Urheilu | taitoluistelu |
---|---|
Järjestäjä (t) | ISU |
Muokkaaminen | 12. th |
Paikat) | Kitchener |
Päivämäärä | 2. - 7. joulukuuta 1986 |
Kokeilut | 4 |
Sivustot | Kitchener Memorial Auditorium Complex |
1987 World Junior Taitoluistelun Championships pidettiin 02-07 12 1986 klo Memorial Auditorium Complex in Kitchener , Kanada .
Luistelijat ovat oikeutettuja kokeiluun, jos he ovat Kansainvälisen luisteluliiton (englanninkielisen International Skating Union ) jäsenmaita ja jos he ovat alle 19 vuotta ennen 1. heinäkuuta 1986, lukuun ottamatta pariliitosta ja jäätanssia harjoittavia herroja, ikä on 21. Kansalliset liitot valitsevat luistelijansa omien kriteeriensä mukaan.
Vuoden 1986 juniorien maailmanmestaruuskilpailujen tulosten perusteella Kansainvälinen luisteluliitto antaa jokaiselle maalle mahdollisuuden olla yhdestä kolmeen ilmoittautumista kutakin lajia kohden.
Kokeilut | Kulta | Hopea | Pronssi |
---|---|---|---|
Herrat yksityiskohtaiset tulokset |
Rudy Galindo | Todd eldredge | Yuriy Tsymbalyuk |
Naisten yksityiskohtaiset tulokset |
Cindy Bortz | Susanne Becher | Shannon Allison |
Parit yksityiskohtaiset tulokset |
Elena Leonova / Gennadi Krasnitsky | Ekaterina Murugova / Artem Torgashev | Kristi Yamaguchi / Rudy Galindo |
Jäätanssi yksityiskohtaiset tulokset |
Ilona Melnichenko / Gennadi Kaskov | Oksana Grishchuk / Alexandr Chichkov | Catherine Pal / Donald Godfrey |
Sijoitus | Kansakunta | Kulta | Hopea | Pronssi | Kaikki yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Neuvostoliitto | 2 | 2 | 1 | 5 |
2 | Yhdysvallat | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Länsi-Saksa | 0 | 1 | 0 | 1 |
4 | Kanada | 0 | 0 | 2 | 2 |
Kaikki yhteensä | 4 | 4 | 4 | 12 |
Kaudella 1986/1987 pisteet lasketaan seuraavan menetelmän mukaisesti:
Sijoitus | Sukunimi | Kansakunta | Pisteet | Kuva. impo. |
Prog. lyhyt |
Prog. vapaa |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rudy Galindo | Yhdysvallat | 3.2 | 3 | 1 | 1 |
2 | Todd eldredge | Yhdysvallat | 4.4 | 2 | 3 | 2 |
3 | Yuriy Tsymbalyuk | Neuvostoliitto | 5.4 | 1 | 2 | 4 |
4 | Cameron Birky | Yhdysvallat | ||||
5 | Daniel Weiss | Länsi-Saksa | ||||
6 | Michael shmerkin | Neuvostoliitto | 16 | 5 | ||
7 | Sergei Dudakov | Neuvostoliitto | ||||
8 | Eric Millot | Ranska | ||||
9 | Brent Frank | Kanada | 7 | 15 | ||
10 | Jaroslav Suchý | Tšekkoslovakia | ||||
11 | Sean abram | Australia | ||||
12 | Tomoaki Koyama | Japani | ||||
13 | Daisuke nishikawa | Japani | ||||
14 | Rico krahnert | Itä-Saksa | ||||
15 | Oliver dechert | Länsi-Saksa | ||||
16 | Alcuin Schulten | Alankomaat | ||||
17 | Cornel Gheorghe | Romania | ||||
18 | Jung Sung-il | Etelä-Korea | ||||
19 | Steven serkut | Iso-Britannia | ||||
20 | Alexandre geers | Belgia | ||||
21 | Liu wei | Kiina | ||||
22 | Geoffrey Blee | Australia | ||||
23 | Claudio Fico | Italia | ||||
24 | Christopher Blong | Uusi Seelanti | ||||
