Urheilu | Jääkiekko |
---|---|
Järjestäjä (t) | Kansainvälinen jääkiekkoliitto |
Muokkaaminen | 81 th |
Paikat) |
Pariisi ( Ranska ) ja Köln ( Saksa ) |
Päivämäärä |
/ 5. toukokuuta 2017 klo 21. toukokuuta 2017 |
Kansakunnat | 16 (eliitti-ryhmälle) |
Osallistujat | 16 (eliittijako) |
Pelatut ottelut | 64 |
Varallisuus |
686391 katsojaa ( 10725 per ottelu) |
Sivustot |
Lanxess Arena ja AccorHotels Arena |
Virallinen nettisivu | iihfworlds2017.com (fr) (de) (en) |
Hierarkia | 1 st tier |
---|---|
Korkeampi taso | - |
Alempi taso | IA-divisioona |
Voittaja | Ruotsi ( 10 th otsikko) |
---|---|
Finalisti | Kanada |
Kolmas | Venäjä |
Karsittu) |
Slovenia Italia |
Tavoitteet | 355 (5,55 per peli) |
Paras pelaaja | William Nylander |
Paras osoitin | Artemi Panarine (17 pistettä) |
81 th MM vuonna jääkiekon pelataan Saksassa ja Ranskassa välillä 5 ja21. toukokuuta 2017kaupungeissa Köln (Saksa) ja Pariisi (Ranska).
Jääkiekon maailmanmestaruuskilpailut ovat joukko useita turnauksia, jotka kokoavat kansakuntia tasonsa mukaan. Parhaat joukkueet kilpailevat tittelistä Elite-divisioonassa. Tämä divisioona yhdistää 16 joukkuetta, jotka on jaettu kahteen 8-ryhmään, jotka pelaavat alkukierroksen. Jokaisen ryhmän neljä ensimmäistä karsitaan puolivälieriin ja viimeiset pudotetaan divisioonaan I A lukuun ottamatta Tanskaa, joka on vuoden 2018 painoksen järjestäjä , jota ei voida pudottaa, vaikka ne sijoittuisivatkin A-ryhmän viimeiselle sijalle.
Muissa sarjoissa, joissa on 6 joukkuetta (paitsi divisioona III), joukkueet kilpailevat toisiaan vastaan, ja tämän kilpailun lopussa ensimmäinen ylennetään ylempään divisioonaan ja viimeinen putoaa alempaan divisioonaan. Divisioonassa III joukkueet on jaettu kahteen neljään ryhmään. Tämän ryhmävaiheen lopussa kaksi ensimmäistä kilpailevat risteytyneissä välierissä. Finaalin voittaja ylennetään divisioonaan IIB.
Ryhmävaiheiden aikana pisteitä jaetaan seuraavasti:
Ranskan ja Saksan ehdokkuus järjestää vuoden 2017 jääkiekon eliitin maailmanmestaruuskilpailut pidettiin parempana 17. toukokuuta 2013 Tanskan ja Latvian yhdistävään ehdokkaaseen Kansainvälisen jääkiekkoliiton vuosittaisen kongressin äänestyksellä 63 äänellä 45 vastaan.
RANSKA
SAKSA
Pariisi
Köln
Pariisin ja Kölnin sijainti Länsi-Euroopassa . |
Lanxess-areenan kapasiteetti: 18500 |
AccorHotels Arenan kapasiteetti: 15 000 |
Köln | Pariisi |
Jokaisessa joukkueessa on vähintään 15 pelaajaa ja 2 maalivahtia ja enintään 22 pelaajaa ja 3 maalivahtia.
16 osallistuvan maan on kansallisten järjestöjensä välityksellä toimitettava "pitkä luettelo" viimeistään kaksi viikkoa ennen turnauksen alkua ja "lopullinen luettelo" turnauksen alkaessa.
Kansainvälinen jääkiekkoliitto on valinnut tähän kilpailuun 16 tuomaria ja 16 linjamiehiä.
Tuomarit | Linjatuomarit | ||||
---|---|---|---|---|---|
|
|
||||
Suluissa virkamiesten rintanumerot |
Alustavan kierroksen aikana, jos molemmat joukkueet ovat tasan sääntelyajan lopussa, pelataan 5 minuutin jatkoaika, jossa on 3 kenttäpelaajaa joukkuetta kohti (plus maalivahti).
Viimeisen vaiheen aikana (lukuun ottamatta loppuottelua), jos sääntelykauden lopussa ja 3 minuutin tauon jälkeen syntyy tasapeli, lisäaika on 10 minuuttia 4 kenttäpelaajan ollessa jäällä jokaiselle joukkueelle (plus talonmies).
Finaaliin, 15 minuutin tauon ja pinnan jälkeen, ylityöt ovat 20 minuuttia 5 kenttäpelaajan ja maalivahdin kanssa jäällä.
Kaikissa tapauksissa, jos maali on tehty, ottelu päättyy. Muussa tapauksessa rangaistuspotkukilpailu määrittää voittajan.
Pääryhmä koostuu 16 joukkueesta, jotka on jaettu kahteen ryhmään (suluissa IIHF-luokitus ).
Maa | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saksa H (10) | ||||||||
Tanska (13) | 3-2 Pr. | |||||||
Yhdysvallat (4) | 1-2 | 7-2 | ||||||
Italia P (18) | 1-4 | 0-2 | 0-3 | |||||
Latvia (12) | 3-4 TF | 3-0 | 3-5 | 2-1 | ||||
Venäjä (2) | 6-3 | 3-0 | 3-5 | 10-1 | 5-0 | |||
Slovakia (8) | 2-3 TF | 3-4 TF | 1-6 | 3-2 Pr. | 1-3 | 0-6 | ||
Ruotsi (5) | 7-2 | 4-2 | 3-4 | 8-1 | 2-0 | 1-2 TF | 4-2 |
Maa | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Valko-Venäjä (9) | ||||||||
Kanada (1) | 6-0 | |||||||
Suomi (3) | 3-2 | 2-5 | ||||||
Ranska H (14) | 4-3 TF | 2-3 | 5-1 | |||||
Norja (11) | 3-4 | 0-5 | 2-3 Pr. | 3-2 | ||||
Tšekki (6) | 6-1 | 1-4 | 4-3 TF | 5-2 | 1-0 Pr. | |||
Slovenia P (15) | 2-5 | 2-7 | 2-5 | 1-4 | 1-5 | 1-5 | ||
Sveitsi (7) | 3-0 | 3-2 Pr. | 2-3 Pr. | 3-4 TF | 3-0 | 3-1 | 5-4 TF |
P : Ylennetty divisioonasta IA - H : isäntämaa - Pr .: Laajennus - TF : Shootouts
Jokaisen ryhmän neljä ensimmäistä karsitaan puolivälieriin ja viimeiset pudotetaan divisioonaan I A lukuun ottamatta Tanskaa, joka on vuoden 2018 painoksen järjestäjä , jota ei voida pudottaa, vaikka ne sijoittuisivatkin A-ryhmän viimeiselle sijalle.
