Urheilu | Jääkiekko |
---|---|
Järjestäjä (t) | Kansainvälinen jääkiekkoliitto |
Painokset | 73 th painos |
Paikat) | Bern - Kloten ( Sveitsi ) |
Päivämäärä | 24. huhtikuuta -10. toukokuuta 2009 |
Kansakunnat | 16 (eliitti-ryhmälle) |
Kokeilut | 56 peliä pelattu |
Sivusto (t) |
Arena Zürich-Kloten PostFinance Arena |
Virallinen nettisivu | www.iihf.com |
Voittaja | Venäjä |
---|---|
Finalisti | Kanada |
Kolmas | Ruotsi |
73 th MM vuonna jääkiekon pelattiin Sveitsissä välillä 24 huhtikuu ja 10. toukokuuta 2009Bernin ja Klotenin kaupungeissa . Venäläinen joka voitti kilpailun Kanadassa vuonna 2008 luovutti titteliään Torjunta piti sitä tietämättä Kanadassa.
Division I näkee ottelut pelataan Vilnassa , Liettuassa A-ryhmän ja Toruń , Puola ryhmän B II osasto pelataan Serbiassa ja Bulgariassa , kun jako III pelataan Uudessa-Seelannissa .
Pääryhmä koostuu kuudestatoista joukkueesta, jotka on jaettu neljään neljän ryhmään (A: sta D: hen).
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | VF | D. | DP | DF | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Kanada | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 4 | 9 |
+002, | Valko-Venäjä | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 | 8 | 5 |
+003, | Slovakia | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 | 12 | 4 |
+004, | Unkari | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | 16 | 0 |
24. huhtikuuta 2009 | Valko-Venäjä |
1-6 ( 0-2 , 0-0 , 1-4 ) |
Kanada |
Arena Zurich-Kloten , Zürich 5232 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Hrabowsky ( Saleï ) |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 1-5 1-6 |
Stamkos ( Saint-Louis ) Stamkos ( Taikina ) Spezza ( Neal , Heatley ) Fisher (Neal) Heatley ( Roy , Spezza) Heatley (Spezza) |
Tuomari: Sami Partanen Ronn Jyri Petteri |
|
Vitali Koval | Huoltajat | Dwayne Roloson | ||
10 min | Rangaistukset | 10 min | ||
24 | Laukaukset | 42 |
24. huhtikuuta 2009 | Slovakia |
4-3 ( 1-0 , 2-1 , 1-2 ) |
Unkari | Arena Zurich-Kloten, Zürich 4773 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Ružička ( Graňák , Vydarený ) Bartečko ( Hossa ) Hossa ( Handzuš ) Bartečko (Hossa, Handzuš) |
1-0 1-1 2-1 3-1 3-2 3-3 4-3 |
Holeczy ( Benk , Kangyal ) Peterdi ( Ladányi ) Sille |
Välimiesmenettely: Reiber Brent Sindler Vladimir |
|
Rastislav Stana | Huoltajat | Levente Szuper | ||
2 min | Rangaistukset | 6 min | ||
52 | Laukaukset | 16 |
26. huhtikuuta 2009 | Slovakia |
1-2 (0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 0-1) |
Valko-Venäjä | Arena Zurich-Kloten, Zürich 5256 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Hossa ( Sekera ) |
0-1 1-1 1-2 |
Stas ( Choupris ) |
Välimiesmenettely: Boulanov Viatcheslav Kadyrov Rafaïl |
|
Rastislav Stana | Huoltajat | Andrei Mezine | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
32 | Laukaukset | 21 |
26. huhtikuuta 2009 | Kanada |
9-0 ( 4-0 , 2-0 , 3-0 ) |
Unkari | Arena Zurich-Kloten, Zürich 5,506 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Saint-Louis ( valkoinen , Schenn ) Weber (Saint-Louis, Roy ) Roy ( Spezza , Phillips ) Neal ( Fisher , valkoinen) Saint-Louis ( taikina ) Weber (Phillips) Fisher ( Horcoff , Hamhuis ) Saint-Louis ( Doan ) Spezza |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 7-0 8-0 9-0 |
Tuomari: Katsoja Rick Piechaczek Daniel |
||
Chris Mason | Huoltajat |
Zoltán Hetényi ( 30 min 57 s ) Levente Szuper ( 29 min 3 s ) |
||
29 min | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
51 | Laukaukset | 16 |
28. huhtikuuta 2009 | Unkari |
1-3 ( 0-1 , 1-0 , 0-2 ) |
Valko-Venäjä | Arena Zurich-Kloten, Zürich 4710 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Peterdi ( Ladányi , Vas ) |
0-1 1-1 1-2 1-3 |
Kalioujny ( Antonenka , salei ) Ouharaw (Kalioujny) Hrabowski (Kalioujny, salei) |
Tuomari: Hansen Ole Kurmann Danny |
|
Levente Szuper | Huoltajat | Andrei Mezine | ||
10 min | Rangaistukset | 2 min | ||
23 | Laukaukset | 42 |
28. huhtikuuta 2009 | Kanada |
7-3 ( 3-0 , 3-1 , 1-2 ) |
Slovakia | Arena Zurich-Kloten, Zürich 6300 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Roy ( Saint-Louis , Weber ) Doan (Saint-Louis, Heatley ) Spezza Valkoinen ( Stamkos , Saint-Louis) Weber (Saint-Louis) Stamkos (Doan, Weber) Spezza ( Lombardi ) |
1-0 2-0 3-0 3-1 4-1 5-1 6-1 7-1 7-2 7-3 |
Surový ( Olvecky ) Hossa ( Mikus , Ružička ) Granak ( Nagy , Radivojevic ) |
Välimiesmenettely: Thomas Sterns Marcus Vinnerborg |
|
Dwayne Roloson | Huoltajat |
Halak ( 33 min 41 s ) ján lašák ( 26 min 19 s ) |
||
24 min | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
24 | Laukaukset | 37 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | VF | D. | DP | DF | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Venäjä | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 4 | 9 |
+002, | sveitsiläinen | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 | 6 | 5 |
+003, | Ranska | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 9 | 3 |
+004, | Saksa | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 10 | 1 |
24. huhtikuuta 2009 | Saksa |
0-5 ( 0-3 , 0-0 , 0-2 ) |
Venäjä |
