1998 miesten curling-maailmanmestaruus
1998 miesten curling-maailmanmestaruus
Navigointi
Edellinen painos Seuraava painos
Miesten maailmancupin Curling MM 1998 (virallinen nimi: Ford World miesten Curling Championship ) on 40 : nnen painos tämän kilpailun curling .
Se pidettiin Kanadassa kaupungin Kamloops , että Riverside Coliseum välillä 04-12 04, 1998.
Joukkueet
Australia
|
Kanada
|
Tanska
|
Suomi
|
---|
Sydney Harbour CC, Sydney
Ohita: Hugh Millikin Kolmas: Trevor Schumm Toinen: John Theriault Johtava: Stephen Johns Varajäsen: Stephen Hewitt
|
St.George's G&C, Toronto , Ontario
Ohita: Wayne Middaugh Kolmas: Graeme McCarrel Toinen: Ian Tetley Johtava: Scott Bailey Varajäsen: David Carruthers
|
Hvidovre CC, Hvidovre
Ohita: Tommy Stjerne Kolmas: Gert Larsen Toinen: Peter Andersen Johtava: Ivan Frederiksen Varajäsen: Anders Søderblom
|
Hyvinkää CC, Hyvinkää
Ohita: Markku Uusipaavalniemi Kolmas: Wille Mäkelä Toinen: Tommi Häti Johtaja: Jari Laukkanen Varajäsen: Jussi Uusipaavalniemi
|
Saksa
|
Norja
|
Skotlanti
|
Ruotsi
|
---|
Füssenin sertti, Füssen
Ohita: Roland Jentsch Kolmas: Uli Sutor Toinen: Florian Zörgiebel Johtava: Andreas Kempf Varajäsen: Alexander Huchel
|
Snarøen CC, Oslo
Ohita: Thomas Ulsrud Kolmas: Thomas Due Toinen: Torger Nergård Johtava: Johan Høstmælingen Varajäsen: Rolf Andreas Lauten
|
St. Martins CC, Perth
Ohita: David Smith Kolmas: Warwick Smith Toinen: Peter Smith Johtaja: David Hay Varajäsen: Mike Hay
|
Östersunds CK, Östersund
Ohita: Peja Lindholm Kolmas: Tomas Nordin Toinen: Magnus Swartling Johtaja: Peter Narup Varajäsen: Marcus Feldt
|
sveitsiläinen
|
Yhdysvallat
|
|
|
---|
Solothurn & St.Moritz CC
Ohita: Christof Schwaller Kolmas: Marc Haudenschild Toinen: Reto Ziegler Johtava: Rolf Iseli Varajäsen: Robert Hürlimann
|
Hibbing CC, Hibbing , Minnesota
Ohita: Paul Pustovar Kolmas: Dave Volette Toinen: Greg Wilson Johtava: Cory Ward Varajäsen: Shawn Rojeski
|
|
|
Sijoitus
* Selite: V = voitto - D = tappio
Tulokset
Ottelu 1
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
4
|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
10
|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
4
|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Ottelu 2
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
11
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
2
|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
11
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
4
|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
11
|
Ottelu 3
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
1
|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Ottelu 4
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
4
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
2
|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
4
|
Ottelu 5
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
9
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
9
|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Ottelu 6
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
2
|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
9
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Ottelu 7
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
10
|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
9
|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
9
|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
2
|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
0
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Ottelu 8
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
9
|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
1
|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
1
|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
4
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Ottelu 9
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Tanska (Stjerne)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Ruotsi (Lindholm)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Saksa (Jentsch)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
3
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Yhdysvallat (Pustovar)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Australia (Millikin)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Sveitsi (Schwaller)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
2
|
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Kanada (Middaugh)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
6
|
Skotlanti (Smith)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
5
|
Katkaisupeli
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Suomi (Uusipaavalniemi)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
8
|
Norja (Ulsrud)
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
7
|
Pudotuspeleissä
Lopullinen
Joukkueet
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Kaikki yhteensä
|
---|
Ruotsi (Lindholm)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Kanada (Middaugh)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
7
|
1998 curlingin maailmanmestari
|
---|
Kanada 25 th otsikko
|
Ulkoinen linkki