| |||
Kenraali | |||
Rotu | 80 : nnen Tour Sveitsissä | ||
Kilpailu | UCI World Tour 2016 2.UWT | ||
Askeleet | 9 | ||
Päivämäärät | 11. - 19. kesäkuuta | ||
Etäisyys | 1197,2 km | ||
Maa |
Sveitsi Itävalta |
||
Lähtöpaikka | Baar | ||
Saapumispaikka | Davos | ||
Joukkueet | 22 | ||
Aloittelijat | 176 | ||
Saapuvat | 126 | ||
Keskinopeus | 38,703 km / h | ||
Tulokset | |||
Voittaja | Miguel Ángel López ( Astana Pro -tiimi ) | ||
Toinen | Ion Izagirre ( Movistar-tiimi ) | ||
Kolmas | Warren Barguil ( Giant-Alpecin ) | ||
Sijoitus pisteiden mukaan | Maximiliano Richeze ( Etixx-Quick Step ) | ||
Paras kiipeilijä | Antwan Tolhoek ( Roompot-Oranje Peloton ) | ||
Paras joukkue | Katusha | ||
◀ 2015 | 2017 ▶ | ||
Dokumentointi |
80 th painos Tour Sveitsin tapahtuu 11 ja19. kesäkuuta 2016. Se on UCI World Tour 2016: n seitsemästoista tapahtuma .
Tähän Tour de Suisse -ohjelmaan osallistuu 22 joukkuetta - 18 WorldTeamsia ja 4 mannermaista ammattitiimiä kutsutaan:
UCI WorldTeams | ||
---|---|---|
Joukkueen nimi | Maa | Koodattu |
AG2R La Mondiale | Ranska | ALM |
Astana | Kazakstan | AST |
BMC Racing | Yhdysvallat | BMC |
Cannondale | Yhdysvallat | CPT |
Mitatiedot | Etelä-Afrikka | DDD |
Etixx-Quick Step | Belgia | EQS |
FDJ | Ranska | FDJ |
Giant-Alpecin | Saksa | TGA |
OLEN | sveitsiläinen | OLEN |
Katusha | Venäjä | KAT |
Lampre-Merida | Italia | LAM |
Lotto-Soudal | Belgia | LTS |
Lotto NL-Jumbo | Alankomaat | TLJ |
Movistar | Espanja | MOV |
Orica-GreenEDGE | Australia | EMB |
Taivas | Iso-Britannia | TAIVAS |
Tinkoff | Venäjä | TNK |
Trek-Segafredo | Yhdysvallat | TFS |
Ammattitaitoiset mannerjoukkueet | ||
---|---|---|
Joukkueen nimi | Maa | Koodattu |
CCC Sprandi Polkowice | Puola | CCC |
Roompot-Oranje Platoon | Alankomaat | ROP |
Roth | sveitsiläinen | ROT |
Verva ActiveJet | Puola | arvonlisävero |
Vaihe | Päivämäärä | Välilaskupaikat | tyyppi | Etäisyys (km) | Vaihevoittaja | Yleisen luokituksen johtaja |
---|---|---|---|---|---|---|
1 st vaihe | 11. kesäkuuta | Baar - Baar | 6.4 | Fabian Cancellara | Fabian Cancellara | |
2 e askel | 12. kesäkuuta | Baar - Baar | 187,6 | Peter Sagan | Jürgen Roelandts | |
3 e askel | 13. kesäkuuta | Grosswangen - Rheinfelden | 192,6 | Peter Sagan | Peter Sagan | |
4 th vaihe | 14. kesäkuuta | Rheinfelden - samppanjaa | 193 | Maximiliano Richeze | Peter Sagan | |
5 th vaihe | 15. kesäkuuta | Brig-Glis - Carì | 126.4 | Darwin Atapuma | Pierre Latour | |
6 th vaihe | 16. kesäkuuta | Weesen - Amden | 162,8 | Pieter Weening | Wilco Kelderman | |
7 th vaihe | 17. kesäkuuta | Arbon - Sölden | 224.3 | Tejay van Garderen | Warren Barguil | |
8 th vaihe | 18. kesäkuuta | Davos - Davos | 16.8 | Ion Izagirre | Miguel Ángel López | |
9 th vaihe | 19. kesäkuuta | La Punt Chamues-ch - Davos | 57 | Jarlinson pantano | Miguel Ángel López |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Fabian Cancellara | sveitsiläinen | Trek-Segafredo | on 7 min 38 s |
2 ND | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | + 1 s |
3. päivä | Luke Durbridge | Australia | Orica-GreenEDGE | + 2 s |
4 th | Martin elmiger | sveitsiläinen | OLEN | + 6 s |
5 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 6 s |
6 th | Tim Wellens | Belgia | Lotto-Soudal | + 7 s |
7 th | Johan le bon | Ranska | FDJ | + 9 s |
8 th | Silvan dillier | sveitsiläinen | BMC Racing | + 9 s |
9 th | Gorka Izagirre | Espanja | Movistar | + 10 s |
10 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 10 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Fabian Cancellara | sveitsiläinen | Trek-Segafredo | on 7 min 38 s |
2 ND | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | + 1 s |
3. päivä | Luke Durbridge | Australia | Orica-GreenEDGE | + 2 s |
4 th | Martin elmiger | sveitsiläinen | OLEN | + 6 s |
5 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 6 s |
