1993 yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut
1993 yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut
Yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailujen 1993 logo
Navigointi
1983 • 1987 • 1991 • 1993 • 1995 • 1997 • 1999 • 2001 • 2003 • 2005 • 2007 • 2009 • 2011 • 2013 • 2015 • 2017 • 2019 • 2022 • 2023
4 th yleisurheilun MM pidettiin välillä elokuu 13 kohteeseen 22, 1993 klo Gottlieb Daimler Stadion kaupungista Stuttgart , Saksa . Ohjelman 44 tapahtumaan osallistui 1630 urheilijaa 187 maasta.
Kohokohdat
Neljä maailmanennätystä rikkoi näiden Stuttgartin maailmanmestaruuskilpailujen aikana: Colin Jacksonin 110 metrin aitajuoksu 12.91, Yhdysvaltain joukkueen miesten 4 × 400 metrin viesti ( Andrew Valmon , Quincy Watts , Butch Reynolds ja Michael Johnson ) 2:54:29, Sally Gunnellin naisten 400 metrin aitajuoksu 52:74. Naisten kolminkertainen hyppy, joka kilpaili ensimmäistä kertaa maailman yleisurheilussa, voittaa venäläinen Anna Biryukova, joka asettaa uuden maailmanennätyksen hyppy 15,09 metriin .
Kiistämätön ylivaltaa naisten pitkän matkan ja keskimatkan tapahtumia merkitsee myös mestaruutta. Mutta dopingin haamu pilaa tämän feat. Kiinalainen valmentaja Ma Junren ( epäonnistui ) menestyksekkäästi sijoittamalla kolme urheilijaansa palkintokorokkeen ylimmälle askelelle 1500 , 3000 ja 10000 metrissä . Vielä parempaa: "Ma: n armeija" onnistuu kaksinkertaisena pisimmillä matkoilla ja jopa diskantin yli 3000 metrillä.
Tulokset
Miehet
Saadut mitalit
Kokeilut
|
Kulta
|
Hopea
|
Pronssi
|
---|
100 m yksityiskohdat
|
Linford Christie 9s 87
|
Andre Cason 9s 92
|
Dennis Mitchell 9s 99
|
200 m yksityiskohdat
|
Frankie Fredericks 19s 85 (RC)
|
John Regis 19s 94
|
Carl Lewis 19s 99
|
400 m yksityiskohdat
|
Michael Johnson 43s 65
|
Butch Reynolds 44s 13
|
Samson Kitur 44s 54
|
800 m yksityiskohdat
|
Paul Ruto 1 min 44 s 71
|
Giuseppe D'Urso 1 min 44 s 86
|
Billy Konchellah 1 min 44 s 89
|
1500 m yksityiskohdat
|
Noureddine Morceli 3 min 34 s 24
|
Fermin Cacho Ruiz 3 min 35 s 56
|
Abdi Sappi 3:35:96
|
5000 m yksityiskohdat
|
Ismael Kirui 13:02 75
|
Haile Gebrselassie 13:03:17
|
Fita Bayisa 13 min 05 s 40
|
10000 m yksityiskohdat
|
Haile Gebrselassie 27:46:02
|
Mooses Tanui 27:46 54
|
Richard Chelimo 28:06:02
|
Maratonin yksityiskohdat
|
Mark Plaatjes 2 t 13 min 57 s
|
Lucketz Swartbooi 2 t 14 min 11 s
|
Bert van Vlaanderen 2 t 15 min 12 s
|
110 m aitajuoksun yksityiskohdat
|
Colin Jackson 12s 91 (RM)
|
Tony Jarrett 13:00
|
Jack Pierce 13s 06
|
400 m aitajuoksun yksityiskohdat
|
Kevin Young 47s 18
|
Samuel Matete 47s 60
|
Winthrop Graham 47s 62
|
3000 m estejuoksun yksityiskohdat
|
Mooses Kiptanui 8:06:36 (RC)
|
Patrick Sang 8:07:53
|
Alessandro Lambruschini 8:08:78
|
20 km kävely yksityiskohdat
|
Valentin Massana 1 t 22 min 31 s
|
Giovanni De Benedictis 1 t 23 min 06 s
|
Daniel Plaza 1 t 23 min 18 s
|
50 km kävely yksityiskohdat
|
Jeesus Garcia 3 t 41 min 41 s
|
Valentin Kononen 3 t 42 min 02 s
|
Valeriy Spitsyn 3 t 42 min 50 s
|
4 × 100 m yksityiskohdat
|
Yhdysvallat Jon Drummond Andre Cason Dennis Mitchell Leroy Burrell 37 s 48
|
Iso-Britannia Colin Jackson Tony Jarrett John Regis Linford Christie 37 s 77
|
Kanada Robert Esmie Glenroy Gilbert Bruny Surin Atlee Mahorn 37 s .83 (RN)
|
4 × 400 m yksityiskohdat
|
Yhdysvallat Andrew Valmon Quincy Watts Butch Reynolds Michael Johnson 2:54:29
|
Kenia Kennedy Ochieng Simon Kemboi Abednego Matilu Samson Kitur 2 min 59 s 82
|
Saksa Rico Lieder Karsten Just Olaf Hense Thomas Schönlebe 2:59 99
|
Pitkähypyn yksityiskohdat
|
Mike Powell 8,59 m
|
Stanislav Tarasenko 8,16 m
|
Vitaliy Kirilenko 8,15 m
|
Kolminkertaisen hyppyn yksityiskohdat
|
Mike Conley 17,86 m
|
Leonid Voloshin 17,65 m
|
Jonathan Edwards 17,44 m
|
Korkeushypyn yksityiskohdat
|
Javier Sotomayor 2,40 m (RC)
|
Artur Partyka 2,37 m
|
Steve Smith 2,37 m
|
Sauvan holvin yksityiskohdat
|
Sergei Bubka 6,00 m (RC)
|
Grigoriy Jegorov 5,90 m
|
Maksim Tarasov 5,80 m
|
Igor Trandenkov 5,80 m
|
Laukaisun yksityiskohdat
|
Werner Günthör 21,97 m
|
Randy Barnes 21,80 m
|
Aleksandr Bagach 20,40 m
|
Kiekonheitto tiedot
|
Lars Riedel 67,72 m
|
Dmitriy Ševtšenko 66,90 m
|
Jürgen Schult 66,12 m
|
Vasaraheiton yksityiskohdat
|
Andrei Abduvaliev 81,64 m
|
Igor Astapkovich 79,88 m
|
Tibor Gécsek 79,54 m
|
Keihäänheiton yksityiskohdat
|
Jan Železný 85,98 m (RC)
|
Kimmo Kinnunen 84,78 m
|
Mick Hill 82,96 m
|
Decathlon- yksityiskohdat
|
Dan O'Brien 8817 pistettä (RC)
|
Eduard Hämäläinen 8724 pistettä
|
Paul Meier 8548 pistettä
|
Naiset
Saadut mitalit
Kokeilut
|
Kulta
|
Hopea
|
Pronssi
|
---|
100 m yksityiskohdat
|
Gail Devers 10s 82 (RC)
|
Merlene Ottey 10s 82 (RC)
|
Gwen Torrence 10s 89
|
200 m yksityiskohdat
|
Merlene Ottey 21 s 98
|
Gwen Torrence 22s 00
|
Irina Privalova 22s 13
|
400 m yksityiskohdat
|
Jearl Miles-Clark 49s 82
|
Natasha Kaiser-Brown 50 - luku 17
|
Sandie Richards 50-luku 44
|
800 m yksityiskohdat
|
Mutola 1 min 55 s 43
|
Lyubov Gurina 1 min 57 s 10
|
Ella Kovacs 1:57 92
|
1500 m yksityiskohdat
|
Liu Dong 4 min 00 s 50
|
Sonia O'Sullivan 4:03 48
|
Boulmerka 4 min 04 s 29
|
3000 m yksityiskohdat
|
Qu Yunxia 8:28:71 (RC)
|
Zhang Linli 8 min 29 s 25
|
Zhang Lirong 8:31 95
|
10000 m yksityiskohdat
|
Wang Junxia 30:49:30 (RC)
|
Zhong Huandi 31:12 55
|
Sally Barsosio 31 min 15 s 38
|
Maratonin yksityiskohdat
|
Junko Asari 2 t 30 min 03 s
|
Manuela Machado 2 t 30 min 54 s
|
Tomoe Abe 2 t 31:01
|
100 m aitajuoksun yksityiskohdat
|
Gail Devers 12s 46
|
Marina Azyabina 12s 60s
|
Lynda Tolbert 12:67
|
400 m aitajuoksun yksityiskohdat
|
Sally Gunnell 52s 74 (RM)
|
Sandra Farmer-Patrick 52s 79
|
Margarita Ponomaryova 53 s 48
|
10 km kävely yksityiskohdat
|
Sari Essayah 42 min 59 s
|
Ileana Salvador 43:08
|
Encarna Granados 43 min 21 s
|
4 × 100 m yksityiskohdat
|
Venäjä Olga Bogoslovskaya Galina Malchugina Natalya Voronova Irina Privalova 41 s 49 (RC)
|
Yhdysvallat Michelle Finn Gwen Torrence Wendy Vereen Gail Devers 41 s 49 (RC)
|
Jamaika Michelle Freeman Juliet Campbell Nicole Mitchell Merlene Ottey 41s 94
|
4 × 400 m yksityiskohdat
|
Yhdysvallat Gwen Torrence Maicel Malone-Wallace Natasha Kaiser Jearl Miles-Clark 3:16:71 (RC)
|
Venäläinen Jelena Rouzina Tatjana Aleksejeva Margarita Ponomaryova Irina Privalova 3 min 18 s 38
|
Iso-Britannia Linda Keough Phylis Smith Tracy Goddard Sally Gunnell 3 min 23 s 41
|
Pitkähypyn yksityiskohdat
|
Heike Drechsler 7,11 m
|
Larisa Berezhnaya 6,98 m
|
Renata Nielsen 6,76 m
|
Kolminkertaisen hyppyn yksityiskohdat
|
Anna Biryukova 15,09 m (RM)
|
Yolanda Chen 14,70 m
|
Iva Prandzheva 14,23 m
|
Korkeushypyn yksityiskohdat
|
Ioamnet Quintero 1,99 m
|
Silvia Costa 1,97 m
|
Sigrid Kirchmann 1,97 m
|
Laukaisun yksityiskohdat
|
Huang Zhihong 20,57 m
|
Svetlana Krivelyova 19,97 m
|
Kathrin Neimke 19,71 m
|
Kiekonheitto tiedot
|
Olga Chernyavskaya 67,40 m
|
Daniela Costian 65,36 m
|
Min Chunfeng 65,26 m
|
Keihäänheiton yksityiskohdat
|
Trine Hattestad 69,18 m
|
Karen Forkel 65,80 m
|
Natalya Shikolenko 65,64 m
|
Seitsemän kilpailun yksityiskohdat
|
Jackie Joyner-Kersee 6837 pistettä
|
Sabine Braun 6797 pistettä
|
Svetlana Buraga 6635 pistettä
|
Mitalipöytä
Lähteet
Katso myös
Huomautuksia ja viitteitä
-
(sisään) " Ma's Army on the marsch again " sivustolla sport.guardian.co.uk , The Guardian ,24. heinäkuuta 2001(käytetty 2. syyskuuta 2013 )