Ryhmä A Ottelut5. toukokuuta | Ruotsi |
1-2 ( Fus ) ( 1-0 , 0-0 , 0-1 , 0-0 , 0-1 ) |
Venäjä |
Lanxess Arena 18357 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Lindholm ( Rask , Hedman ) - 14 min 40 s - |
1-0 1-1 1-2 |
- Andronov ( Barabanov , Provorov ) - 43 min 58 s Panarine - 65 min ( TF ) |
Tuomarina: Anssi Salonen ja Daniel Stricker Linjamiehet : Roman Kaderli ja Nathan Vanoosten |
|
Fasth | Huoltajat | Vasilevsky | ||
4 min | Rangaistukset | 2 min | ||
23 | Laukaukset | 30 |
5. toukokuuta | Yhdysvallat |
1-2 ( 0-1 , 0-0 , 1-1 ) |
Saksa |
Lanxess Arena 18688 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Murphy ( Larkin , Nelson ) - 51 min - |
0-1 1-1 1-2 |
Rieder ( Reimer , Kahun ) - 10 min 50 s - Hager ( D.Seidenberg , Gogulla ) - 53 min 58 s ( SN ) |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Jozef Kubuš Linjamiehet : Hannu Sormunen ja Libor Suchánek |
|
Howard | Huoltajat | Greiss | ||
4 min | Rangaistukset | 4 min | ||
43 | Laukaukset | 27 |
6. toukokuuta | Latvia |
3-0 ( 0-0 , 1-0 , 2-0 ) |
Tanska |
Lanxess Arena 13453 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Meija ( Kulda ) - 23 min 8 s Indrašis ( Sprukts , Ri. Bukarts ) - 41 min 48 s Indrašis ( Ro. Bukarts , Balinskis ) - 52 min 40 s ( 2 SN ) |
1-0 2-0 3-0 |
- - - |
Tuomarina: Linus Öhlund ja Daniel Stricker Linjamiehet : Roman Kaderli ja Libor Suchánek |
|
Merzļikins | Huoltajat | Dahm | ||
6 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
35 | Laukaukset | 27 |
6. toukokuuta | Slovakia |
3-2 ( Pr ) ( 1-0 , 0-1 , 1-1 , 1-0 ) |
Italia |
Lanxess Arena 12229 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Miklík ( Jánošík , Čerešňák ) - 6 min 58 s - - L. Hudáček (Miklík, Sersen ) - 58 min 56 s ( JS ) Čerešňák ( Bližňák , Skokan ) - 62 min 45 s |
1-0 1-1 1-2 2-2 3-2 |
- Morini ( Jääkaappi ) - 35 min 6 s Jääkaappi ( Scandella ) - 42 min 41 s - - |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Antonín Jeřábek Linjamiehet : Joep Leermakers ja Aleksandr Otmakhov |
|
J. Hudáček | Huoltajat | Ja. Bernard | ||
2 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
32 | Laukaukset | 19 |
6. toukokuuta | Saksa |
2-7 ( 1-1 , 1-3 , 0-3 ) |
Ruotsi |
Lanxess Arena 18 673 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Hager (D.Seidenberg Ehliz ) - 16 min 14 s - Gogulla (Hager, Schütz ) - 25 min 26 s ( SN ) - - - - - |
0-1 1-1 1-2 2-2 2-3 2-4 2-5 2-6 2-7 |
Ekman-Larsson ( Landeskog , Rask) - 6 min 56 s - Rask (Hedman, Stralman ) - 20 min 23 s ( SN ) - Omark ( Krüger ) - 35 min 14 s Brodin (Nylander, Eriksson Ek ) - 39 min 57 s Landeskog (Rask, Söderberg ) - 49 min 42 s Nylander (Strålman) - 50 min 40 s Nylander (Landeskog) - 51 min 59 s |
Tuomarina: Roman Gofman ja Eduards Odiņš Linjat : Ivan Dedyulya ja Brian Oliver |
|
Greiss (51:59) aus den Birken ( 8:01 ) |
Huoltajat | Fasth | ||
10 min | Rangaistukset | 10 min | ||
24 | Laukaukset | 44 |
7. toukokuuta | Italia |
1-10 ( 0-3 , 1-3 , 0-5 ) |
Venäjä |
Lanxess Arena 10 893 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - Traversa ( Bernard , Helfer ) - 23 min 40 s - - - - - - - - |
0-1 0-2 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10 |
Andronov (Barabanov, Gavrikov ) - 9 min 35 s Dadonov ( Panarin , Chipatchiov ) - 18 min 59 s ( SN ) - Koutcherov ( Namestnikov , Gusev ) - 24 min 51 s ( SN ) Namestnikov (Gusev, Koutcherov) - 35 min 4 s Panarine ( Moziakin , Chipatchiov) - 36 min 21 s ( SN ) Plotnikov (Koutcherov, Namestnikov) - 43 min 39 s ( SN ) Moziakin (Chipatchiov, Panarine) - 45 min 29 s ( SN ) Namestnikov (Koutcherov, Goussev) - 45 min 48 s Panarine (Moziakin, Chipatchiov) - 50 min 21 s ( SN ) Andronov (Barabanov, Provorov) - 58 min 54 s |
Tuomarina : Jozef Kubuš ja Linus Öhlund Linjamiehet : Brian Oliver ja Sakari Suominen |
|
Cloutier | Huoltajat | Vassilevski (40 min) Sorokine (20 min) |
||
12 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
15 | Laukaukset | 36 |
7. toukokuuta | Yhdysvallat |
7-2 ( 3-1 , 3-1 , 1-0 ) |
Tanska |
Lanxess Arena 8764 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Lee ( Gaudreau , Larkin) - 5 min 37 s ( SN ) Keller ( McAvoy , Schmaltz ) - 13 min 6 s - Gaudreau (Larkin) - 18 min 59 s ( SN ) - Keller ( Bjugstad ) - 34 min 33 s ( SN) ) Eichel - 37 min 9 s Nelson (Schmaltz) - 37 min 37 s Keller - 53 min |
1-0 2-0 2-1 3-1 3-2 4-2 5-2 6-2 7-2 |
- - Madsen ( Ehlers , J.Jensen ) - 16 min 10 s ( SN ) - Hardt ( Jakobsen ) - 21 min 8 s - - - - |
Tuomari: Antonín Jeřábek ja Eduards Odiņš Linjat : Ivan Dedyulya ja Joep Leermakers |
|
Hellebuyck | Huoltajat | Dahm | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 24 min | ||
34 | Laukaukset | 25 |
7. toukokuuta | Latvia |
3-1 ( 1-0 , 1-0 , 1-1 ) |
Slovakia |
Lanxess Arena 8149 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Sprukts (Ri. Bukarts , Girgensons ) - 10 min 24 s ( SN ) Girgensons (Ri. Bukarts, Ro. Bukarts) - 27 min 26 s ( SN ) - Szerins ( Cibuļskis , Daugaviņš ) - 50 min 36 s ( SN ) |
1-0 2-0 2-1 3-1 |
- - Miklík ( Dravecký , Haščák ) - 49 min 9 s ( SN ) - |
Tuomarina: Roman Gofman ja Anssi Salonen Linjat : Aleksandr Otmakhov ja Nathan Vanoosten |
|
Merzļikins | Huoltajat | Laco | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 37 minuuttia | ||
22 | Laukaukset | 30 |
8. toukokuuta | Saksa |
3-6 ( 0-3 , 0-2 , 3-1 ) |
Venäjä |
Lanxess Arena 18734 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - Macek ( Müller , D. Seidenberg) - 45 min 53 s Gogulla ( Ehrhoff , Kahun) - 48 min 34 s ( SN ) - Tiffels ( Kink , D. Seidenberg) - 59 min 10 s |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 1-5 2-5 2-6 3-6 |
Chipatchiov (Dadonov, Panarine) - 1 min 4 s Chipatchiov (Goussev, Panarine) - 17 min 10 s ( SN ) Plotnikov (Antipine, Provorov) - 18 min 15 s ( SN ) Goussev (Panarine, Belov ) - 31 min 10 s ( SN ) Kutcherov - 35 min 16 s - - Kutcherov (Panarine) - 51 min 40 s - |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Anssi Salonen Linjat : Libor Suchánek ja Nathan Vanoosten |
|
Greiss | Huoltajat | Vasilevsky | ||
29 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
29 | Laukaukset | 35 |
8. toukokuuta | Yhdysvallat |
4-3 ( 2-3 , 1-0 , 1-0 ) |
Ruotsi |
Lanxess Arena 18398 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Keller (Eichel, Trouba ) - 3 min 21 s - Gaudreau (Larkin) - 18 min 12 s - Gaudreau (Eichel, Lee) - 22 min 57 s Compher (Murphy, Larkin) - 51 min 47 s |
0-1 1-1 1-2 2-2 2-3 3-3 4-3 |
Lindholm (Strålman) - 2 min 14 s ( SN ) - Lindholm (Ekman-Larsson) - 13 min 23 s - Hedman ( Nordström , C. Klingberg ) - 18 min 47 s - - |
Tuomarina : Jozef Kubuš ja Daniel Stricker Linjamiehet : Roman Kaderli ja Hannu Sormunen |
|
Howard | Huoltajat | Fasth | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
27 | Laukaukset | 42 |
9. toukokuuta | Italia |
1-2 ( 1-1 , 0-0 , 0-1 ) |
Latvia |
Lanxess Arena 6 332 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Insam (Traversa) - 3 min 38 s - - |
1-0 1-1 1-2 |
- Džeriņš ( Galviņš , Daugaviņš) - 12 min 9 s ( SN ) Džeriņš (Ro. Bukarts) - 58 min 41 s |
Tuomarina: Brett Iverson ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Ivan Dedyulya ja Alexander Otmakhov |
|
Ja. Bernard | Huoltajat | Merzļikins | ||
Rangaistukset | 6 min | |||
21 | Laukaukset | 24 |
9. toukokuuta | Slovakia |
3-4 ( Fus ) ( 0-1 , 0-2 , 3-0 , 0-0 , 0-1 ) |
Tanska |
Lanxess Arena 4445 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - - Gernát ( Miklík , Haščák) - 41 min 22 s Bližňák (Haščák, Dravecký) - 46 min 5 s ( SN ) Miklík (Čerešňák, Dravecký) - 51 min 53 s ( SN ) |
0-1 0-2 0-3 1-3 2-3 3-3 3-4 |
Hardt ( myrsky , vihreä ) - 16 min 20 s ( SN ) Russell ( Bau Hansen , O. Lauridsen ) - 24 min 46 s Poulsen (O. Lauridsen, Green) - 39 min 57 s - - - vihreä - 65 min ( TF ) |
Tuomarina: Mark Lemelin ja Marcus Linde Linjamiehet : Joep Leermakers ja Brian Oliver |
|
J. Hudáček | Huoltajat | Dahm | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
32 | Laukaukset | 26 |
10. toukokuuta | Yhdysvallat |
3-0 ( 1-0 , 2-0 , 0-0 ) |
Italia |
Lanxess Arena 7 168 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Nelson - 5 min 17 s Nelson (Larkin) - 25 min 53 s ( IN ) Lee (Gaudreau, Larkin) - 27 min 47 s ( SN ) |
1-0 2-0 3-0 |
- - - |
Tuomarina : Jan Hribik ja Marcus Linde Linjamiehet : Gleb Lazarev ja Andreas Malmqvist |
|
Howard | Huoltajat | Ja. Bernard | ||
4 min | Rangaistukset | 6 min | ||
32 | Laukaukset | 8 |
10. toukokuuta | Slovakia |
2-3 ( Fus ) ( 1-0 , 1-2 , 0-0 , 0-0 , 0-1 ) |
Saksa |
Lanxess Arena 17 647 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Matousek ( Zigo , Šedivý ) - 9 min 23 s L. Hudáček ( Čajkovský ) - 21 min 58 s - - |
1-0 2-0 2-1 2-2 2-3 |
- - Reimer (Ehrhoff, Kahun) - 36 min 11 s ( SN ) Ehliz (D. Seidenberg, Müller) - 36 min 38 s Kahun - 65 min ( TF ) |
Tuomarina: Stefan Fonselius ja Brett Iverson Linjamiehet : Rene Jensen ja Judson Ritter |
|
J. Hudáček | Huoltajat | Greiss (9:23) aus den Birken (55:37) |
||
4 min | Rangaistukset | 4 min | ||
28 | Laukaukset | 31 |
11. toukokuuta | Venäjä |
3-0 ( 0-0 , 3-0 , 0-0 ) |
Tanska |
Lanxess Arena 6932 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kisselevich (Panarine, Kutcherov) - 35 min 36 s Plotnikov (Andronov, Telegin ) - 35 min 54 s Goussev (Koutcherov, Dadonov) - 36 min 46 s |
1-0 2-0 3-0 |
- - - |
Tuomarina: Stephen Reneau ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Lukas Kohlmüller ja Miroslav Lhotský |
|
Vasilevsky | Huoltajat | Sørensen | ||
2 min | Rangaistukset | 4 min | ||
33 | Laukaukset | 21 |
11. toukokuuta | Ruotsi |
2-0 ( 1-0 , 0-0 , 1-0 ) |
Latvia |
Lanxess Arena 8276 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Landeskog (Rask, Lindholm) - 9 min 13 s Lindholm (Rask) - 56 min 42 s |
1-0 2-0 |
- - |
Tuomarina: Mark Lemelin ja Daniel Piechaczek Linjamiehet : Peter Šefčík ja Sakari Suominen |
|
Läck | Huoltajat | Merzļikins | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
30 | Laukaukset | 19 |
12. toukokuuta | Ruotsi |
8-1 ( 2-0 , 1-1 , 5-0 ) |
Italia |
Lanxess Arena 10 878 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Rask (Lindholm) - 3 min 24 s Holm (Nylander, Brodin) - 8 min 34 s - Brodin (Holm) - 29 min 52 s Lindholm (Landeskog, Strålman) - 40 min 41 s Omark (Söderberg, Edler ) - 50 min 9 s C.Klingberg (Nordström) - 54 min 53 s Eriksson Ek (Nylander) - 56 min 51 s J. Klingberg (Holm, Nylander) - 58 min 25 s |
1-0 2-0 2-1 3-1 4-1 5-1 6-1 7-1 8-1 |
- - Morini (Scandella, Insam) - 23 min 50 s ( SN ) - - - - - - |
Tuomarina: Stefan Fonselius ja Brett Iverson Linjamiehet : Rene Jensen ja Sakari Suominen |
|
Fasth | Huoltajat | Cloutier | ||
4 min | Rangaistukset | 4 min | ||
45 | Laukaukset | 15 |
12. toukokuuta | Tanska |
3-2 ( Pr ) ( 2-2 , 0-0 , 0-0 , 1-0 ) |
Saksa |
Lanxess Arena 18629 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - Myrsky ( Kristensen , Jakobsen) - 16 min 9 s Poulsen (Christensen) - 16 min 34 s Regin (Ehlers, Dahm) - 61 min 40 s |
0-1 0-2 1-2 2-2 3-2 |
Reimer (Ehliz, D.Seidenberg) - 8 min 26 s Macek ( Y. Seidenberg , Kahun) - 9 min 43 s - - - |
Tuomarina : Jan Hribik ja Marcus Linde Linjamiehet : Gleb Lazarev ja Miroslav Lhotský |
|
Dahm | Huoltajat | aus den Birken | ||
10 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
29 | Laukaukset | 29 |
13. toukokuuta | Latvia |
3-5 ( 1-0 , 2-3 , 0-2 ) |
Yhdysvallat |
Lanxess Arena 17936 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Bļugers ( Bičevskis ) - 11 min 23 s Daugaviņš (Džeriņš, Ro. Bukarts) - 20 min 7 s - Cibuļskis (Indrašis) - 31 min 37 s ( SN ) - - - - |
1-0 2-0 2-1 3-1 2-3 3-3 3-4 3-5 |
- - Compher (Lee) - 29 min - Bjugstad (Schmaltz, Keller) - 33 min 44 s Gaudreau (Trouba, Bjugstad) - 38 min 37 s Copp (Hellebuyck) - 56 min 38 s Larkin - 58 min 58 s ( CV ) |
Tuomarina: Stefan Fonselius ja Brett Iverson Linjamiehet : Rene Jensen ja Gleb Lazarev |
|
Merzļikins | Huoltajat | Hellebuyck | ||
6 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
23 | Laukaukset | 33 |
13. toukokuuta | Venäjä |
6-0 ( 3-0 , 2-0 , 1-0 ) |
Slovakia |
Lanxess Arena 18591 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Dadonov (Goussev, Chipatchiov) - 1 min 19 s Dadonov (Goussev, Chipatchiov) - 13 min 32 s ( SN ) Mironov - 19 min 19 s Kutcherov ( Tkatchiov , Kisselevich) - 22 min 53 s Teleguine ( Zoub , Plotnikov) - 32 vähintään 50 s Gavrikov (Chipatchiov, Dadonov) - 55 min 47 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 |
- - - - - - |
Tuomarina: Mark Lemelin ja Daniel Piechaczek Linjamiehet : Lukas Kohlmüller ja Judson Ritter |
|
Vasilevsky | Huoltajat | J. Hudáček | ||
6 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
39 | Laukaukset | 22 |
13. toukokuuta | Italia |
1-4 |
Saksa |
Lanxess Arena 18 712 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- M.Martetti ( S.Kostner , S.Marcetti ) - 4 min 21 s - - - |
0-1 1-1 1-2 1-3 1-4 |
Ehrhoff ( Draisaitl ) - 3 min 34 s - Plachta (D. Seidenberg Kahun) - 18 min 16 s ( SN ) Y. Seidenberg ( Hördler ) - 22 min 46 s Kahun (Y. Seidenberg) - 26 min |
Tuomarina: Stephen Reneau ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Andreas Malmqvist ja Peter Šefčík |
|
Ja. Bernard | Huoltajat | aus den Birken | ||
4 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
18 | Laukaukset | 37 |
14. toukokuuta | Slovakia |
1-6 ( 0-1 , 1-3 , 0-2 ) |
Yhdysvallat |
Lanxess Arena 13267 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - Gernát (L.Hudáček, Dravecký) - 30 min 40 s - - - - |
0-1 0-2 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 |
Keller (Lee, Skjei ) - 8 min 12 s Gaudreau ( Hayes ) - 25 min 57 s - Dvorak (Gaudreau) - 36 min 4 s Trouba - 38 min 1 s Gaudreau (Hayes) - 42 min 16 s Lee (Eichel, Hanifin) ) ) - 47 min 23 s ( SN ) |
Tuomarina : Jan Hribik ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Andreas Malmqvist ja Sakari Suominen |
|
J. Hudáček | Huoltajat | Howard | ||
10 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
20 | Laukaukset | 28 |
14. toukokuuta | Tanska |
2-4 ( 0-1 , 0-2 , 2-1 ) |
Ruotsi |
Lanxess Arena 10 314 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - - Madsen (Ehlers) - 49 min 11 s Lauridsen (Ehlers, Regin) - 55 min 17 s - |
0-1 0-2 0-3 1-3 2-3 2-4 |
J. Lundqvist (Krüger, Eriksson Ek) - 2 min 19 s Nylander (J. Klingberg, Lindberg ) - 35 min 20 s Nylander ( Bäckström ) - 39 min 6 s - - Bäckström (J. Klingberg, Nylander) - 57 min 31 s ( SN ) |
Tuomarina : Daniel Piechaczek ja Stephen Reneau Linjamiehet : Lukas Kohlmüller ja Peter Šefčík |
|
Sørensen | Huoltajat | H. Lundqvist | ||
4 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
21 | Laukaukset | 33 |
15. toukokuuta | Tanska |
2-0 ( 0-0 , 0-0 , 2-0 ) |
Italia |
Lanxess Arena 5653 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Hardt (Storm, Jakobsen) - 57 min 36 s ( SN ) Regin - 58 min 47 s ( CV ) |
1-0 2-0 |
- - |
Tuomarina: Stefan Fonselius ja Eduards Odiņš Linjat : Judson Ritter ja Sakari Suominen |
|
Dahm | Huoltajat | Ja. Bernard | ||
2 min | Rangaistukset | 4 min | ||
38 | Laukaukset | 16 |
15. toukokuuta | Venäjä |
5-0 ( 2-0 , 2-0 , 1-0 ) |
Latvia |
Lanxess Arena 16439 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kisselevich (Panarine, Kutcherov) - 12 min 10 s Telegin (Plotnikov) - 18 min 41 s Namestnikov (Panarine, Kutcherov) - 20 min 57 s ( SN ) Kutcherov (Panarine, Belov) - 39 min Belov (Goussev, Chipatchiov) - 53 min 17 s ( SN ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 |
- - - - - |
Tuomarina : Jan Hribik ja Antonín Jeřábek Linjamiehet : Rene Jensen ja Miroslav Lhotský |
|
Sorokine | Huoltajat | Punnenovs | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
36 | Laukaukset | 24 |
16. toukokuuta | Ruotsi |
4-2 ( 2-0 , 1-1 , 1-1 ) |
Slovakia |
Lanxess Arena 10259 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Nylander (Bäckström, Klingberg) - 4 min 2 s Ekman-Larsson ( Everberg , Karlsson ) - 8 min 14 s - Everberg (Karlsson) - 25 min 45 s - Karlsson (Edler) - 59 min 28 s ( CV ) |
1-0 2-0 2-1 3-1 3-2 4-2 |
- - Matousek ( Skalický , Zigo) - 24 min 8 s - Kudrna ( Cingeľ ) - 41 min 34 s - |
Tuomari: Antonín Jeřábek ja Eduards Odiņš Linjat : Lukas Kohlmüller ja Gleb Lazarev |
|
H. Lundqvist | Huoltajat | J.Hudáček (25:45) Janus (32:56) |
||
8 minuuttia | Rangaistukset | 4 min | ||
38 | Laukaukset | 15 |
16. toukokuuta | Venäjä |
3-5 ( 1-0 , 2-3 , 0-2 ) |
Yhdysvallat |
Lanxess Arena 18756 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Goussev (Kisselevich) - 12 min 29 s - Belov (Plotnikov, Andronov) - 27 min 33 s - Goussev (Chipatchiov, Dadonov) - 36 min 15 s - - - |
1-0 1-1 2-1 2-2 3-2 3-3 3-4 3-5 |
- Hayes (Nelson, Keller) - 21 min ( SN ) - Larkin (Nelson) - 32 min 18 s - Hayes (Gaudreau, Bjugstad) - 37 min 43 s Lee (Gaudreau, Eichel) - 52 min 57 s ( SN ) Nelson (Larkin) - 59 min 38 s ( CV ) |
Tuomarina: Anssi Salonen ja Daniel Stricker Linjamiehet : Miroslav Lhotský ja Andreas Malmqvist |
|
Vasilevsky | Huoltajat | Howard | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
19 | Laukaukset | 35 |
16. toukokuuta | Saksa |
4-3 ( Fus ) ( 0-0 , 2-1 , 1-2 , 0-0 , 1-0 ) |
Latvia |
Lanxess Arena 18797 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Susi (Ehrhoff, Reimer) - 31 min 2 s ( SN ) D.Seidenberg (Kink, Müller) - 31 min 29 s - - - Schütz (Draisaitl) - 59 min 27 s ( SN ) Tiffels - 65 min ( TF ) |
1-0 2-0 2-1 2-2 2-3 3-3 4-3 |
- - Skvorcovs ( Sotnieks ) - 38 min 42 s Sprukts (Indrašis, Sotnieks) - 48 min 22 s Džeriņš (Balinskis, Ro. Bukarts) - 56 min 8 s ( SN ) - |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Linus Öhlund Linjat : Judson Ritter ja Peter Šefčík |
|
Grub | Huoltajat | Merzļikins | ||
6 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
41 | Laukaukset | 30 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Yhdysvallat | 7 | 6 | 0 | 1 | 0 | 31 | 14 | +17 | 18 |
+002, | Venäjä | 7 | 5 | 1 | 1 | 0 | 35 | 10 | +25 | 17 |
+003, | Ruotsi | 7 | 5 | 0 | 1 | 1 | 29 | 13 | +16 | 16 |
+004, | Saksa | 7 | 2 | 2 | 2 | 1 | 20 | 23 | -3 | 11 |
+005, | Latvia | 7 | 3 | 0 | 3 | 1 | 14 | 18 | -4 | 10 |
+006, | Tanska | 7 | 1 | 2 | 4 | 0 | 13 | 22 | -9 | 7 |
+007, | Slovakia | 7 | 0 | 1 | 4 | 2 | 12 | 28 | -16 | 4 |
+008, | Italia | 7 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6 | 32 | -26 | 1 |
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Ryhmä B Ottelut5. toukokuuta | Suomi |
3-2 ( 2-0 , 0-1 , 1-1 ) |
Valko-Venäjä |
AccorHotels Arena 5078 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Aho ( Filppula ) - 2 min 43 s Osala - 5 min 9 s - - Savinainen ( Rantanen , Aho) - 49 min 15 s ( SN ) |
1-0 2-0 2-1 2-2 3-2 |
- - Sharangovich ( Stefanovich ) - 38 min 8 s Kavyrchyn ( Hrabarenka , A. Kastsitsyne ) - 44 min 32 s - |
Tuomarina : Jan Hribik ja Daniel Piechaczek Linjamiehet : Rene Jensen ja Andreas Malmqvist |
|
Korpisalo | Huoltajat | Maa | ||
4 min | Rangaistukset | 6 min | ||
24 | Laukaukset | 24 |
5. toukokuuta | Tšekin tasavalta |
1-4 ( 0-1 , 0-1 , 1-2 ) |
Kanada |
AccorHotels Arena 8834 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - Radil ( Kovář , Voráček ) - 52 min 41 s ( SN ) - - |
0-1 0-2 1-2 1-3 1-4 |
O'Reilly ( Scheifele , Barrie ) - 6 min 9 s Matheson ( Skinner , Giroux ) - 20 min 55 s ( SN ) - Barrie ( Konecny , Giroux) - 54 min 50 s Skinner - 59 min 18 s ( CV ) |
Tuomarina: Stefan Fonselius ja Stephen Reneau Linjamiehet : Gleb Lazarev ja Judson Ritter |
|
Mrázek | Huoltajat | Pickard | ||
6 min | Rangaistukset | 10 min | ||
29 | Laukaukset | 28 |
6. toukokuuta | sveitsiläinen |
5-4 ( Fus ) ( 4-0 , 0-1 , 0-3 , 0-0 , 1-0 ) |
Slovenia |
AccorHotels Arena 4922 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Ambühl ( Suter ) - 10 min 49 s ( SN ) Haas ( Praplan , Genazzi ) - 11 min 1 s Loeffel ( Hollenstein , Praplan) - 16 min 59 s Bodenmann ( Brunner , Richard ) - 17 min 47 s - - - - |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 4-2 4-3 4-4 5-4 |
- - - - Muršak ( Tavželj ) - 38 min 31 s ( IN ) Jeglič ( Sabolič , Kranjc ) - 45 min 50 s Urbas ( Ograjenšek , Pretnar ) - 54 min 2 s ( 2 SN ) Sabolič ( Tičar ) - 55 min 23 s ( SN ) Brunner - 65 min ( TF ) |
Tuomarina : Jan Hribik ja Marcus Linde Linjat : Judson Ritter ja Peter Šefčík |
|
Hiller | Huoltajat | Kroselj | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
33 | Laukaukset | 23 |
6. toukokuuta | Valko-Venäjä |
1-6 ( 0-2 , 1-1 , 0-3 ) |
Tšekin tasavalta |
AccorHotels Arena 6635 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - Pawlovitch ( Lissavets , Dzianissaw ) - 21 min 13 s - - - - |
0-1 0-2 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 |
Vrána ( Birner , REPIK ) - 13 min 16 s Gudas (Voráček) - 17 min 30 s - Červenka ( Horák , Jeřábek ) - 35 min 38 s Šimek (Voráček, Radil) - 47 min 26 s ( SN ) Voráček ( Pastrňák , Kundrátek ) - 49 min 37 s Kempny ( Hanzl , Zohorna ) - 59 min 44 s |
Tuomarina: Brett Iverson ja Mark Lemelin Linjamiehet : Rene Jensen ja Lukas Kohlmüller |
|
Lalande (49 min 37 s) Karnaukhov (10 min 23 s) |
Huoltajat | Francouz | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
7 | Laukaukset | 45 |
6. toukokuuta | Norja |
3-2 ( 0-0 , 2-1 , 1-1 ) |
Ranska |
AccorHotels Arena 7893 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
K. Olimb ( M. Olimb , Thoresen ) - 25 min 13 s Thoresen (M. Olimb, K. Olimb) - 29 min 40 s ( SN ) - Thoresen ( Reichenberg ) - 49 min 49 s - |
1-0 2-0 2-1 3-1 3-2 |
- - S.Da Costa ( Fleury ) - 38 min 14 s - S.Da Costa ( Auvitu , Besch ) - 49 min 59 s |
Tuomarina : Daniel Piechaczek ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Miroslav Lhotský ja Sakari Suominen |
|
Haugen | Huoltajat | Huet | ||
10 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
24 | Laukaukset | 24 |
7. toukokuuta | Slovenia |
2-7 ( 0-3 , 1-3 , 1-1 ) |
Kanada |
AccorHotels Arena 9 128 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - Muršak (Sabolič, Pretnar) - 35 min 44 s - - Urbas (Kranjc, Pretnar) - 57 min 55 s ( JS ) |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 1-5 1-6 1-7 2-7 |
Barrie ( Simmonds , Konecny) - 4 min 30 s MacKinnon (Skinner, Barrie) - 14 min 36 s Point (Konecny) - 16 min 14 s MacKinnon (Giroux, de Haan ) - 24 min 44 s MacKinnon ( Marner , Barrie) - 25 min 43 s ( SN ) - Marner (Konecny) - 37 min 11 s Skinner (MacKinnon, Barrie) - 47 min 7 s - |
Tuomarina: Mark Lemelin ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Lukas Kohlmüller ja Andreas Malmqvist |
|
Kroselj | Huoltajat | Johnson | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
14 | Laukaukset | 51 |
7. toukokuuta | Suomi |
1-5 ( 0-1 , 1-2 , 0-2 ) |
Ranska |
AccorHotels Arena 11 433 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Lehtonen ( Pihlström , Rantanen) - 21 min 33 s - - - - |
0-1 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 |
Bellemare ( Rech , Meunier ) - 14 min 17 s - Roussel (Bellemare) - 33 min 58 s Claireaux ( Janil , Rech) - 38 min 49 s ( SN ) Roussel (Rech) - 48 min 27 s Fleury ( T. Da Costa) ) - 57 min 49 s ( CV ) |
Tuomari: Brett Iverson ja Marcus Linde Linjamiehet : Gleb Lazarev ja Peter Šefčík |
|
Korpisalo | Huoltajat | Hardy | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
43 | Laukaukset | 26 |
7. toukokuuta | Norja |
0-3 ( 0-0 , 0-2 , 0-1 ) |
sveitsiläinen |
AccorHotels Arena 7782 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - - |
0-1 0-2 0-3 |
Schäppi (Loeffel, Manteli ) - 32 min 4 s Manteli ( Rüfenacht , Untersander ) - 34 min Suter (Manteli, Ambühl) - 49 min 37 s ( SN ) |
Tuomarina: Stefan Fonselius ja Stephen Reneau Linjamiehet : Miroslav Lhotský ja Sakari Suominen |
|
Haukeland | Huoltajat | Genoni | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
20 | Laukaukset | 38 |
8. toukokuuta | Valko-Venäjä |
0-6 ( 0-1 , 0-2 , 0-3 ) |
Kanada |
AccorHotels Arena 4336 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - - - |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 0-6 |
Kohta (Marner, Konecny) - 5 min 8 s MacKinnon (Marner, Barrie) - 24 min 20 s ( SN ) MacKinnon (Skinner, Giroux) - 35 min 21 s MacKinnon (Matheson) - 47 min 1 s Giroux (Skinner, Morrissey) ) - 50 min 16 s piste (Konecny, Vlasic ) - 54 min 42 s |
Tuomarina: Stefan Fonselius ja Jan Hribik Linjamiehet : Rene Jensen ja Gleb Lazarev |
|
Karnaukhov | Huoltajat | Pickard | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
13 | Laukaukset | 45 |
8. toukokuuta | Suomi |
3-4 ( Fus ) ( 3-0 , 0-0 , 0-3 , 0-0 , 0-1 ) |
Tšekin tasavalta |
AccorHotels Arena 8,112 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Filppula (Aho, Rantanen) - 58 s Jaakola (Rantanen, Filppula) - 2 min 41 s V.Lajunen (Pihlström, J. Aaltonen ) - 13 min 51 s - - - |
1-0 2-0 3-0 3-1 3-2 3-3 3-4 |
- - - Horák (Pastrňák, Červenka) - 47 min 37 s ( SN ) Gudas ( Krejčík , Řepík ) - 57 min 46 s Kovář (Pastrňák) - 58 min 9 s Hanzl - 65 min ( TF ) |
Tuomarina : Daniel Piechaczek ja Stephen Reneau Linjamiehet : Andreas Malmqvist ja Judson Ritter |
|
Korpisalo | Huoltajat | Mrázek | ||
20 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
21 | Laukaukset | 34 |
9. toukokuuta | Slovenia |
1-5 ( 0-3 , 1-1 , 0-1 ) |
Norja |
AccorHotels Arena 2696 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - - - Sabolič ( Podlipnik , Vidmar ) - 39 min 45 s - |
0-1 0-2 0-3 0-4 1-4 1-5 |
M. Olimb (Thoresen, K. Olimb) - 5 min 57 s Thoresen ( Nørstebø ) - 14 min 35 s Forsberg - 18 min 20 s Reichenberg ( Holøs , Haugen) - 38 min 58 s ( SN ) - Thoresen (K. Olimb) , Bonsaksen ) - 59 min 17 s |
Tuomari: Roman Gofman ja Antonín Jeřábek Linjamiehet : Miroslav Lhotský ja Peter Šefčík |
|
Pintarič (20 min) Krošelj (40 min) |
Huoltajat | Haugen | ||
6 min | Rangaistukset | 10 min | ||
16 | Laukaukset | 23 |
9. toukokuuta | sveitsiläinen |
3-4 ( Fus ) ( 0-1 , 2-0 , 1-2 , 0-0 , 0-1 ) |
Ranska |
AccorHotels Arena 6747 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Praplan (Hollenstein, Loeffel) - 21 min 22 s Praplan (Hollenstein, Haas) - 23 min 48 s - Ambühl (Suter, Untersander) - 53 min 41 s - |
0-1 1-1 2-1 2-2 3-2 3-3 3-4 |
Auvitu ( Perret ) - 2 min 53 s ( IN ) - - S. Da Costa (Auvitu) - 43 min 2 s ( SN ) - Rech (Meunier) - 55 min 41 s S. Da Costa - 65 min ( TF ) |
Tuomarina : Eduards Odiņš ja Linus Öhlund Linjamiehet : Lukas Kohlmüller ja Sakari Suominen |
|
Genoni | Huoltajat | Huet | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
26 | Laukaukset | 25 |
10. toukokuuta | sveitsiläinen |
3-0 ( 1-0 , 1-0 , 1-0 ) |
Valko-Venäjä |
AccorHotels Arena 3 212 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Schäppi (Untersander, Genazzi) - 17 min 54 s ( SN ) Ambühl (Hollenstein, Loeffel) - 35 min 29 s Manteli (Schäppi) - 47 min 55 s |
1-0 2-0 3-0 |
- - - |
Välimiesmenettely: Roman Gofman ja Anssi Salonen Linjamiehet : Hannu Sormunen ja Libor Suchánek |
|
Genoni | Huoltajat | Maa | ||
6 min | Rangaistukset | 10 min | ||
23 | Laukaukset | 14 |
10. toukokuuta | Suomi |
5-2 ( 0-1 , 2-0 , 3-1 ) |
Slovenia |
AccorHotels Arena 3436 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Savinainen ( Honka , Sallinen ) - 24 min 6 s Rantanen (Savinainen, Aho) - 25 min 5 s ( SN ) - Aho (Rantanen, Osala) - 49 min 30 s Hannikainen ( J. Lajunen ) - 50 min 34 s Sallinen ( Pyörälä , Järvinen ) - 59 min 15 s ( CV ) |
0-1 1-1 2-1 2-2 3-2 4-2 5-2 |
Kuralt ( Pem ) - 14 min 21 s - - Tičar (Sabolič) - 45 min 50 s ( SN ) - - - |
Tuomarina: Linus Ohlund ja Daniel Stricker Linjamiehet : Roman Kaderli ja Nathan Vanoosten |
|
Säteri | Huoltajat | Kroselj | ||
4 min | Rangaistukset | 6 min | ||
49 | Laukaukset | 47 |
11. toukokuuta | Tšekin tasavalta |
1-0 ( Pr ) ( 0-0 , 0-0 , 0-0 , 1-0 ) |
Norja |
AccorHotels Arena 6,381 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kovář (Pastrňák, Jeřábek) - 61 min 25 s | 1-0 | - |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Daniel Stricker Linjamiehet : Brian Oliver ja Alexander Otmakhov |
|
Francouz | Huoltajat | Haugen | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 4 min | ||
32 | Laukaukset | 10 |
11. toukokuuta | Kanada |
3-2 ( 1-1 , 1-1 , 1-0 ) |
Ranska |
AccorHotels Arena 14 510 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
O'Reilly (MacKinnon, Scheifele) - 5 min 19 s - - Giroux ( Lee ) - 39 min 11 s ( SN ) Vlasic - 42 min 22 s |
1-0 1-1 1-2 2-2 3-2 |
- Dame-Malka (Rech, Ritz ) - 9 min Fleury (S. Da Costa, Auvitu) - 21 min 37 s ( SN ) - - |
Tuomarina : Antonín Jeřábek ja Jozef Kubuš Linjat : Ivan Dedyulya ja Roman Kaderli |
|
Johnson | Huoltajat | Hardy | ||
33 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
35 | Laukaukset | 24 |
12. toukokuuta | Tšekin tasavalta |
5-1 ( 3-0 , 1-0 , 1-1 ) |
Slovenia |
AccorHotels Arena 2805 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Řepík (Kovář, Červenka) - 2 min 12 s ( SN ) Horák (Pastrňák, Voráček) - 8 min 20 s ( SN ) Horák (Gudas, Šimek) - 11 min 46 s Kempný (Vrána) - 22 min 9 s - Červenka (Kovář) - 47 min 15 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 5-1 |
- - - - Verlič (Muršak, Urbas) - 44 min 4 s - |
Tuomarina: Roman Gofman ja Anssi Salonen Linjat: Brian Oliver ja Nathan Vanoosten |
|
Mrázek | Huoltajat | Kroselj | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
37 | Laukaukset | 15 |
12. toukokuuta | Ranska |
4-3 ( sulake ) ( 1-0 , 1-2 , 1-1 , 0-0 , 1-0 ) |
Valko-Venäjä |
AccorHotels Arena 6802 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Treille (T. Da Costa, Raux) - 12 min 29 s Fleury (Roussel, S. Da Costa) - 20 min 54 s ( SN ) - - - Bellemare (S. Da Costa) - 52 min 35 s S. Da Costa - 65 min ( TF ) |
1-0 2-0 2-1 2-2 2-3 3-3 4-3 |
- - Pawlovitch (Sharangovich, Vorobei ) - 26 min 40 s Sharangovich ( Linglet ) - 37 min 47 s Koulakow ( S. Kastsitsyne , Dziamko ) - 41 min 20 s ( SN ) - |