6 th | Tim Wellens | Belgia | Lotto-Soudal | + 7 s |
7 th | Johan le bon | Ranska | FDJ | + 9 s |
8 th | Silvan dillier | sveitsiläinen | BMC Racing | + 9 s |
9 th | Gorka Izagirre | Espanja | Movistar | + 10 s |
10 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 10 s |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Peter Sagan | Slovakia | Tinkoff | kohteessa 4 h 35 min 19 s |
2 ND | Maximiliano Richeze | Argentiina | Etixx-Quick Step | mt |
3. päivä | Michael matthews | Australia | Orica-GreenEDGE | mt |
4 th | Magnus Cort Nielsen | Tanska | Orica-GreenEDGE | mt |
5 th | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | mt |
6 th | Jasper stuyven | Belgia | Trek-Segafredo | mt |
7 th | Danny van poppel | Alankomaat | Taivas | + 3 s |
8 th | Reinardt J. van Rensburg | Etelä-Afrikka | Mitatiedot | + 3 s |
9 th | Sven Erik Bystrøm | Norja | Katusha | + 3 s |
10 th | Tom van asbroeck | Belgia | Lotto NL-Jumbo | + 3 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | kohteessa 4 h 42 min 56 s |
2 ND | Fabian Cancellara | sveitsiläinen | Trek-Segafredo | + 1 s |
3. päivä | Luke Durbridge | Australia | Orica-GreenEDGE | + 6 s |
4 th | Peter Sagan | Slovakia | Tinkoff | + 10 s |
5 th | Martin elmiger | sveitsiläinen | OLEN | + 10 s |
6 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 10 s |
7 th | Tim Wellens | Belgia | Lotto-Soudal | + 11 s |
8 th | Johan le bon | Ranska | FDJ | + 13 s |
9 th | Silvan dillier | sveitsiläinen | BMC Racing | + 13 s |
10 th | Gorka Izagirre | Espanja | Movistar | + 14 s |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Peter Sagan | Slovakia | Tinkoff | kohteessa 4 h 31 min 17 s |
2 ND | Michael albasini | sveitsiläinen | Orica-GreenEDGE | mt |
3. päivä | Silvan dillier | sveitsiläinen | BMC Racing | mt |
4 th | Maximiliano Richeze | Argentiina | Etixx-Quick Step | + 3 s |
5 th | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | + 3 s |
6 th | Jhonatan Restrepo | Kolumbia | Katusha | + 3 s |
7 th | Michael matthews | Australia | Orica-GreenEDGE | + 3 s |
8 th | Rui Costa | Portugali | Lampre-Merida | + 3 s |
9 th | Simon geschke | Saksa | Giant-Alpecin | + 3 s |
10 th | Christopher Juul Jensen | Tanska | Orica-GreenEDGE | + 3 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Peter Sagan | Slovakia | Tinkoff | vuonna 9 h 14 min 13 s |
2 ND | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | + 3 s |
3. päivä | Silvan dillier | sveitsiläinen | BMC Racing | + 3 s |
4 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 13 s |
5 th | Tim Wellens | Belgia | Lotto-Soudal | + 14 s |
6 th | Gorka Izagirre | Espanja | Movistar | + 17 s |
7 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 17 s |
8 th | Michael matthews | Australia | Orica-GreenEDGE | + 18 s |
9 th | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 19 s |
10 th | Simon geschke | Saksa | Giant-Alpecin | + 20 s |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Maximiliano Richeze | Argentiina | Etixx-Quick Step | on 5 h 8 min 21 s |
2 ND | Fernando Gaviria | Kolumbia | Etixx-Quick Step | mt |
3. päivä | Peter Sagan | Slovakia | Tinkoff | mt |
4 th | Tom van asbroeck | Belgia | Lotto NL-Jumbo | + 2 s |
5 th | Jasper stuyven | Belgia | Trek-Segafredo | + 2 s |
6 th | Magnus Cort Nielsen | Tanska | Orica-GreenEDGE | + 2 s |
7 th | Raymond Kreder | Alankomaat | Roompot-Oranje Platoon | + 2 s |
8 th | Andrea Pasqualon | Italia | Roth | + 2 s |
9 th | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | + 2 s |
10 th | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 2 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Peter Sagan | Slovakia | Tinkoff | on 14 h 22 min 30 s |
2 ND | Jürgen Roelandts | Belgia | Lotto-Soudal | + 9 s |
3. päivä | Silvan dillier | sveitsiläinen | BMC Racing | + 9 s |
4 th | Maximiliano Richeze | Argentiina | Etixx-Quick Step | + 17 s |
5 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 19 s |
6 th | Tim Wellens | Belgia | Lotto-Soudal | + 20 s |
7 th | Gorka Izagirre | Espanja | Movistar | + 23 s |
8 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 23 s |
9 th | Michael matthews | Australia | Orica-GreenEDGE | + 24 s |
10 th | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 25 s |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Darwin Atapuma | Kolumbia | BMC Racing | on 3 h 41 min 52 s |
2 ND | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 4 s |
3. päivä | Pierre Latour | Ranska | AG2R La Mondiale | + 7 s |
4 th | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | + 9 s |
5 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 9 s |
6 th | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 12 s |
7 th | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 12 s |
8 th | Rui Costa | Portugali | Lampre-Merida | + 16 s |
9 th | Michele scarponi | Italia | Astana | + 16 s |
10 th | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | + 16 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Pierre Latour | Ranska | AG2R La Mondiale | on 18 h 4 min 54 s |
2 ND | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 0 s |
3. päivä | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 5 s |
4 th | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 16 s |
5 th | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | + 18 s |
6 th | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 19 s |
7 th | Gorka Izagirre | Espanja | Movistar | + 27 s |
8 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 30 s |
9 th | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | + 34 s |
10 th | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | + 34 s |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Pieter Weening | Alankomaat | Roompot-Oranje Platoon | kohteessa 4 h 33 min 47 s |
2 ND | Maximiliano Richeze | Argentiina | Etixx-Quick Step | + 2 min 37 s |
3. päivä | Maciej Paterski | Puola | CCC Sprandi Polkowice | + 3 min 57 s |
4 th | Kristjan koren | Slovenia | Cannondale | + 4 min 13 s |
5 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 4 min 31 s |
6 th | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 4 min 31 s |
7 th | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 4 min 31 s |
8 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 4 min 35 s |
9 th | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | + 4 min 36 s |
10 th | Simon Špilak | Slovenia | Katusha | + 4 min 39 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | on 22 h 43 min 12 s |
2 ND | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 16 s |
3. päivä | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 19 s |
4 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 34 s |
5 th | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | + 39 s |
6 th | Pierre Latour | Ranska | AG2R La Mondiale | + 51 s |
7 th | Simon Špilak | Slovenia | Katusha | + 52 s |
8 th | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 56 s |
9 th | Gorka Izagirre | Espanja | Movistar | + 59 s |
10 th | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | + 1 min 3 s |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | on 6 h 26 min 13 s |
2 ND | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | + 16 s |
3. päivä | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 16 s |
4 th | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | + 31 s |
5 th | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 33 s |
6 th | Simon Špilak | Slovenia | Katusha | + 43 s |
7 th | Rui Costa | Portugali | Lampre-Merida | + 49 s |
8 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 49 s |
9 th | Víctor de la Parte | Espanja | CCC Sprandi P | + 59 s |