PostFinance Arena , Bern 10570 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 |
Saprykine ( Radulov ) Kovaltchouk ( Voltchenkov ) Zinoviev Kourianov ( Zaripov ) Zaripov ( Morozov , Nikulin ) |
Tuomari: Persson Soeren Marcus Vinnerborg |
||
Dimitri Pätzold | Huoltajat | Ilia Bryzgalov | ||
18 min | Rangaistukset | 4 min | ||
20 | Laukaukset | 31 |
24. huhtikuuta 2009 | sveitsiläinen |
1-0 ( 1-0 , 0-0 , 0-0 ) |
Ranska | PostFinance Arena, Bern 11 417 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
( Streit ) | 1-0 |
Tuomari: Tarkastaja Rick Sterns Thomas |
||
Martin Gerber | Huoltajat | Fabrice Lhenry | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
42 | Laukaukset | 14 |
26. huhtikuuta 2009 | sveitsiläinen |
3-2 ( 1-1 , 1-1 , 0-0 , 1-0 ) |
Saksa | PostFinance Arena, Bern 11.500 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Wick ( Lemm ) Seger ( Paterlini ) Streit ( Plüss ) |
0-1 1-1 2-1 2-2 3-2 |
Ullmann ( Seidenberg , Butenschön ) Schubert ( Hospelt ) |
Välimiesmenettely: Partanen Sami Ronn Jyri Petteri |
|
Martin Gerber | Huoltajat | Dimitri Pätzold | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
38 | Laukaukset | 22 |
26. huhtikuuta 2009 | Venäjä |
7-2 ( 5-1 , 1-1 , 1-0 ) |
Ranska | PostFinance Arena, Bern 10505 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Radoulov ( Gorovikov ) Zaripov ( Gorovikov , Kalinin ) Radoulov ( Zinovjev ) Perejoguine (Kourianov, Kovalchuk ) Tereshchenko ( Atiouchov ) Tereshchenko ( Morozov , Atiouchov ) Kovalchuk ( Perejoguine ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 5-1 6-1 6-2 7-2 |
Hecquefeuille ( S. Da Costa , Bellemare ) -tariffi ( Bachet , Amar ) |
Tuomari: Hansen Ole Orszag Peter |
|
Aleksandr Ieriomenko | Huoltajat | Eddy Ferhi | ||
6 min | Rangaistukset | 10 min | ||
42 | Laukaukset | 25 |
28. huhtikuuta 2009 | Venäjä |
4-2 ( 1-2 , 1-0 , 2-0 ) |
sveitsiläinen | PostFinance Arena, Bern 11 479 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Atiouchov ( Kovaltchouk , Grebechkov ) Kovaltchouk ( Zinoviev ) Morozov ( Kovaltchouk ) Perejogin |
1-0 1-1 1-2 2-2 3-2 4-2 |
Gardner ( Rüthemann , Blindenbacher ) Plüss ( Streit , Rüthemann ) |
Välimiesmenettely: Orszag Vladimir Zalaski Derek |
|
Ilia Bryzgalov | Huoltajat | Martin Gerber | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
24 | Laukaukset | 39 |
28. huhtikuuta 2009 | Ranska |
2-1 ( 2-1 , 0-0 , 0-0 ) |
Saksa | PostFinance Arena, Bern 9956 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
3 min 50 s , Lussier 16 min 48 s , myöhäinen ( Meunier ) |
1-0 1-1 2-1 |
4 min 22 s , Hecht ( Bakos ) |
Välimiesmenettely: Baluska Vladimir Reiber Brent |
|
Fabrice Lhenry | Huoltajat | Dimitri Pätzold | ||
20 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
20 | Laukaukset | 25 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | VF | D. | DP | DF | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Yhdysvallat | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 15 | 9 | 7 |
+002, | Ruotsi | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 15 | 9 | 6 |
+003, | Latvia | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 6 | 5 |
+004, | Itävalta | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 15 | 0 |
25. huhtikuuta 2009 | Yhdysvallat |
4-2 ( 1-1 , 2-1 , 1-0 ) |
Latvia | PostFinance Arena, Bern 7840 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Johnson Stafford Johnson O'Sullivan |
0-1 1-1 1-2 2-2 3-2 4-2 |
Vasiljevs Karsums |
Tuomari: Hansen Ole Kurmann Danny |
|
Robert esche | Huoltajat | Edgars Masalskis | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
38 | Laukaukset | 20 |
25. huhtikuuta 2009 | Ruotsi |
7-1 ( 3-0 , 0-1 , 4-0 ) |
Itävalta | PostFinance Arena, Bern 6175 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Jönsson ( Harju ) Johansson ( Thornberg ) Nilsson ( Grossman , Omark ) Weinhandl ( Eriksson , Martensson ) Weinhandl ( Martensson , Omark ) Harju ( Omark ) Eriksson ( Martensson , Weinhandl ) |
1-0 2-0 3-0 3-1 4-1 5-1 6-1 7-1 |
Oraze ( T. Koch ) |
Välimiesmenettely: Boulanov Viatcheslav Kadyrov Rafaïl |
|
Johan holmqvist | Huoltajat | Bernd Bruckler | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
38 | Laukaukset | 31 |
27. huhtikuuta 2009 | Yhdysvallat |
6-1 ( 1-0 , 1-1 , 4-0 ) |
Itävalta | PostFinance Arena, Bern 3779 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Ruskea ( O'Sullivan , Niskanen ) Stafford ( Foligno ) O'Sullivan ( Ruskea , Blake ) Blake ( Ruskea , Liles ) Stempniak ( Hainsey , Wilson ) Niskanen ( Ballard ) |
1-0 2-0 2-1 3-1 4-1 5-1 6-1 |
Maali |
Tuomari : Sindler Vladimir Zalaski Derek |
|
Robert esche | Huoltajat | Jurgen Penker | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 18 min | ||
38 | Laukaukset | 26 |
27. huhtikuuta 2009 | Latvia |
3-2 (0-1, 2-0, 0-1, 0-0, 0-0, 1-0) |
Ruotsi | PostFinance Arena, Bern 4421 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Redlihs ( Ankipāns , Karsums ) Darzins ( Redlihs , Lavin ) |
0-1 1-1 2-1 2-2 3-2 |
Omark ( Harju , Thornberg ) Johansson ( Eriksson ) |
Välimiesmenettely: Baluska Vladimir Reiber Brent |
|
Edgars Masalskis | Huoltajat | Stefan Liv | ||
10 min | Rangaistukset | 6 min | ||
22 | Laukaukset | 40 |
29. huhtikuuta 2009 | Itävalta |
0-2 ( 0-1 , 0-0 , 0-1 ) |
Latvia | PostFinance Arena, Bern 5274 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 0-2 |
Cipulis ( Vasiļjevs , Skrastins ) Dzerins ( Redlihs ) |
Tuomari: Partanen Sami Piechaczek Danie |
||
Bernd Bruckler | Huoltajat | Edgars Masalskis | ||
18 min | Rangaistukset | 33 minuuttia | ||
21 | Laukaukset | 37 |
29. huhtikuuta 2009 | Ruotsi |
6-5 ( 0-1 , 2-2 , 3-2 , 1-0 ) |
Yhdysvallat | PostFinance Arena, Bern 9876 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Weinhandl ( Johansson , Tarnstrom ) Nilson ( Stralman , Anderson ) Johansson ( Weinhandl , Mårtensson ) Persson ( Jönsson , Huselius ) Weinhandl ( Mårtensson Huselius ( Persson , Johansson ) |
0-1 1-1 2-1 2-2 2-3 2-4 2-5 3-5 4-5 5-5 6-5 |
O'Sullivan Liles ( Johnson , O'Sullivan ) Shannon ( Johnson , Liles ) Shannon ( Stafford , Liles ) Johnson ( Oshie , Backes ) |
Välimiesmenettely: Orszag Peter Ronn Jyri Petteri |
|
Jonas Gustavsson | Huoltajat | Robert esche | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
28 | Laukaukset | 44 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | VF | D. | DP | DF | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Suomi | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 4 | 9 |
+002, | Tšekki | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 13 | 6 | 6 |
+003, | Norja | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 | 14 | 2 |
+004, | Tanska | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 | 15 | 1 |
25. huhtikuuta 2009 | Norja |
0-5 ( 0-3 , 0-1 , 0-1 ) |
Suomi | Arena Zurich-Kloten, Zürich 5269 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 |
Miettinen ( Hagman ) Immonen ( Hyvonen , Koistinen ) Kapanen ( Hagman ) Pyorala ( Pihlman ) Lehtonen ( Ruutu ) |
Välimiesmenettely: Baluska Vladimir Orszag Peter |
||
Pal Grotnes | Huoltajat | Pekka rinne | ||
20 minuuttia | Rangaistukset | 22 min | ||
30 | Laukaukset | 45 |
25. huhtikuuta 2009 | Tšekki |
5-0 ( 1-0 , 3-0 , 1-0 ) |
Tanska | Arena Zurich-Kloten, Zürich 4342 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Hlinka ( Klepiš ) Marek ( Rolinek , Rachunek ) Čajánek ( Hemský , Jágr ) Hemský ( Čajánek , Jágr ) Jágr ( Čajánek ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 |
Tuomari : Piechaczek Daniel Zalaski Derek |
||
Jakub stepanek | Huoltajat | Patrick galbraith | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
45 | Laukaukset | 21 |
27. huhtikuuta 2009 | Tšekki |
5-2 ( 3-0 , 1-2 , 1-0 ) |
Norja | Arena Zurich-Kloten, Zürich 3583 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Marek ( Polák ) Čajánek ( Hemský , Jagr ) Vasicek ( Červenka , Plekanec ) Blatak ( Olesz ) Klepiš ( Caslava , Čajánek ) |
1-0 2-0 3-0 3-1 4-1 4-2 5-2 |
Jakobsen Aasen ( Vikingstad ) |
Tuomari: Persson Soeren Marcus Vinnerborg |
|
Martin prusek | Huoltajat | Andre Lysenstoen | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
37 | Laukaukset | 24 |
27. huhtikuuta 2009 | Suomi |
5-1 ( 1-1 , 2-0 , 2-0 ) |
Tanska | Arena Zurich-Kloten, Zürich 3929 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Miettinen ( Niinimaa ) Philman ( Hyvönen , Koistinen ) Miettinen ( Kapanen , Hagman ) Kapanen ( Miettinen , Nummelin ) Kapanen ( Hyvönen , Kapanen ) |
0-1 1-1 2-1 3-1 4-1 5-1 |
Jakobsen ( Christensen , Madsen ) |
Tuomari: Kurmann Danny Sterns Thomas |
|
Karri ramo | Huoltajat | Sebastian dahm | ||
10 min | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
38 | Laukaukset | 19 |
29. huhtikuuta 2009 | Tanska |
4-5 ( 2-2 , 1-1 , 1-1 , 0-1 ) |
Norja | Arena Zurich-Kloten, Zürich 4496 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Sundberg Damgaard ( Lykkeskov ) Vihreä ( Boedker ) Nielsen |
1-0 1-1 2-1 2-2 3-2 3-3 3-4 4-4 4-5 |
Thoresen ( Vikingstad , Schroeder ) Bastiansen ( Spets ) Vikingstad ( Myrvold ) Aasen ) Jakobsen ( Schroeder ) |
Välimiesmenettely: Boulanov Viatcheslav Kadyrov Rafaïl |
|
Patrick galbraith | Huoltajat | Pal Grotnes | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
36 | Laukaukset | 42 |
29. huhtikuuta 2009 | Suomi |
4-3 ( 1-2 , 2-1 , 1-0 ) |
Tšekki | Arena Zurich-Kloten, Zürich 6456 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kapanen ( Miettinen , Hagman ) Koistinen ( Kapanen , Kapanen ) Kapanen ( Hyvonen , Miettinen ) Hagman ( Kapanen , Koistinen ) |
1-0 1-1 1-2 1-3 2-3 3-3 4-3 |
Rolinek ( Marek ) Blatak ( Jágr , Čajánek ) Kotalik ( Hlinka ) |
Tuomari: Tarkastaja Rick Persson Soeren |
|
Pekka rinne | Huoltajat | Jakub stepanek | ||
10 min | Rangaistukset | 22 min | ||
33 | Laukaukset | 21 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | VF | D. | DP | DF | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Venäjä | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 11 | 14 |
+002, | Ruotsi | 5 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 23 | 18 | 10 |
+003, | Yhdysvallat | 5 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 19 | 18 | 8 |
+004, | Latvia | 5 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 15 | 14 | 7 |
+005, | sveitsiläinen | 5 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 | 13 | 6 |
+006, | Ranska | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 8 | 27 | 0 |
30. huhtikuuta 2009 | Venäjä |
6-5 ( 2-2 , 1-1 , 2-2 , 1-0 ) |
Ruotsi | PostFinance Arena, Bern 7465 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Nikulin ( Kovaltchouk , Tereshchenko ) Saprykine ( Radulov , Nikulin ) Kalinin ( Kovaltchouk , Morozov ) Moziakin ( Grebechkov , Korneïev ) Prochkine Kalinin ( Atiouchov , Kovaltchouk ) |
0-1 1-1 2-1 2-2 2-3 3-3 3-4 4-4 5-4 5-5 6-5 |
Wallin ( Huselius , Nilson ) Stralman ( Omark ) Persson ( Berglund , Jönsson ) Huselius Huselius |
Välimiesmenettely: Kurmann Danny Reiber Brent |
|
Ilya Bryzgalov | Huoltajat |
Jonas Gustavsson ( 35 min 57 s ) Johan Holmqvist ( 27 min 56 s ) |
||
10 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
35 | Laukaukset | 38 |
30. huhtikuuta 2009 | sveitsiläinen |
1-2 ( 0-1 , 0-0 , 1-0 , 0-0 , 0-1 ) |
Latvia | PostFinance Arena, Bern 9771 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Ambühl ( Wick , Streit ) |
0-1 1-1 1-2 |
Cipulis ( Vasiļjevs , Nizivijs ) |
Välimiesmenettely: Baluska Vladimir Zalaski Derek |
|
Martin Gerber | Huoltajat | Edgars Masalskis | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 22 min | ||
39 | Laukaukset | 22 |
1. st päivänä toukokuuta 2009 | Yhdysvallat |
6-2 ( 2-0 , 3-2 , 1-0 ) |
Ranska | PostFinance Arena, Bern 4213 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Okposo ( Backes ) Backes ( Oshie , Suter ) Shannon ( Backes , Niskanen ) Ballard ( Okposo , Bogosian ) O'Sullivan ( Ruskea ) Johnson ( Liles , Ruskea ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 5-1 5-2 6-2 |
Treille ( Zwikel , Meunier ) Bellemare ( Meunier , Lhenry ) |
Tuomari: Hansen Ole Partanen Sami |
|
Al Montoya | Huoltajat | Fabrice Lhenry | ||
10 min | Rangaistukset | 39 min | ||
41 | Laukaukset | 16 |
2. toukokuuta 2009 | Ranska |
1-7 ( 0-1 , 0-2 , 1-4 ) |
Latvia | PostFinance Arena, Bern 6472 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Myöhäinen ( Da Costa ) |
0-1 0-2 0-3 0-4 0-5 1-5 1-6 1-7 |
Nizivijs ( Galviņš ) Cipulis ( Nizivijs , Vasiljevs ) Darzins ( Sotnieks , Lavins ) Skrastins ( Karsums ) Jerofejevs ( Sirokovs ) Ankipans ( Vasiljevs , Karsums ) Cipulis ( Nizivijs , Vasiljevs ) |
Tuomari : Partanen Sami Sindler Vladimir |
|
Fabrice Lhenry | Huoltajat | Edgars Masalskis | ||
10 min | Rangaistukset | 6 min | ||
28 | Laukaukset | 38 |
2. toukokuuta 2009 | Venäjä |
4-1 ( 3-1 , 1-0 , 0-0 ) |
Yhdysvallat | PostFinance Arena, Bern 10 230 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Saprykine ( Radoulov , Atiouchov ) Perejoguine ( Kourianov , Moziakine ) Moziakine ( Kourianov , Perejoguine ) Radoulov ( Kourianov , Perejoguine ) |
0-1 1-1 2-1 3-1 4-1 |
Stempniak ( Foligno , Liles ) |
Välimiesmenettely: Ronn Jyri Petteri Zalaski Derek |
|
Ilya Bryzgalov | Huoltajat | Robert esche | ||
35 minuuttia | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
32 | Laukaukset | 27 |
3. toukokuuta 2009 | sveitsiläinen |
1-4 ( 0-1 , 0-1 , 1-2 ) |
Ruotsi | PostFinance Arena, Bern 11327 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Lemm ( Jeannin , Ambühl ) |
0-1 0-2 0-3 0-4 1-4 |
Oduya ( Eriksson , Weinhandl ) Harju ( Omark , Strålman ) Omark ( Thornberg ) Andersson ( Persson ) |
Tuomari: Hansen Ole Ronn Jyri Petteri |
|
Martin Gerber | Huoltajat | Jonas Gustavsson | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
25 | Laukaukset | 29 |
3. toukokuuta 2009 | Latvia |
1-6 ( 0-1 , 1-3 , 0-2 ) |
Venäjä | PostFinance Arena, Bern 7228 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Vasiļjevs ( Galviņš , Cipulis ) |
0-1 0-2 0-3 0-4 1-4 1-5 1-6 |
Kourianov ( Moziakine ) Tereshchenko ( Kovalchuk , Kalinin ) Tverdovski Kourianov ( Perejoguine ) Frolov ( Jerdev , Tverdovski ) Tverdovski ( Zinovjev , Frolov ) |
Välimiesmenettely: Orszag Peter Reiber Brent |
|
Edgars Masalskis | Huoltajat | Aleksandr Ieriomenko | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
26 | Laukaukset | 37 |
4. toukokuuta 2009 | Ruotsi |
6-3 ( 3-0 , 2-3 , 1-0 ) |
Ranska | PostFinance Arena, Bern 5051 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Huselius ( Strålman ) Nilson ( Oduya , Huselius ) Tärnström ( Nilson ) Gunnarsson ( Mårtensson , Johansson ) Oduya ( Persson , Åkerman ) Jonsson ( Strålman , Omark ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 4-1 4-2 5-2 5-3 6-3 |
Lussier Bellemare ( Treille , Hecquefeuille ) Treille ( Rozenthal , Roussel ) |
Välimiesmenettely: Baluska Vladimir Sindler Vladimir |
|
Stefan Liv | Huoltajat | Fabrice Lhenry | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
31 | Laukaukset | 19 |
4. toukokuuta 2009 | Yhdysvallat |
3-4 ( 0-1 , 3-1 , 0-1 , 0-1 ) |
sveitsiläinen | PostFinance Arena, Bern 10 317 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Hainsey ( Pavelski ) Higgins ( Ballard ) Hainsey ( O'Sullivan ) |
0-1 1-1 1-2 2-2 3-2 3-3 3-4 |
Ambühl ( Blindenbacher , Streit ) Lemm ( Jeannin , Wick ) Plüss ( Du Bois , Rüthemann ) Wick ( Seger ) |
Välimiesmenettely: Orszag Peter Piechaczek Daniel |
|
Robert esche | Huoltajat | Martin Gerber | ||
33 minuuttia | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
24 | Laukaukset | 25 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | VF | D. | DP | DF | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Kanada | 5 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 26 | 10 | 13 |
+002, | Suomi | 5 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 16 | 9 | 11 |
+003, | Tšekki | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 20 | 11 | 9 |
+004, | Valko-Venäjä | 5 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 8 | 13 | 6 |
+005, | Slovakia | 5 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 8 | 21 | 4 |
+006, | Norja | 5 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 7 | 21 | 2 |
30. huhtikuuta 2009 | Valko-Venäjä |
3-2 ( 0-1 , 1-1 , 1-0 , 1-0 ) |
Norja | Arena Zurich-Kloten, Zürich 3374 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Ouharaw ( Dziamahine , Bachko ) Hrabowski ( Kalioujny ) Saleï (Kalioujny, Hrabowski) |
0-1 0-2 1-2 2-2 3-2 |
Thoresen ( Vikingstad ) Trygg |
Välimiesmenettely: Piechaczek Daniel Sterns Thomas |
|
Andrei Mezine | Huoltajat | Andre Lysenstoen | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 18 min | ||
28 | Laukaukset | 40 |
30. huhtikuuta 2009 | Kanada |
5-1 ( 3-0 , 0-0 , 2-1 ) |
Tšekki | Arena Zurich-Kloten, Zürich 5967 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Stamkos ( Doughty , Doan ) Stamkos (Doan) Weber ( Saint-Louis Heatley Saint-Louis (Stamkos, Phillips ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 5-1 |
Hemsky ( Jágr ) |
Tuomari: Bulanov Vyacheslav Vinnerborg Marcus |
|
Chris Mason | Huoltajat |
Martin Prusek ( 42 min 55 s ) Jakub Stepanek |
||
18 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
24 | Laukaukset | 45 |
1. st päivänä toukokuuta 2009 | Suomi |
2-1 ( 1-0 , 0-1 , 0-0 , 1-0 ) |
Slovakia | Arena Zurich-Kloten, Zürich 4444 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kapanen ( Nummelin ) Kapanen ( Immonen , Niskala ) |
1-0 1-1 2-1 |
Bartečko ( Handzuš ) |
Tuomari: Kadyrov Rafail Persson Soeren |
|
Pekka rinne | Huoltajat | Jaroslav Halak | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
23 | Laukaukset | 26 |
2. toukokuuta 2009 | Tšekki |
8-0 ( 4-0 , 4-0 , 0-0 ) |
Slovakia | Arena Zurich-Kloten, Zürich 5165 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Jágr ( Rachunek ) Jágr ( Cajanek , Blaťák ) Blaťák (Rachunek, Klepiš ) Červenka ( Vasicek , Klepiš) Kotalík ( Hlinka , Čáslava ) Červenka (Klepiš, Vasicek) Michálek ( Židlický , Plekanec ) Eliáš (Rachunek) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 7-0 8-0 |
Välimiesmenettely: Reiber Brent Sterns Thomas |
||
Martin Prusek ( 33 min 6 s ) Jakub Štěpánek ( 26 min 54 s ) |
Huoltajat |
Ján lašák ( 30 min 12 s ) Jaroslav Halak ( 29 min 48 s ) |
||
8 minuuttia | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
41 | Laukaukset | 18 |
2. toukokuuta 2009 | Suomi |
1-2 ( 0-1 , 1-0 , 0-0 , 0-0 , 0-1 ) |
Valko-Venäjä | Arena Zurich-Kloten, Zürich 5621 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Niskala ( Nummelin ) |
0-1 1-1 1-2 |
Dziamahine ( Hrabowski ) Antonenka |
Tuomari: Kurmann Danny Marcus Vinnerborg |
|
Pekka rinne | Huoltajat | Andrei Mezine | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
45 | Laukaukset | 19 |
3. toukokuuta 2009 | Norja |
1-5 ( 1-3 , 0-2 , 0-0 ) |
Kanada | Arena Zurich-Kloten, Zürich 4023 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Zuccarello Aasen ( Bastiansen , Ask ) |
0-1 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 |
Lombardi ( Doughty , vapaamuurari ) Hamhuis (Doughty) Stamkos ( Saint-Louis , Doan ) Spezza ( Weber , Fisher ) Doughty ( Armstrong , Upshall ) |
Tuomari: Tarkastaja Rick Persson Soeren |
|
Pal Grotnes ( 38 min 44 s ) Andre Lysenstoen ( 21 min 16 s ) |
Huoltajat | Chris Mason | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 4 min | ||
30 | Laukaukset | 47 |
3. toukokuuta 2009 | Valko-Venäjä |
0-3 ( 0-0 , 0-2 , 0-1 ) |
Tšekki | Arena Zurich-Kloten, Zürich 3495 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 0-2 0-3 |
Čajánek Eliáš ( Hemský ) Čajánek (Hemský, Jágr ) |
Tuomari: Kurmann Danny Piechaczek Daniel |
||
Vitali Koval | Huoltajat | Jakub stepanek | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
18 | Laukaukset | 33 |
4. toukokuuta 2009 | Slovakia |
3-2 ( 2-0 , 0-1 , 0-1 , 1-0 ) |
Norja | Arena Zurich-Kloten, Zürich 2901 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Ružička ( Handzuš , Obšut ) Smrek ( Nagy , Baranka ) Nagy ( Sekera ) |
1-0 2-0 2-1 2-2 3-2 |
Bastiansen ( Ask , Lund ) Lund ( Jakobsen ) |
Tuomari: Kadyrov Rafail Looker Rick |
|
Jaroslav Halák | Huoltajat | Pål Grotnes | ||
18 min | Rangaistukset | 22 min | ||
38 | Laukaukset | 27 |
4. toukokuuta 2009 | Kanada |
3-4 ( 1-2 , 1-1 , 1-0 , 0-0 , 0-1 ) |
Suomi | Arena Zurich-Kloten, Zürich 5970 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Spezza ( Saint-Louis , Weber ) Heatley ( Roy , Weber) Heatley (Spezza, Saint-Louis) |
0-1 0-2 1-2 1-3 2-3 3-3 3-4 |
Pihlman ( S. Kapanen , Immonen ) Salmela ( Ruutu , Komarov ) N. Kapanen ( Miettinen , Niskala )) |
Tuomari: Bulanov Vyacheslav Vinnerborg Marcus |
|
Dwayne Roloson | Huoltajat | Pekka rinne | ||
22 min | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
32 | Laukaukset | 54 |
Puolivälierä | Välierät | Lopullinen | ||||||||||||||
6. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | 8. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | 10. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | ||||||||||||||
Venäjä | 4 | |||||||||||||||
Valko-Venäjä | 3 | |||||||||||||||
Venäjä | 3 | |||||||||||||||
6. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | ||||||||||||||||
Yhdysvallat | 2 | |||||||||||||||
Suomi | 2 | |||||||||||||||
8. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | ||||||||||||||||
Yhdysvallat | 3 | |||||||||||||||
Venäjä | 2 | |||||||||||||||
7. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | ||||||||||||||||
Kanada | 1 | |||||||||||||||
Kanada | 4 | |||||||||||||||
Latvia | 2 | |||||||||||||||
Kanada | 3 | Kolmas sija | ||||||||||||||
7. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | ||||||||||||||||
Ruotsi | 1 | 10. toukokuuta 2009 ; PostFinance-areena | ||||||||||||||
Ruotsi | 3 | |||||||||||||||
Ruotsi | 4 | |||||||||||||||
Tšekki | 1 | |||||||||||||||
Yhdysvallat | 2 | |||||||||||||||
6. toukokuuta 2009 | Venäjä |
4-3 ( 0-0 , 3-3 , 1-0 ) |
Valko-Venäjä | PostFinance Arena, Bern 8 337 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Prochkin ( Kovaltchouk , Tereshchenko ) Atiushov ( Radulov , Saprykine ) Frolov (Radulov) Kovaltchouk ( Morozov ) |
0-1 1-1 1-2 2-2 3-2 3-3 4-3 |
Kaltsow ( Hrabowski , Antonenka ) Antonenka (Hrabowski, Kalioujny ) Saleï (Antonenka, Hrabowski) |
Välimiesmenettely: Ronn Jyri Petteri Zalaski Derek |
|
Ilia Bryzgalov ( 40 min 0 s ) Aleksandr Ieriomenko ( 20 min 0 s ) |
Huoltajat | Andrei Mezine | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
32 | Laukaukset | 22 |
6. toukokuuta 2009 | Suomi |
2-3 ( 0-0 , 2-3 , 0-0 ) |
Yhdysvallat | PostFinance Arena, Bern 9334 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
N. Kapanen ( Hagman , Miettinen ) Hyvonen ( Immonen ) |
1-0 1-1 1-2 1-3 2-3 |
Ruskea ( Suter , Hainsey ) Oshie ( Backes , Okposo ) Suter ( Blake , Wilson ) |
Välimiesmenettely: Piechaczek Daniel Reiber Brent |
|
Pekka rinne | Huoltajat | Robert esche | ||
10 min | Rangaistukset | 10 min | ||
49 | Laukaukset | 35 |
7. toukokuuta 2009 | Kanada |
4-2 ( 0-0 , 3-1 , 1-1 ) |
Latvia | PostFinance Arena, Bern 8042 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Heatley ( Roy , Weber ) Hamhuis ( Stamkos , Taikea ) Stamkos (Hamhuis) Lombardi ( Armstrong , Coburn ) |
1-0 2-0 2-1 3-1 3-2 4-2 |
Galviņš ( Vasiļjevs ) Vasiļjevs ( Nizivijs , Sirokovs ) |
Tuomari: Orszag Peter Kurmann Danny |
|
Chris Mason | Huoltajat | Edgars Masalskis | ||
26 min | Rangaistukset | 24 min | ||
48 | Laukaukset | 23 |
7. toukokuuta 2009 | Ruotsi |
3-1 ( 0-0 , 2-0 , 1-1 ) |
Tšekki | PostFinance Arena, Bern 10415 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Weinhandl ( Johansson ) Tärnström (Weinhandl, Mårtensson ) Jönsson ( Nilson , Persson ) |
1-0 2-0 2-1 3-1 |
Čajánek ( Rolinek ) |
Tuomari: Tarkastaja Rick Sterns Thomas |
|
Jonas Gustavsson | Huoltajat | Jakub Štěpánek | ||
22 min | Rangaistukset | 22 min | ||
20 | Laukaukset | 34 |
8. toukokuuta 2009 | Venäjä |
3-2 ( 0-0 , 2-2 , 1-0 ) |
Yhdysvallat | PostFinance Arena, Bern 11 057 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kovaltchouk ( Zinoviev ) Frolov (Kovaltchouk) Gorovikov ( Radulov , Nikulin ) |
0-1 1-1 2-1 2-2 3-2 |
Ruskea Okposo ( Hainsey , Liles ) |
Välimiesmenettely: Reiber Brent Vinnerborg Marcus |
|
Ilia Bryzgalov | Huoltajat | Robert esche | ||
6 min | Rangaistukset | 6 min | ||
23 | Laukaukset | 20 |
8. toukokuuta 2009 | Kanada |
3-1 ( 1-0 , 2-0 , 0-1 ) |
Ruotsi | PostFinance Arena, Bern 11477 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Roy ( Saint-Louis , Stamkos ) Horcoff ( Fisher ) Roy ( Heatley ) |
1-0 2-0 3-0 3-1 |
Loui Eriksson ( Mårtensson ) |
Tuomari: Bulanov Vyacheslav Kurmann Danny |
|
Dwayne Roloson | Huoltajat | Jonas Gustavsson | ||
10 min | Rangaistukset | 6 min | ||
29 | Laukaukset | 26 |
10. toukokuuta 2009 | Ruotsi |
4-2 ( 0-0 , 2-1 , 2-1 ) |
Yhdysvallat | PostFinance Arena, Bern 11249 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Eriksson ( Mårtensson , Weinhandl ) Mårtensson (Weinhandl, Eriksson) Gunnarsson (Weinhandl) Oduya ( Jönsson ) |
0-1 1-1 2-1 2-2 3-2 |
Johnson ( Liles ) Pavelski |
Välimiesmenettely: Kadyrov Rafail Reiber Brent |
|
Stefan Liv | Huoltajat | Robert esche | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 22 min | ||
28 | Laukaukset | 39 |
10. toukokuuta 2009 | Venäjä |
2-1 ( 1-1 , 1-0 , 0-0 ) |
Kanada | PostFinance Arena, Bern 11454 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Saprykine ( Atiushov , Kalinin ) Radulov ( Gorovikov , Saprykine) |
0-1 1-1 2-1 |
Spezza ( Doan , Weber ) |
Välimiesmenettely: Orszag Peter Ronn Jyri Petteri |
|
Ilia Bryzgalov | Huoltajat | Dwayne Roloson | ||
4 min | Rangaistukset | 6 min | ||
17 | Laukaukset | 38 |
Unkari ja Itävalta pudotetaan, The Saksa ei voida taka isäntäyhtiönä seuraavan mestaruuden .
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | VF | D. | DP | DF | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Tanska | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 7 | 9 |
+002, | Itävalta | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 | 5 | 6 |
+003, | Saksa | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 5 | 3 |
+004, | Unkari | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 13 | 0 |
1. st päivänä toukokuuta 2009 | Saksa |
1-3 ( 1-1 , 0-0 , 0-2 ) |
Tanska | PostFinance Arena, Bern 4 241 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Schubert ( Ullmann , Butenschön ) |
0-1 1-1 1-2 1-3 |
Bodker ( Madsen ) Regin Hardt ( vihreä ) |
Välimiesmenettely: Orszag Peter Sindler Vladimir |
|
Dimitri Pätzold | Huoltajat | Patrick galbraith | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
26 | Laukaukset | 20 |
1. st päivänä toukokuuta 2009 | Itävalta |
6-0 ( 1-0 , 3-0 , 2-0 ) |
Unkari | Arena Zurich-Kloten, Zürich 4042 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Koch ( Baumgartner ) Koch ( Setzinger , Vanek ) Setzinger ( Vanek ) Vanek ( Koch ) Koch Kaspitz ( Unterluggauer , Nödl ) |
1-0 2-0 3-0 4-0 5-0 6-0 |
Tuomari : Katsoja Rick Sindler Vladimir |
||
Bernd Bruckler | Huoltajat | Levente Szuper | ||
18 min | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
60 | Laukaukset | 28 |
3. toukokuuta 2009 | Saksa |
0-1 ( 0-0 , 0-1 , 0-0 ) |
Itävalta | PostFinance Arena, Bern 3828 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
0-1 | Koch ( Vanek ) |
Välimiesmenettely: Baluska Vladimir Bulanov Vyacheslav |
||
Dimitri Pätzold | Huoltajat | Bruckler Bernd | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
38 | Laukaukset | 26 |
3. toukokuuta 2009 | Unkari |
1-5 ( 1-0 , 0-2 , 0-3 ) |
Tanska | Arena Zurich-Kloten, Zürich 3672 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Palkovics ( Musta , Vas ) | 1-0 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 |
Staal ( Damgaard , Vihreä ) Christensen ( Lykkeskov ) Vihreä ( Nielsen ) Madsen ( Vihreä ) Hardt ( Damgaard , Vihreä ) |
Tuomari : Kadyrov Rafail Zalaski Derek |
|
Levente Szuper ( 54 min 0 s ) Zoltan Hetenyi ( 6 min 0 s ) |
Huoltajat | Patrick galbraith | ||
37 minuuttia | Rangaistukset | 2 min | ||
19 | Laukaukset | 46 |
4. toukokuuta 2009 | Unkari |
1-2 ( 1-1 , 0-1 , 0-0 ) |
Saksa | PostFinance Arena, Bern 3497 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Horváth ( Ladanyi , Tokaji ) |
0-1 1-1 1-2 |
Müller ( Hackert , Gogulla ) Bakos ( susi ) |
Tuomari: Hansen Ole Sterns Thomas |
|
Zoltan Hetenyi | Huoltajat | Dimitri Pätzold | ||
30 minuuttia | Rangaistukset | 18 min | ||
16 | Laukaukset | 43 |
4. toukokuuta 2009 | Tanska |
5-2 ( 1-2 , 1-0 , 3-0 ) |
Itävalta | Arena Zurich-Kloten, Zürich 2798 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Jakobsen Boedker Christensen ( Jakobsen , Damgaard ) Degn ( vihreä ) Bodker |
0-1 0-2 1-2 2-2 3-2 4-2 5-2 |
Kaspitz ( Trattnig ) Setzinger ( T. Koch ) |
Tuomari: Partanen Sami Persson Soeren |
|
Patrick galbraith | Huoltajat | Bernd Bruckler | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
33 | Laukaukset | 35 |
Eliittiryhmän lopullinen luokitus on seuraava:
Pos. | Tiimi |
---|---|
Venäjä | |
Kanada | |
Ruotsi | |
4. | Yhdysvallat |
5. | Suomi |
6. | Tšekki |
7. | Latvia |
8. | Valko-Venäjä |
9. | sveitsiläinen |
10. | Slovakia |
11. | Norja |
12. | Ranska |
13. | Tanska |
14. | Itävalta |
15. | Saksa |
16. | Unkari |
Maailmanmestarit
Venäjä |
Maalivahdit : Ilja Bryzgalov , Aleksandr Ieriomenko , Vasili Košetškin Puolustajat : Vitali Atiouchov , Denis Grebechkov , Dmitri Kalinin , Konstantin Kornejev , Vitali Prochkine , Ilja Nikulin , Oleg Tverdovski , Vitali Vishnevsky , Anton Voltšenkov Hyökkääjät : Aleksandr Frolov , Konstantin Gorovikov , Nikolai Žerdev , Anton Kurianov , Ilia Kovalchuk , Aleksey Morozov , Sergei Moziakin , Aleksandr Perejogin , Aleksandr Radulov , Oleg Saprykine , Alekseï Tereštšenko , Danis Zaripov , Sergey Zinoviev Valmentajat: Vyacheslav Bykovine , Igor Zakharkine |
Hopea
Kanada |
Colby Armstrong , Braydon Coburn , Shane Doan , Drew Doughty , Mike Fisher , Dan Hamhuis , Josh Harding , Dany Heatley , Shawn Horcoff , Joel Kwiatkowski , Matthew Lombardi , Chris Mason , James Neal , Chris Phillips , Dwayne Roloson , Derek Roy , Martin Saint -Louis , Luke Schenn , Jason Spezza , Steven Stamkos , Scottie Upshall , Marc-Édouard Vlasic , Shea Weber , Ian White , Travis Zajac Valmentaja: Lindy Ruff |
Pronssi
Ruotsi |
Johan Åkerman , Johan Andersson , Patrik Berglund , Tobias Enström , Loui Eriksson , Nicklas Grossman , Carl Gunnarsson , Jonas Gustavsson , Johan Harju , Johan Holmqvist , Kristian Huselius , Magnus Johansson , Kenny Jönsson , Stefan Liv , Joel Lundqvist , Tony Mårtensson , Marcus Nilson , Johnny Oduya , Linus Omark , Niklas Persson , Anton Strålman , Dick Tärnström , Martin Thörnberg , Rickard Wallin , Mattias Weinhandl Valmentaja: Bengt-Åke Gustafsson |
Se yhdistää kaksitoista joukkuetta, jotka on jaettu kahteen ryhmään, joita pelataan Liettuassa ja Puolassa .
Se tapahtuu Vilnassa . Kazakstan ylennetään eliittiin vuoden 2010 painokseen, kun taas Australia pudotetaan divisioonaan II.
Ottelu ottelun mukaan11. huhtikuuta 2009 | Kroatia |
1-7 ( 1-1 , 0-4 , 0-2 ) |
Japani |
Vilnius Arena 300 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Svigir ( Belic ) 4 min 49 s |
Sato ( Kavasima ) SN 12 min 44 s Imura ( Mijauci ) 21 min 54 s Saito ( Kavai , Saito ) 33 min 48 s Suzuki (Sato, Keller ) 35 min 20 s Obara ( Nisivaki ) 39 min 57 s Saito ( Kuci , Saito) )) 45 min 32 s Sato TP 51 min 40 s |
|||
Vanja Belic | Huoltajat | Masahito haruna | ||
20 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
11. huhtikuuta 2009 | Australia |
0-6 ( 0-3 , 0-3 , 0-3 ) |
Slovenia |
Vilnius Arena 1000 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
tunti = 0 min 35 s , A. Hebar ( T. Razingar ) tunti = 11 min 59 s , M. Šivic ( A. Mušič , S. Kovačevič ) tunti = 16 min 2 s , S. Kovačevič ( M. Robar , D Rodman ) tunti = 25 min 20 s , M. Hočevar ( R. Tičar , E. Murič ) tunti = 26 min 6 s , T. Razingar (M. Šivic, J. Goličič ) tunti = 28 min 24 s , M. Šivic (S.Kovačevič, T.Razingar) SN |
||||
Matt Ezzy | Huoltajat | Andrej Hočevar | ||
10 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
11. huhtikuuta 2009 | Liettua |
1-5 ( 0-2 , 0-1 , 1-2 ) |
Kazakstan |
Vilnius Arena 7300 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
D. Kumeliauskas ( T. Kumeliauskas , Aliukonis ) 46 min 25 s |
Iakovenko ( Krasnoslobodtsev , Solarev ) 2 min 37 s Rymarev ( Starchenko , Korechkov ) SN 3 min 57 s Solarev ( Krasnoslobodtsev ) 25 min 29 s Savchenko ( Gavriline , Krasnoslobodtsev ) Double SN 53 min 14 s Korechkov ( Aleksandrov , Iakovenko) Double SN 54 vähintään 29 s |
|||
Nerijus Dauksevicius | Huoltajat | Aleksey Kuznetsov | ||
53 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
12. huhtikuuta 2009 | Japani |
7-1 ( 3-0 , 3-1 , 1-0 ) |
Australia |
Vilnius Arena 250 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kuci ( Kavai , Ta. Saito ) 5 min 32 s Saito ( Te. Saito ) SN 18 min 51 s Sato ( Suzuki ) 19 min 44 s Obara ( Imura , Kavasima ) 24 min 48 s Nisivaki ( Kamino , Obara) 29 min 19 s Ta. Saito ( T.Saito ) SH1 35 min 35 s Kavasima (Nisivaki, Imura) SN 57 min 15 s |
Seymour ( Villani , Upton ) 37 min 28 s | |||
Hisashi Ishikawa | Huoltajat |
Stuart Denman Matt Ezzy |
||
21 min | Rangaistukset | 26 min | ||
12. huhtikuuta 2009 | Kazakstan |
6-1 ( 3-0 , 3-1 , 0-0 ) |
Kroatia |
Vilnan areenalla 1200 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Samohvalov ( Belaiev , Fadejev ) 7 min 6 s Rymarev ( Antipine ) SN 7 min 44 s Gavriline ( Iakovenko ) 11 min 46 s Mazounine (Belaiev, Samohvalov ) 25 min 6 s Starchenko ( Lakiza ) IN 32 min 41 s Starchenko (Rimarev) 36 min 8 s |
MLADJENOVIC ( Zibret ) SN 34 min 57 s | |||
Ivan Polochkov | Huoltajat | Vanja Belic | ||
10 min | Rangaistukset | 8 minuuttia | ||
12. huhtikuuta 2009 | Slovenia |
7-2 ( 0-0 , 4-0 , 4-2 ) |
Liettua |
Vilnius Arena 5400 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
aika = 24 min 47 s , J. Milovanovic ( M. Rodman ) SN- aika = 27 min 48 s , herra Hočevar ( A. Ticar ) aika = 32 min 46 s , herra Šivic ( M. Robar , T. Razingar ) SN- aika = 38 min 42 s , herra Robar ( S. Kovačevič ) SN- aika = 43 min 24 s , D. Rodman (M. Rodman) SN- aika = 46 min 49 s , Mr. Šivic ( A. Mušič , T. Razingar) aika = 51 min 39 s , T. Razingar (herra Šivic) aika = 58 min 40 s , A. Hebar (herra Rodman, Rodman D.) SN |
tunti = 40 min 33 s , A. Katulis ( D. Lelenas ) tunti = 56 min 37 s , A. Bosas ( T. Vysniauskas ) IN |
|||
Andrej Hočevar | Huoltajat | Ernestas Kielius | ||
22 min | Rangaistukset | 38 minuuttia | ||
14. huhtikuuta 2009 | Kazakstan |
3-1 ( 1-0 , 1-1 , 1-0 ) |
Japani |
Vilnius Arena 300 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
aika = 18 min 36 s , A. Vorontsov ( A. Kiina , I. Fadeyev ) aika = 30 min 46 s , A. Gavriline ( R. Savchenko , S. Yakovenko ) SN aika = 57 min 1 s , I. Rymarev ( A. Gavrilin) SN |
aika = 27 min 32 s , T. Saito dual SN | |||
Aleksey Kuznetsov | Huoltajat | Masahito haruna | ||
20 minuuttia | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
14. huhtikuuta 2009 | Slovenia |
4-2 ( 1-0 , 1-2 , 2-0 ) |
Kroatia |
Vilnius Arena 600 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
aika = 17 min 28 s , T. Razingar ( M. Šivic , E. Murić ) SN- aika = 34 min 8 s , J. Milovanovic ( Ž. Pavlin , D. Rodman ) SN- aika = 41 min 30 s , T. Razingar ( A. Mušič ) tunti = 44 min 15 s , M. Robar ( A. Hebar , A. Hebar ) SN |
tunti = 22 min 31 s , P. Trstenjak ( B. Rendulic , D. Kanaet ) tunti = 23 min 0 s , D. Jakovac ( T. Grozaj ) |
|||
Andrej Hočevar | Huoltajat | Vanja Belic | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
14. huhtikuuta 2009 | Australia |
3-9 ( 0-5 , 1-2 , 2-2 ) |
Liettua |
Vilnius Arena 6400 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Stransky ( rubes ) 32 min 24 s Franchini ( Stransky ) SN 51 min 49 s Upton ( Stephenson , Seymour ) 56 min 48 s |
Kuliesius ( Vaiciukevicius , Nauseda ) 4 min 12 s Ivanuskin ( Slikas , Bosas ) 7 min 49 s Katulis ( Bernatavicius ) 14 min 10 s Lelenas ( T. Kumeliauskas ) 15 min 6 s Ivanuskin (Slikas, Bosas) 31 min 15 s D. Kumeliauskas ( Nekrasevicius , Lelenas) SN 39 min 11 s Verenis 45 min 1 s Katulis (Verenis, Bernatavicius) 49 min 7 s |
|||
Matt Ezzy Stuart Denman |
Huoltajat |
Nerijus Dauksevicius Ernestas Kielius |
||
16 minuuttia | Rangaistukset | 24 min | ||
15. huhtikuuta 2009 | