
+ 1 min 02 s |
56 min 36 s 20 13 min 58 s 60 14 min 40 s 30 14 min 01 s 60 13 min 55 s 70 |
57 min 38 s 20 (+ 4 s 20) | |
4 |
Japani Yoshito Watabe Taihei Katō Akito Watabe Yūsuke Minato |
99,5 98,0 101,5 87,0 |
467,5 122,7 122,9 122,8 99,1 |
- |
57 min 39 s 7 15 min 00 s 10 14 min 41 s 30 13 min 53 s 20 14 min 05 s 10 |
57 min 39 s 70 (+ 5 s 70) |
5 |
Itävalta Wilhelm Denifl Bernhard Gruber Lukas Klapfer Mario Stecher |
101,5 97,5 93,0 91,5 |
448,8 120,4 110,8 108,9 108,7 |
+ 25 s |
57 min 16 s 6 14 min 25 s 1 14 min 27 s 5 14 min 25 s 3 13 min 58 s 7 |
57 min 41 s 6 (+ 7 s 60) |
6 |
Saksa Björn Kircheisen Tino Edelmann Eric Frenzel Fabian Riessle |
83,0 92,0 92,5 87,5 |
412,3 85,1 110,4 114,1 102,7 |
+ 1 min 14 |
57 min 27 s 60 14 min 16 s 10 14 min 36 s 30 14 min 06 s 30 14 min 28 s 90 |
58 min 41 s 60 (+ 1 min 07 s 60) |
7 |
Italia Lukas Runggaldier Giuseppe Michielli Armin Bauer Alessandro Pittin |
89,5 85,0 89,5 91,0 |
396,6 98,0 95,0 98,8 104,8 |
+ 1 min 35 s |
57 min 09 s 50 14 min 17 s 90 14 min 33 s 14 min 16 s 14 min 02 s 60 |
58 min 44 s 50 (+ 1 min 10 s 50) |
8 |
Suomi Ilkka Herola Mikke Leinonen Janne Ryynaenen Eetu Vaehaesoeyrinki |
92,0 85,0 91,5 85,5 |
398,2 103,9 97,0 104,0 93,3 |
+ 1 min 32 s |
1 t 01 min 10 s 80 14 min 39 s 14 min 52 s 10 14 min 59 s 10 15 min 08 s 60 |
59 min 38 s 80 (+ 3 min 36 s 80) |
9 |
Slovenia Marjan Jelenko Mitja Oranič Matic Plaznic Gašper Berlot |
95,5 86,0 90,5 85,5 |
403,3 118,3 94,7 98,7 91,6 |
+ 1 min 26 s |
1 t 01 min 07 s 15 min 30 s 40 15 min 05 s 90 15 min 13 s 10 15 min 17 s 60 |
1 t 02 min 33 s (+ 4 min 59 s) |
10 |
Tšekki Miroslav Dvořák Tomáš Slavík Tomas Portyk Pavel Churavý |
|
387,7 88,8 103,4 86,5 109,0 |
+ 1 min 46 |
1 t 00 min 54 s 70 15 min 22 s 20 15 min 12 s 10 15 min 30 s 20 14 min 40 s 20 |
1 t 02 min 40 s 70 (+ 5 min 06 s 70) |
Sijoitus | Urheilija | Mäkihyppy | Murtomaahiihto | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys | Pisteet | Myöhäinen lähtö |
Aika | Viimeinen aika + viivästykset |
||
Eric Frenzel | 144,1 pistettä | - | 27:22:08 | |||
Bernhard Gruber | 135,9 pistettä | + | 27 min 59 s 5 + 36 s 7 | |||
Jason Lamy-Chappuis | 127 pistettä | + | 28 min 00 s 0 + 37 s 2 | |||
4 | Akito Watabe | 134,9 pistettä | + | 28 min 01 s 2 + 38 s 4 | ||
5 | Hideaki Nagai | 126,4 pistettä | + | 28 min 05 s 1 + 42 s 3 | ||
6 | Wilhelm denifl | 135,4 pistettä | + | 28 min 10 s 5 + 47 s 7 | ||
7 | Sebastien lacroix | 123,4 pistettä | + | 28 min 13 s 6 + 50 s 8 | ||
8 | Magnus valittaa | 126,6 pistettä | + | 28 min 20 s 5 + 57 s 7 | ||
9 | Havard Klemetsen | 137,7 pistettä | + | 28 min 21 s 0 + 58 s 2 | ||
10 | Johannes Rydzek | 119,8 pistettä | + | 28 min 30 s 5 + 1 min 07 s 7 |
Sijoitus | Urheilija | Mäkihyppy | Murtomaahiihto | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Etäisyys (metreinä) | Pisteet | Myöhäinen lähtö |
Aika | Viimeinen aika + viivästykset |
||
Ranska Jason Lamy-Chappuis Sébastien Lacroix |
120,5 118,5 |
242,7 121,8 120,9 |
+ 43 s |
17 min 16 s 4 17 min 38 s 5 |
35:37 | |
Itävalta Wilhelm Denifl Bernhard Gruber |
123 122 |
251,8 123,3 128,5 |
+ 25 s |
17 min 41 s 1 17 min 48 s 4 |
+ 16 s 6 | |
Saksa Tino Edelmann Eric Frenzel |
124,5 127 |
264,3 128,0 136,3 |
+ 0 s |
18 min 27 s 4 17 min 54 s 4 |
+ 43 s 9 | |
4 |
Japani Taihei Kato Akito Watabe |
123,5 126 |
258,4 126,4 132 |
12 s |
18 min 16 s 2 17 min 54 s 2 |
+ 44 s 5 |
5 |
Norja Mikko Kokslien Magnus Moan |
118 118,5 |
238,1 116,8 121,3 |
+ 52 s |
17:55 7 17:53 5 |
+ 1 min 03 s 3 |
6 |
USA Taylor Fletcher Bill Demong |
111 112,5 |
104,9 109,2 |
+ 1 min 40 s |
17:15 8 18:06 7 |
+ 1 min 24 s 6 |
7 |
Italia Armin Bauer Alessandro Pittin |
105 113,5 |
203,0 92,7 110,3 |
+ 2:03 |
17 min 45 s 1 17 min 43 s 3 |
+ 1 min 53 s 5 |
8 |
Tšekki Pavel Churavý Miroslav Dvořák |
114,5 120 |
232,8 110,7 122,1 |
+ 1:03 |
18 min 33 s 5 17 min 57 s 1 |
+ 1 min 55 s 7 |
9 |
Slovenia Marjan Jelenko Mitja Oranič |
109,5 123,5 |
99,5 128,3 |
+ 1 min 13 s |
18 s 5 min 15 18 min 09 s 5 |
+ 2 min 00 s 1 |
10 |
Viro Kail Piho Han Hendrik Piho |
113 113 |
107,4 110,1 |
+ 1 min 34 s |
18 min 22 s 1 18 min 55 s 8 |
+ 3 min 14 s 0 |