10 th | Jan Hirt | Tšekki | CCC Sprandi P | + 59 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | on 29 h 9 min 53 s |
2 ND | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | + 21 s |
3. päivä | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 24 s |
4 th | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 55 s |
5 th | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | + 1 min 6 s |
6 th | Simon Špilak | Slovenia | Katusha | + 1 min 7 s |
7 th | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | + 1 min 31 s |
8 th | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 1 min 36 s |
9 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 1 min 39 s |
10 th | Rui Costa | Portugali | Lampre-Merida | + 1 min 55 s |
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | in 21 min 31 s |
2 ND | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | + 18 s |
3. päivä | Fabian Cancellara | sveitsiläinen | Trek-Segafredo | + 19 s |
4 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 21 s |
5 th | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 23 s |
6 th | Jonathan castroviejo | Espanja | Movistar | + 24 s |
7 th | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | + 25 s |
8 th | Michael matthews | Australia | Orica-GreenEDGE | + 25 s |
9 th | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 33 s |
10 th | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | + 34 s |
Yleinen luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | on 29 h 32 min 3 s |
2 ND | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 8 s |
3. päivä | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 16 s |
4 th | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 18 s |
5 th | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | + 52 s |
6 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto NL-Jumbo | + 1 min 21 s |
7 th | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | + 1 min 26 s |
8 th | Geraint Thomas | Iso-Britannia | Taivas | + 1 min 30 s |
9 th | Simon Špilak | Slovenia | Katusha | + 1 min 31 s |
10 th | Rui Costa | Portugali | Lampre-Merida | + 2 min 9 s |
Järjestäjät lyhensivät tämän viimeisen vaiheen noin viidenkymmeneen kilometriin.
Vaiheiden luokittelu | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | in 1 h 23 min 55 s |
2 ND | Sergey Chernetskiy | Venäjä | Katusha | mt |
3. päivä | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | mt |
4 th | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | mt |
5 th | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | mt |
6 th | Rui Costa | Portugali | Lampre-Merida | mt |
7 th | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | mt |
8 th | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 56 s |
9 th | Víctor de la Parte | Espanja | CCC Sprandi Polkowice | + 56 s |
10 th | Joe Dombrowski | Yhdysvallat | Cannondale | + 56 s |
Lopullinen sijoitus | ||||
---|---|---|---|---|
Juoksija | Maa | Tiimi | Aika | |
1. s | Miguel Ángel López | Kolumbia | Astana | on 30 h 55 min 58 s |
2 ND | Ion Izagirre | Espanja | Movistar | + 12 s |
3. päivä | Warren Barguil | Ranska | Giant-Alpecin | + 18 s |
4 th | Jarlinson pantano | Kolumbia | OLEN | + 42 s |
5 th | Andrew Talansky | Yhdysvallat | Cannondale | + 1 min 4 s |
6 th | Tejay van Garderen | Yhdysvallat | BMC Racing | + 1 min 26 s |
7 th | Rui Costa | Portugali | Lampre-Merida | + 2 min 9 s |
8 th | Wilco Kelderman | Alankomaat | Lotto-Jumbo | + 2 min 38 s |
9 th | Simon Špilak | Slovenia | Katusha | + 2 min 48 s |
10 th | Sergey Chernetskiy | Venäjä | Katusha | + 5 min 8 s |
Sijoitus pisteiden mukaan
|
Vuoriluokitus
|
Tämä Sveitsin kiertue antaa pisteitä UCI World Tour 2016 -kilpailulle , joukkueet vain WorldTeam- tunnisteella toimiville joukkueille , erikseen vain WorldTeam-tunnisteella varustettujen joukkueiden ratsastajille.