Tuomarina : Eduards Odiņš ja Linus Öhlund Linjamiehet : Joep Leermakers ja Libor Suchánek |
|
Huet | Huoltajat | Maa | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
31 | Laukaukset | 22 |
13. toukokuuta | Norja |
2-3 ( Pr ) ( 1-0 , 0-2 , 1-0 , 0-1 ) |
Suomi |
AccorHotels Arena 8108 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Bastiansen (Nørstebø) - 18 min 38 s ( SN ) - - Martinsen ( Roest ) - 59 min 31 s ( JS ) - |
1-0 1-1 1-2 2-2 2-3 |
- Hietanen (Aho, V. Lajunen) - 25 min 33 s ( SN ) Honka ( Ohtamaa , Hännikäinen ) - 28 min 11 s - Hännikäinen (Pyörälä) - 61 min 55 s |
Tuomari: Antonín Jeřábek ja Jozef Kubuš Linjat : Ivan Dedyulya ja Alexander Otmakhov |
|
Haugen | Huoltajat | Korpisalo | ||
2 min | Rangaistukset | 24 min | ||
21 | Laukaukset | 28 |
13. toukokuuta | Slovenia |
2-5 ( 2-1 , 0-4 , 0-0 ) |
Valko-Venäjä |
AccorHotels Arena 7158 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Jeglic (Verlič, Sabolic) - 16 min 52 s ( SN ) Rodman ( Kovacevic , Pretnar) - 19 min 15 s - - - - |
0-1 1-1 2-1 2-2 2-3 2-4 2-5 |
Pawlovitch ( Chynkevitch , Linglet) - 13 min 12 s - - Kavyrchyn (A. Kastsitsyne, S. Kastsitsyyne) - 20 min 29 s Pawlovitch (Chynkevitch) - 29 min 48 s Chynkevitch (Pawlovitch, Linglet) - 38 min 5 s Stas ( Stefanovitch) - 39 min 43 s ( SN ) |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Daniel Stricker Linjamiehet : Roman Kaderli ja Nathan Vanoosten |
|
Kroselj | Huoltajat | Maa | ||
20 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
30 | Laukaukset | 29 |
13. toukokuuta | Kanada |
2-3 ( Pr ) ( 2-0 , 0-0 , 0-2 , 0-1 ) |
sveitsiläinen |
AccorHotels Arena 12 932 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
O'Reilly (Marner, Parayko ) - 4 min 22 s ( SN ) Marner (Lee, Konecny) - 6 min 8 s - - - |
1-0 2-0 2-1 2-2 2-3 |
- - Herzog (Praplan, Richard) - 46 min 37 s ( SN ) Praplan (Hollenstein) - 49 min 44 s Herzog (Untersander, Ambühl) - 63 min 40 s |
Tuomarina : Eduards Odiņš ja Anssi Salonen Linjamiehet : Joep Leermakers ja Hannu Sormunen |
|
Pickard | Huoltajat | Hiller ( 6:28 ) Genoni (57:12) |
||
8 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
45 | Laukaukset | 26 |
14. toukokuuta | Ranska |
2-5 ( 0-1 , 1-2 , 1-2 ) |
Tšekin tasavalta |
AccorHotels Arena 13003 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- S.Da Costa (Fleury) - 20 min 53 s ( SN ) - - - Roussel - 50 min 38 s - |
0-1 1-1 1-2 1-3 1-4 2-4 2-5 |
Pastrňák (Horák, Voráček) - 8 min 32 s ( SN ) - Řepík (Kundrátek) - 26 min 52 s Rutta (Červenka) - 37 min 1 s ( SN ) Řepík (Kempný) - 48 min 3 s - Zohorna (Horák) - 58 min 56 s ( CV ) |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Jozef Kubuš Linjat : Alexander Otmakhov ja Hannu Sormunen |
|
Hardy | Huoltajat | Francouz | ||
6 min | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
24 | Laukaukset | 28 |
14. toukokuuta | sveitsiläinen |
2-3 ( Pr ) ( 2-1 , 0-0 , 0-1 , 0-1 ) |
Suomi |
AccorHotels Arena 10 860 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Herzog (Richard, Untersander) - 4 min 40 s Genazzi (Loeffel) - 10 min 30 s - - - |
1-0 2-0 2-1 2-2 2-3 |
- - Hietanen (Savinainen, Aho) - 19 min 1 s ( SN ) Rantanen (V. Lajunen, Aho) - 47 min 40 s ( SN ) Filppula (Savinainen, Hietanen) - 62 min 24 s |
Tuomarina: Roman Gofman ja Linus Öhlund Linjamiehet : Ivan Dedyulya ja Libor Suchánek |
|
Genoni | Huoltajat | Korpisalo (10 min 30 s) Säteri (51 min 54 s) |
||
20 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
27 | Laukaukset | 27 |
15. toukokuuta | Kanada |
5-0 ( 2-0 , 2-0 , 1-0 ) |
Norja |
AccorHotels Arena 5093 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Schenn (Simmonds) - 17 min 48 s ( SN ) Parayko (MacKinnon, O'Reilly) - 18 min 42 s ( SN ) Scheifele (Matheson, Skinner) - 34 min 57 s Parayko (MacKinnon, Marner) - 38 min 14 s ( SN ) O'Reilly (Scheifele, MacKinnon) - 57 min 20 s ( SN ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 |
- - - - - |
Referee: Roman Gofman ja Marcus Linde linjatuomareita : Roman Kaderli Libor Suchánek |
|
Johnson | Huoltajat | Haukeland ( 57:33 ) Søberg (2:52) |
||
8 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
48 | Laukaukset | 10 |
15. toukokuuta | Ranska |
4-1 ( 0-0 , 2-0 , 2-1 ) |
Slovenia |
AccorHotels Arena 12807 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Roussel (Auvitu, S. Da Costa) - 28 min 20 s ( SN ) Auvitu (Bellemare, Roussel) - 31 min 8 s Roussel (Auvitu) - 44 min 1 s ( 2 SN ) - Roussel - 58 min 30 s ( IN) + CV ) |
1-0 2-0 3-0 3-1 4-1 |
- - - Muršak ( Mušič , Pintarič) - 44 min 25 s ( IN ) - |
Tuomarina: Brett Iverson ja Mark Lemelin Linjamiehet : Joep Leermakers ja Brian Oliver |
|
Huet (59 min 36 s) Hardy (24 s) |
Huoltajat | Pintarič | ||
4 min | Rangaistukset | 6 min | ||
25 | Laukaukset | 27 |
16. toukokuuta | Valko-Venäjä |
4-3 ( 0-0 , 2-1 , 2-2 ) |
Norja |
AccorHotels Arena 3867 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Lissavets (Stefanovitch) - 26 min 8 s - Kulakow (Stas, Dziamko) - 37 min 52 s - - Chynkevitch (Kavyrchyn, Stefanovitch) - 54 min 6 s Lissavets (Pawlovitch, Linglet) - 56 min 56 s |
1-0 1-1 2-1 2-2 2-3 3-3 4-3 |
- Sørvik (M. Olimb) - 35 min 5 s - Reichenberg (Thoresen, Ødegaard ) - 41 min 19 s Holøs (Martinsen, M. Olimb) - 43 min 41 s - - |
Tuomarina : Daniel Piechaczek ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Joep Leermakers ja Nathan Vanoosten |
|
Karnaukhov | Huoltajat | Haugen | ||
6 min | Rangaistukset | 4 min | ||
19 | Laukaukset | 26 |
16. toukokuuta | Tšekin tasavalta |
1-3 ( 0-1 , 1-1 , 0-1 ) |
sveitsiläinen |
AccorHotels Arena 4531 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - Červenka (Pastrňák, Šulák ) - 34 min 8 s - |
0-1 0-2 1-2 1-3 |
Praplan ( Diaz ) - 1 min 42 s Suri ( Kukan , Schlumpf ) - 28 min 36 s - Brunner (Richard, Marti ) - 52 min 9 s |
Tuomarina : Jozef Kubuš ja Marcus Linde Linjat : Ivan Dedyulya ja Hannu Sormunen |
|
Mrázek | Huoltajat | Schlegel | ||
2 min | Rangaistukset | 6 min | ||
24 | Laukaukset | 21 |
16. toukokuuta | Kanada |
5-2 ( 3-1 , 1-1 , 1-0 ) |
Suomi |
AccorHotels Arena 10202 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Marner (Point, Matheson) - 2 min 46 s - Parayko (Marner) - 4 min 6 s ( SN ) Marner (Scheifele, MacKinnon) - 13 min 45 s ( SN ) Point (Matheson, Parayko) - 28 min 9 s - Duchene ( Couturier ) - 40 min 34 s |
1-0 1-1 2-1 3-1 4-1 4-2 5-2 |
- J. Lajunen (Osala) - 3 min 8 s - - - Ohtamaa (Honka, Kemppainen ) - 36 min 51 s - |
Tuomarina: Mark Lemelin ja Stephen Reneau Linjamiehet : Brian Oliver ja Alexander Otmakhov |
|
Pickard | Huoltajat | Säteri | ||
10 min | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
28 | Laukaukset | 20 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Kanada | 7 | 6 | 0 | 0 | 1 | 32 | 10 | +22 | 19 |
+002, | sveitsiläinen | 7 | 3 | 2 | 0 | 2 | 22 | 14 | +8 | 15 |
+003, | Tšekki | 7 | 3 | 2 | 2 | 0 | 23 | 14 | +9 | 13 |
+004, | Suomi | 7 | 2 | 2 | 2 | 1 | 20 | 22 | -2 | 11 |
+005, | Ranska | 7 | 2 | 2 | 3 | 0 | 23 | 19 | +4 | 10 |
+006, | Norja | 7 | 2 | 0 | 3 | 2 | 13 | 19 | -6 | 8 |
+007, | Valko-Venäjä | 7 | 2 | 0 | 4 | 1 | 15 | 27 | -12 | 7 |
+008, | Slovenia | 7 | 0 | 0 | 6 | 1 | 13 | 36 | -23 | 1 |
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Kaksi puolivälierää järjestetään Pariisissa, kaksi muuta pelataan Kölnissä. Välierissä, lopullinen ja ottelu 3 : nnen sijaan tapahtuu Kölnissä.
