Urheilu | Ampumahiihto |
---|---|
Järjestäjä (t) | Tietohallintojohtaja |
Muokkaaminen | 2 ND |
Paikat) | Pyeongchang |
Päivämäärä | 20. helmikuuta 2018 klo 20.15 |
Kansakunnat | 20 |
Osallistujat | 80 urheilijaa |
Sivustot | Alpensia Ampumahiihto- ja hiihtokeskus |
Voittaja | Ranska |
---|---|
Toinen | Norja |
Kolmas | Italia |
Navigointi
Sekoitettu rele 2 x 6 km + 2 x 7,5 km ampumahiihdon -tapahtumassa 2018 olympialaisten tapahtuu20. helmikuuta 2018klo Alpensia ampumahiihto ja maastohiihdon keskus . Tämä on toinen kerta, kun tämä tapahtuma on kiistetty olympialaisissa.
Viestin voittavat ranskalaiset, edellä norjalaiset ja italialaiset. Neljänneksi sen jälkeen, kun kiistanalainen viimeinen sprintti hävisi Italian viestille, Saksan joukkue esitti protestin sillä perusteella, että Windisch olisi katkaissut Peifferin tien viimeisten 50 metrin aikana; tapahtuman tuomaristo hylkää valituksen keskustelun jälkeen.
Sijoitus | Ruokalappu | Maa | Aika | Rangaistukset ( C + D ) | Viive |
---|---|---|---|---|---|
7 |
Ranska Marie Dorin-Habert Anaïs Bescond Simon Desthieux Martin Fourcade |
1 t 8 min 34 s 30 15 min 51 s 10 16 min 46 s 40 17 min 58 s 40 17 min 58 s 40 |
0 + 1 0 + 3 0 + 0 0 + 0 0 + 1 0 + 3 0 + 0 0 + 0 0 + 0 0 + 0 |
- | |
1 |
Norja Marte Olsbu Tiril Eckhoff Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen |
1 t 8 min 55 s 20 16 min 16 s 90 16 min 55 s 10 17 min 24 s 40 18 min 18 s 80 |
0 + 5 1 + 6 0 + 2 0 + 1 0 + 2 1 + 3 0 + 0 0 + 1 0 + 1 0 + 1 |
+ 20 s 90 | |
2 |
Italia Lisa Vittozzi Dorothea Wierer Lukas Hofer Dominik Windisch |
1 t 9 min 1 s 20 15 min 44 s 10 16 min 34 s 40 18 min 17 s 40 18 min 25 s 30 |
0 + 1 0 + 6 0 + 0 0 + 0 0 + 0 0 + 3 0 + 0 0 + 1 0 + 1 0 + 2 |
+ 26 s 90 | |
4 | 3 |
Saksa Vanessa Hinz Laura Dahlmeier Erik Lesser Arnd Peiffer |
1 t 9 min 1 s 50 15 min 46 s 30 16 min 2 s 30 18 min 14 s 70 18 min 58 s 20 |
0 + 2 1 + 5 0 + 0 0 + 0 0 + 0 0 + 1 0 + 0 0 + 1 0 + 2 1 + 3 |
+ 27 s 20 |
5 | 11 |
Valkovenäjä Nadzeya Skardzina Darya Domracheva Sergey Bocharnikov Vladimir Chepelin |
1 t 9 min 29 s 80 16 min 10 s 70 16 min 10 s 50 18 min 29 s 80 18 min 38 s 80 |
0 + 2 0 + 1 0 + 0 0 + 0 0 + 0 0 + 1 0 + 1 0 + 0 0 + 1 0 + 0 |
+ 55 s 50 |
6 | 8 |
Suomi Laura Toivanen Kaisa Mäkäräinen Tero Seppälä Olli Hiidensalo |
1 t 9 min 38 s 20 16 min 46 s 60 16 min 1 s 20 18 min 30 s 60 18 min 19 s 80 |
0 + 1 0 + 2 0 + 0 0 + 1 0 + 0 0 + 0 0 + 1 0 + 1 0 + 0 0 + 0 |
+ 1 min 3 s 90 |
7 | 10 |
Ukraina Iryna Varvynets Juliya Dzhyma Dmytro Pidruchnyy Artem Pryma |
1 t 9 min 46 s 40 16 min 18 s 60 16 min 29 s 60 18 min 22 s 90 18 min 35 s 30 |
0 + 3 0 + 2 0 + 1 0 + 0 0 + 1 0 + 0 0 + 1 0 + 1 0 + 0 0 + 1 |
+ 1 min 12 s 10 |
8 | 13 |
Tšekki Veronika Vitková Markéta Davidová Ondřej Moravec Michal Krčmář |
1 t 10 min 13 s 60 16 min 7 s 40 16 min 54 s 60 18 min 24 s 40 18 min 47 s 20 |
0 + 5 0 + 3 0 + 2 0 + 1 0 + 3 0 + 0 0 + 0 0 + 1 0 + 0 0 + 1 |
+ 1 min 39 s 30 |
9 | 6 |
Venäjän olympiaurheilijat Uliana Kaisheva Tatiana Akimova Anton Babikov Matvey Eliseev |
1 t 10 min 49 s 10 16 min 20 s 90 16 min 41 s 90 18 min 16 s 90 19 min 29 s 40 |
0 + 6 0 + 4 0 + 2 0 + 1 0 + 3 0 + 0 0 + 1 0 + 1 0 + 3 0 + 1 |
+ 2 min 14 s 80 |
10 | 18 |
Itävalta Lisa Theresa Hauser Katharina Innerhofer Simon Eder Julian Eberhard |
1 t 10 min 56 s 30 16 min 53 s 80 17 min 09 s 90 18 min 11 s 50 18 min 41 s 10 |
0 + 6 0 + 8 0 + 1 0 + 3 0 + 2 0 + 3 0 + 1 0 + 0 0 + 2 0 + 2 |
+ 2 min 22 s 0 |
11 | 5 |
Ruotsi Mona Brorsson Hanna Öberg Jesper Nelin Fredrik Lindström |
1 t 11 min 7 s 50 17 min 37 s 50 16 min 23 s 70 18 min 29 s 50 18 min 36 s 80 |
0 + 2 2 + 6 0 + 0 2 + 3 0 + 0 0 + 1 0 + 2 0 + 1 0 + 0 0 + 1 |
+ 2 min 33 20 |
12 | 15 |
Kanada Rosanna Crawford Julia Ransom Brendan Green Christian Gow |
1 t 11 min 11 s 0 16 min 18 s 80 17 min 14 s 50 18 min 57 s 90 18 min 39 s 80 |
0 + 2 0 + 7 0 + 1 0 + 1 0 + 0 0 + 2 0 + 1 0 + 2 0 + 0 0 + 2 |
+ 2 min 36 s 70 |
13 | 9 |
Sveitsi Elisa Gasparin Lena Häcki Benjamin Weger Serafin Wiestner |
1 t 11 min 31 s 40 16 min 48 s 10 17 min 21 s 80 18 min 2 s 70 19 min 18 s 80 |
1 + 6 0 + 7 0 + 1 0 + 3 1 + 3 0 + 2 0 + 1 0 + 0 0 + 1 0 + 2 |
+ 2 min 57 s 10 |
14 | 12 |
Slovenia Urška Poje Anja Erzen Klemen Bauer Jakov Fak |
1 t 11 min 55 s 60 16 min 55 s 30 17 min 59 s 50 18 min 5 s 0 18 min 55 s 80 |
0 + 0 1 + 7 0 + 0 0 + 2 0 + 0 1 + 3 0 + 0 0 + 0 0 + 0 0 + 2 |
+ 3 min 21 s 30 |
15 | 19 |
Yhdysvallat Susan Dunklee Joanne Reid Tim Burke Lowell Bailey |
1 t 12 min 5 s 40 16 min 7 s 90 18 min 50 s 70 18 min 29 s 10 18 min 37 s 70 |
0 + 3 3 + 6 0 + 2 0 + 0 0 + 0 3 + 3 0 + 0 0 + 3 0 + 1 0 + 0 |
+ 3 min 31 s 10 |
16 | 14 |
Puola Magdalena Gwizdon Kamila Zuk Andrzej Nędza-Kubiniec Grzegorz Guzik |
1 t 12 min 17 s 90 16 min 10 s 0 16 min 38 s 80 19 min 39 s 30 19 min 49 s 80 |
0 + 4 0 + 4 0 + 1 0 + 0 0 + 0 0 + 2 0 + 0 0 + 1 0 + 3 0 + 1 |
+ 3 min 43 s 60 |
17 | 16 |
Bulgaria Emilia Yordanova Daniela Kadeva Krasimir Anev Vladimir Iliev |
1 t 12 min 31 s 70 16 min 49 s 90 17 min 46 s 0 18 min 56 s 20 18 min 59 s 60 |
0 + 7 0 + 4 0 + 1 0 + 0 0 + 2 0 + 1 0 + 1 0 + 3 0 + 3 0 + 0 |
+ 3 min 57 s 40 |
18 | 20 |
Kazakstan Galina Vishnevskaya Alina Raikova Roman Yeremin Maxim Braun |
1 t 14 min 13 s 70 16 min 9 s 10 17 min 39 s 5 20 min 12 s 0 20 min 13 s 10 |
3 + 4 0 + 3 0 + 0 0 + 1 0 + 0 0 + 1 3 + 3 0 + 0 0 + 1 0 + 1 |
+ 5 min 39 s 40 |
19 | 17 |
Liettua Natalia Kočergina Diana Rasimovičiūtė Tomas Kaukėnas Vytautas Strolia |
LAP 18 min 16 s 30 - - - |
0 + 4 1 + 3 0 + 2 1 + 3 0 + 2 0 + 0 - - |
- |
20 | 4 |
Slovakia Paulína Fialková Anastasia Kuzmina Matej Kazár Martin Otčenáš |
LAP 21 min 33 s 90 - - - |
4 + 6 1 + 4 4 + 3 1 + 3 0 + 3 0 + 1 - - |
- |