Sijainti | 1. s | 2 ND | 3. päivä | 4 th | 5 th | 6 th | 7 th | 8 th | 9 th | 10 th |
Yleinen luokittelu | 100 | 80 | 70 | 60 | 50 | 40 | 30 | 20 | 10 | 4 |
Vaiheittain | 6 | 4 | 2 | 1 | 1 |
# | Juoksija | Tiimi | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Maximiliano Richeze | Etixx-Quick Step | 15 |
2 | Peter Sagan | Tinkoff | 14 |
3 | Miguel Ángel López | Astana | 8 |
Fabian Cancellara | Trek-Segafredo | 8 | |
5 | Tejay van Garderen | BMC Racing | 7 |
Ion Izagirre | Movistar | 7 | |
7 | Jürgen Roelandts | Lotto-Soudal | 6 |
Darwin Atapuma | BMC Racing | 6 | |
Warren Barguil | Giant-Alpecin | 6 | |
10 | Michael albasini | Orica-GreenEDGE | 4 |
Fernando Gaviria | Etixx-Quick Step | 4 |
Luokituksen jatkaminen (12-18) | |||
---|---|---|---|
# | Juoksija | Tiimi | Pisteet |
12 | Wilco Kelderman | Lotto NL-Jumbo | 3 |
13 | Luke Durbridge | Orica-GreenEDGE | 2 |
Pierre Latour | AG2R La Mondiale | 2 | |
Michael matthews | Orica-GreenEDGE | 2 | |
Silvan dillier | BMC Racing | 2 | |
Andrew Talansky | Cannondale | 2 | |
18 | Martin elmiger | OLEN | 1 |
Magnus Cort Nielsen | Orica-GreenEDGE | 1 | |
Tom van asbroeck | Lotto NL-Jumbo | 1 | |
Jasper stuyven | Trek-Segafredo | 1 | |
Kristjan koren | Cannondale | 1 | |
Jarlinson pantano | OLEN | 1 |
Vaihe | Voittaja | Yleinen luokittelu | Sijoitus pisteiden mukaan | Vuoriluokitus | Sijoitus parhaista sveitsiläisistä | Joukkueiden luokitus | Taistelukykyisin juoksija |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Prologi | Fabian Cancellara | Fabian Cancellara | Fabian Cancellara | Ei myönnetty | Fabian Cancellara | Lotto-Soudal | Ei myönnetty |
1 | Peter Sagan | Jürgen Roelandts | Matthias krizek | Marcel wyss | |||
2 | Peter Sagan | Peter Sagan | Peter Sagan | Antwan Tolhoek | Silvan dillier | Silvan dillier | |
3 | Maximiliano Richeze | Jérémyn talo | |||||
4 | Darwin Atapuma | Pierre Latour | Mathias rehellinen | Taivas | Darwin Atapuma | ||
5 | Pieter Weening | Wilco Kelderman | Maximiliano Richeze | Martin elmiger | Lotto-Soudal | Pieter Weening | |
6 | Tejay van Garderen | Warren Barguil | Katusha | Matthias Brändle | |||
7 | Ion Izagirre | Miguel Ángel López | Ion Izagirre | ||||
8 | Jarlinson pantano | Miguel Ángel López | |||||
Lopullinen ranking | Miguel Ángel López | Maximiliano Richeze | Antwan Tolhoek | Martin elmiger | Katusha |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|