HallitusPuolivälierä | Välierät | Lopullinen | ||||||||
18. toukokuuta Lanxess Arena | 20. toukokuuta Lanxess Arena | 21. toukokuuta Lanxess Arena | ||||||||
Yhdysvallat | 0 | |||||||||
Suomi | 2 | |||||||||
Suomi | 1 | |||||||||
18. toukokuuta AccorHotels Arena | ||||||||||
Ruotsi | 4 | |||||||||
sveitsiläinen | 1 | |||||||||
Ruotsi | 3 | |||||||||
Ruotsi | 2 TF | |||||||||
18. toukokuuta AccorHotels Arena | ||||||||||
Kanada | 1 | |||||||||
Venäjä | 3 | |||||||||
20. toukokuuta Lanxess Arena | ||||||||||
Tšekki | 0 | |||||||||
Venäjä | 2 | |||||||||
18. toukokuuta Lanxess Arena | Kolmas sija | |||||||||
Kanada | 4 | |||||||||
Kanada | 2 | 21. toukokuuta Lanxess Arena | ||||||||
Saksa | 1 | Suomi | 3 | |||||||
Venäjä | 5 | |||||||||
TF : ampuminen
Puolivälierä18. toukokuuta | Venäjä |
3-0 ( 2-0 , 0-0 , 1-0 ) |
Tšekin tasavalta |
AccorHotels Arena 6209 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Orlov ( Plotnikov , Antipine ) - 8 min 45 s Koutcherov ( Kuznetsov , Antipine) - 13 min 36 s ( SN ) Panarin (Koutcherov Kuznetsov) - 53 min 55 s |
1-0 2-0 3-0 |
- - - |
Tuomarina: Mark Lemelin ja Tobias Wehrli Linjamiehet : Brian Oliver ja Nathan Vanoosten |
|
Vasilevsky | Huoltajat | Francouz | ||
10 min | Rangaistukset | 6 min | ||
26 | Laukaukset | 27 |
18. toukokuuta | Yhdysvallat |
0-2 ( 0-0 , 0-1 , 0-1 ) |
Suomi |
Lanxess Arena 8968 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - |
0-1 0-2 |
Rantanen ( Savinainen , Aho ) - 21 min 1 s ( SN ) Kemppainen ( J. Aaltonen ) - 46 min 49 s |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Antonín Jeřábek Linjamiehet : Gleb Lazarev ja Miroslav Lhotský |
|
Howard | Huoltajat | Säteri | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 4 min | ||
26 | Laukaukset | 20 |
18. toukokuuta | sveitsiläinen |
1-3 ( 1-1 , 0-1 , 0-1 ) |
Ruotsi |
AccorHotels Arena 8417 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- Haas - 12 min 53 s - - |
0-1 1-1 1-2 1-3 |
Bäckström ( Lindberg , Nylander ) - 4 min 15 s - Nylander ( Ekman-Larsson ) - 33 min 15 s Edler ( J. Lundqvist ) - 43 min 44 s |
Tuomarina: Brett Iverson ja Jozef Kubuš Linjamiehet : Alexander Otmakhov ja Libor Suchánek |
|
Genoni | Huoltajat | H. Lundqvist | ||
2 min | Rangaistukset | 6 min | ||
27 | Laukaukset | 29 |
18. toukokuuta | Kanada |
2-1 ( 1-0 , 1-0 , 0-1 ) |
Saksa |
Lanxess Arena 16653 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Scheifele ( O'Reilly , Marner ) - 17 min 11 s ( SN ) Skinner ( Matheson , Scheifele) - 38 min 8 s - |
1-0 2-0 2-1 |
- - Y.Seidenberg ( Ehrhoff ) - 53 min 21 s ( IN ) |
Tuomarina : Jan Hribik ja Daniel Stricker Linjamiehet : Judson Ritter ja Sakari Suominen |
|
Pickard | Huoltajat | Grub | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 18 min | ||
50 | Laukaukset | 20 |
20. toukokuuta | Kanada |
4-2 ( 0-0 , 0-2 , 4-0 ) |
Venäjä |
Lanxess Arena 16 469 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- - Scheifele ( MacKinnon , Parayko ) - 40 min 17 s ( SN ) MacKinnon ( Konecny ) - 55 min 7 s O'Reilly (Matheson) - 56 min 58 s Couturier (O'Reilly, Parayko) - 58 min 53 s ( CV ) |
0-1 0-2 1-2 2-2 3-2 4-2 |
Kuznetsov (Panarine, Kutcherov) - 32 min 16 s Goussev ( Chipatchiov , Panarine) - 34 min 50 s ( SN ) - - - - |
Tuomarina: Mark Lemelin ja Daniel Stricker Linjamiehet : Miroslav Lhotský ja Brian Oliver |
|
Pickard | Huoltajat | Vasilevsky | ||
10 min | Rangaistukset | 22 min | ||
38 | Laukaukset | 28 |
20. toukokuuta | Ruotsi |
4-1 ( 1-1 , 2-0 , 1-0 ) |
Suomi |
Lanxess Arena 11242 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Edler (Bäckström) - 1 min 49 s - J.Klingberg (Ekman-Larsson, Nylander) - 24 min 36 s ( SN ) Nylander (Bäckström) - 34 min 52 s ( SN ) Nordström ( Krüger ) - 53 min 52 s |
1-0 1-1 2-1 3-1 4-1 |
- Kemppainen (J. Aaltonen) - 4 min 45 s - - - |
Tuomarina : Jan Hribik ja Antonín Jeřábek Linjamiehet : Alexander Otmakhov ja Nathan Vanoosten |
|
H. Lundqvist | Huoltajat | Säteri | ||
6 min | Rangaistukset | 10 min | ||
41 | Laukaukset | 23 |
21. toukokuuta | Venäjä |
5-3 ( 1-0 , 3-1 , 1-2 ) |
Suomi |
Lanxess Arena 16182 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Goussev (Antipine, Nitchouchkine ) - 6 min 58 s Tkatchiov (Nitchouchkine, Zoub ) - 21 min 48 s ( IN ) Goussev (Panarine, Dadonov ) - 27 min 1 s ( SN ) Kisselevitch ( Namestnikov , Nitchouchkine) - 28 min 16 s - - - Kutcherov (Goussev, Belov ) - 48 min 3 s |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 4-2 4-3 5-3 |
- - - - Rantanen ( Filppula ) - 39 min 33 s Lehtonen (Aho) - 41 min 16 s Savinainen (Rantanen, Aho) - 45 min 29 s ( SN ) - |
Tuomarina: Oliver Gouin ja Brett Iverson Linjamiehet : Miroslav Lhotský ja Brian Oliver |
|
Vasilevsky | Huoltajat |
Korpisalo ( 28:16 ) Säteri (28:28) |
||
8 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
30 | Laukaukset | 29 |
21. toukokuuta | Kanada |
1-2 ( Fus ) ( 0-0 , 0-1 , 1-0 , 0-0 , 0-1 ) |
Ruotsi |
Lanxess Arena 17363 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
- O'Reilly (Marner, MacKinnon) - 41 min 58 s ( SN ) |
0-1 1-1 1-2 |
Hedman - 39 min 39 s ( IN ) - Bäckström - 65 min ( TF ) |
Tuomari: Antonín Jeřábek ja Daniel Stricker Linjamiehet : Alexander Otmakhov ja Sakari Suominen |
|
Pickard | Huoltajat | H. Lundqvist | ||
10 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
43 | Laukaukset | 42 |
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Neliö | Tiimi | Ryhmä | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts | Lopullinen tulos |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ruotsi | AT | 10 | 7 | 1 | 1 | 1 | 38 | 16 | +22 | 24 | Maailmanmestari | |
Kanada | B | 10 | 8 | 0 | 0 | 2 | 39 | 15 | +24 | 26 | Varamaailman mestari | |
Venäjä | AT | 10 | 7 | 1 | 2 | 0 | 45 | 17 | +28 | 23 | Kolmas sija | |
4 | Suomi | B | 10 | 3 | 2 | 4 | 1 | 26 | 31 | -5 | 14 | Neljäs sija |
5 | Yhdysvallat | AT | 8 | 6 | 0 | 2 | 0 | 31 | 16 | +15 | 18 | Putosi puolivälierissä |
6 | sveitsiläinen | B | 8 | 3 | 2 | 1 | 2 | 23 | 17 | +6 | 15 | |
7 | Tšekki | B | 8 | 3 | 2 | 3 | 0 | 23 | 17 | +6 | 13 | |
8 | Saksa | AT | 8 | 2 | 2 | 3 | 1 | 21 | 25 | -4 | 11 | |
9 | Ranska | B | 7 | 2 | 2 | 3 | 0 | 23 | 19 | +4 | 10 | Putosi ryhmävaiheessa |
10 | Latvia | AT | 7 | 3 | 0 | 3 | 1 | 14 | 18 | -4 | 10 | |
11 | Norja | B | 7 | 2 | 0 | 3 | 2 | 13 | 19 | -6 | 8 | |
12 | Tanska | AT | 7 | 1 | 2 | 4 | 0 | 13 | 22 | -9 | 7 | |
13 | Valko-Venäjä | B | 7 | 2 | 0 | 4 | 1 | 15 | 27 | -12 | 7 | |
14 | Slovakia | AT | 7 | 0 | 1 | 4 | 2 | 12 | 28 | -16 | 4 | |
15 | Slovenia | B | 7 | 0 | 0 | 6 | 1 | 13 | 36 | -23 | 1 | Taka jako ia vuonna 2018 |
16 | Italia | AT | 7 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6 | 32 | -26 | 1 |
Maailmanmestarit Ruotsi |
Jonas Brodin , Nicklas Bäckström , Alexander Edler , Oliver Ekman-Larsson , Joel Eriksson Ek , Dennis Everberg , Viktor Fasth , Victor Hedman , Philip Holm , William Karlsson , Carl Klingberg , John Klingberg , Marcus Krüger , Gabriel Landeskog , Oscar Lindberg , Elias Lindholm , Henrik Lundqvist , Joel Lundqvist , Eddie Läck , Joakim Nordström , William Nylander , Linus Omark , Victor Rask , Anton Strålman ja Carl Söderberg Valmentajat: Rikard Grönborg |
Kanadan rahaa |
Tyson Barrie , Sean Couturier , Calvin de Haan , Jason Demers , Matt Duchene , Claude Giroux , Chad Johnson , Alexander Killorn , Travis Konecny , Chris Lee , Nathan MacKinnon , Mitchell Marner , Mike Matheson , Joshua Morrissey , Ryan O'Reilly , Colton Parayko , Calvin Pickard , Brayden Point , Mark Scheifele , Brayden Schenn , Wayne Simmonds , Jeff Skinner ja Marc-Édouard Vlasic Valmentaja: Jon Cooper |
| |
Tyypillinen mediatiimi . |
Paras pelaaja : William Nylander
Tyyppi IIHF -joukkue:
Clt | Pelaaja | Tiimi | PJ | B | AT | Pts | Pun | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Artemi Panarine | Venäjä | 9 | 4 | 13 | 17 | 4 | +4 |
2 | Nikita Kutcherov | Venäjä | 10 | 7 | 8 | 15 | 8 | +7 |
3 | Nathan MacKinnon | Kanada | 10 | 6 | 9 | 15 | 6 | +6 |
4 | Nikita Goussev | Venäjä | 10 | 7 | 7 | 14 | 4 | +5 |
4 | William Nylander | Ruotsi | 10 | 7 | 7 | 14 | 2 | +11 |
6 | Vadim Chipatchiov | Venäjä | 10 | 2 | 11 | 13 | 2 | +1 |
7 | Mitch Marner | Kanada | 10 | 4 | 8 | 12 | 8 | +1 |
8 | Johnny Gaudreau | Yhdysvallat | 8 | 6 | 5 | 11 | 0 | +2 |
9 | Sebastian aho | Suomi | 10 | 2 | 9 | 11 | 4 | -2 |
10 | Stephane Da Costa | Ranska | 8 | 6 | 4 | 10 | 2 | +3 |
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Clt | Pelaaja | Tiimi | PJ | Min | EKr | Keskim | % Arr | Bl |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Henrik lundqvist | Ruotsi | 5 | 320 min | 7 | 1.31 | 94.57 | 0 |
2 | Calvin pickard | Kanada | 7 | 443 min 40 s | 11 | 1.49 | 93,82 | 1 |
3 | Andrei Vassilevsky | Venäjä | 9 | 522 min 51 s | 15 | 1.72 | 93,56 | 3 |
4 | Elvis Merzļikins | Latvia | 6 | 364 min 4 s | 12 | 1.98 | 93,44 | 1 |
5 | Leonardo Genoni | sveitsiläinen | 6 | 361 min 32 s | 10 | 1.66 | 93,33 | 2 |
6 | Florian Hardy | Ranska | 4 | 178 min 1 s | 8 | 2.70 | 92,38 | 0 |
7 | Andreas Bernard | Italia | 5 | 300 min 52 s | 13 | 2.59 | 91,98 | 0 |
8 | Jimmy Howard | Yhdysvallat | 6 | 355 min 25 s | 11 | 1.86 | 91,97 | 1 |
9 | Harri Säteri | Suomi | 6 | 318 min 15 s | 12 | 2.26 | 91,55 | 1 |
10 | Pavel Francouz | Tšekki | 4 | 241 min 25 s | 6 | 1.49 | 91.04 | 1 |
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Ranskassa kilpailu välitetään yksinomaan Canal + Sport -kanavalla .
Kilpailu järjestetään Kiovassa , Ukrainassa 22.-28.4.2017.
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Itävalta | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 22 | 4 | +18 | 12 |
+002, | Etelä-Korea | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 | 14 | 11 | +3 | 11 (a) |
+003, | Kazakstan ( R ) | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 | 13 | 10 | +3 | 11 (a) |
+004, | Puola | 5 | 2 | 0 | 2 | 1 | 6 | 17 | -11 | 7 |
+005, | Unkari ( R ) | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 8 | 14 | -6 | 3 |
+006, | Ukraina ( P ) | 5 | 0 | 0 | 4 | 1 | 7 | 14 | -7 | 1 |
(a) : Joukkueiden välisessä päätöksenteossa otetaan huomioon pisteiden määrä ja sitten pisteiden määrä vastakkain. Etelä-Korea on voittanut Kazakstanin, ja se on edellä.
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Kilpailu järjestetään Belfastissa , Pohjois-Irlannissa 23.-29.4.2017.
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Iso-Britannia | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 32 | 5 | +27 | 15 |
+002, | Japani ( R ) | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 22 | 11 | +11 | 12 |
+003, | Liettua | 5 | 3 | 0 | 2 | 0 | 18 | 12 | +6 | 9 |
+004, | Viro | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 11 | 20 | -9 | 6 |
+005, | Kroatia | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 14 | 17 | -3 | 3 |
+006, | Alankomaat ( P ) | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 6 | 38 | -32 | 0 |
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Kilpailu tapahtuu Galaţi vuonna Romaniassa välillä 03-09 04, 2017.
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Romania ( R ) | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 24 | 5 | +19 | 12 |
+002, | Australia ( P ) | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 | 16 | 13 | +3 | 11 |
+003, | Serbia | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 23 | 15 | +8 | 8 |
+004, | Belgia | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 17 | 27 | -10 | 6 |
+005, | Islanti | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 10 | 20 | -10 | 6 |
+006, | Espanja | 5 | 0 | 1 | 4 | 0 | 13 | 23 | -10 | 2 |
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Kilpailu järjestetään Aucklandissa , Uudessa-Seelannissa 4.-10.4.2017.
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Kiina ( R ) | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 29 | 12 | +17 | 15 |
+002, | Uusi Seelanti | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 23 | 11 | +12 | 12 |
+003, | Israel | 5 | 3 | 0 | 2 | 0 | 24 | 14 | +10 | 9 |
+004, | Pohjois-Korea | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 18 | 33 | -15 | 3 |
+005, | Meksiko | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 12 | 16 | -4 | 3 |
+006, | Turkki ( P ) | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 7 | 27 | -20 | 3 |
Huomaa: Tasapuolisissa otteluissa joukkueet erotetaan seuraavien kriteerien mukaan: 1. Pisteet, 2. Pisteet vastakkain, 3. Maaliero head-to-head, 4. Maalattujen maalien lukumäärä vastakkain.
Lyhenteiden merkitykset, katso Jääkiekkotilastot .
Kilpailu järjestetään Sofiassa , Bulgariassa , 10.-16.4.2017.
Neliö | Tiimi |
---|---|
1 | Luxemburg |
2 | Bulgaria |
3 | Georgia |
4 | Hong Kong |
5 | Etelä-Afrikka |
6 | Kiinalainen Taipei |
7 | Yhdistyneet Arabiemiirikunnat |
8 | Bosnia ja Hertsegovina |