Skater Putosi lyhyen ohjelman jälkeen | ||||||
25 | Armin Withalm | Itävalta | NC |
Sijoitus | Sukunimi | Kansakunta | Pisteet | Kuva. impo. |
Prog. lyhyt |
Prog. vapaa |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cindy Bortz | Yhdysvallat | 3.2 | 3 | 1 | 1 |
2 | Susanne Becher | Länsi-Saksa | 3.4 | 1 | 2 | 2 |
3 | Shannon Allison | Kanada | 6.6 | 4 | 3 | 3 |
4 | Holly kokki | Yhdysvallat | 2 | |||
5 | Natalia Skrabnevskaja | Neuvostoliitto | 4 | |||
6 | Inga Gauter | Itä-Saksa | ||||
7 | Junko Yaginuma | Japani | ||||
8 | Kyoko Ina | Japani | ||||
9 | I. Kuzmina | Neuvostoliitto | ||||
10 | Claude Peri | Ranska | ||||
11 | Patricia wirth | Länsi-Saksa | ||||
12 | Angie folk | Kanada | 6 | 13 | ||
13 | Anisette Torp-Lind | Tanska | ||||
14 | Jana Petrušková | Tšekkoslovakia | ||||
15 | Fiona ritchie | Iso-Britannia | ||||
16 | Gina Fulton | Iso-Britannia | ||||
17 | Sandy suy | Belgia | ||||
18 | Ines Klubal | Ruotsi | ||||
19 | Ji Hyun-jung | Etelä-Korea | ||||
20 | Kimberley Price | Australia | ||||
21 | Belinda Leiter | Itävalta | ||||
22 | Zhang Bo | Kiina | ||||
23 | Rosanna Blong | Uusi Seelanti | ||||
24 | Katalin Rózsa | Unkari |
Sijoitus | Sukunimi | Kansakunta | Pisteet | Prog. lyhyt |
Prog. vapaa |
---|---|---|---|---|---|
1 | Elena Leonova / Gennadi Krasnitsky | Neuvostoliitto | |||
2 | Ekaterina Murugova / Artem Torgashev | Neuvostoliitto | |||
3 | Kristi Yamaguchi / Rudy Galindo | Yhdysvallat | |||
4 | Mandy Hannebauer / Marno Kreft | Itä-Saksa | |||
5 | Irina Saifutdinova / Andrei Bardykin | Neuvostoliitto | |||
6 | Inkivääri Tse / Archie Tse | Yhdysvallat | |||
7 | Jody Barnes / Rob Williams | Kanada | |||
8 | Marie-Josée Fortin / Jean-Michel Bombardier | Kanada | |||
9 | Catherine Barker / Neil Herring | Iso-Britannia | |||
10 | Chen Liling / Qiu Wenjun | Kiina |
Sijoitus | Sukunimi | Kansakunta | Pisteet | tansseja määrätty |
Alkuperäinen tanssi |
Vapaa tanssi |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ilona Melnichenko / Gennadi Kaskov | Neuvostoliitto | 2.0 | 1 | 1 | 1 |
2 | Oksana Grishchuk / Alexandr Chichkov | Neuvostoliitto | 4.6 | 3 | 2 | 2 |
3 | Catherine Pal / Donald Godfrey | Kanada | 5.4 | 2 | 3 | 3 |
4 | Anna Croci / Luca Mantovani | Italia | ||||
5 | Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy | Ranska | ||||
6 | Ivana Střondalová / Milan Brzý | Tšekkoslovakia | ||||
7 | Jacqueline Petr / Mark Janoschak | Kanada | ||||
8 | Krisztina Kerekes / Csaba Szentpétery | Unkari | ||||
9 | Elizabeth Punsalan / David Shirk | Yhdysvallat | ||||
10 | Vera Zietemann / Andreas Ullmann | Länsi-Saksa | ||||
11 | Christelle Gautier / Alberick Dalongeville | Ranska | ||||
12 | Jennifer Goolsbee / Peter Chupa | Yhdysvallat | ||||
13 | Natasha Smith / Paul Knepper | Iso-Britannia | ||||
14 | Di Liu / Ye Fu | Kiina | ||||
15 | Lynette Webb / Duncan Smart | Australia |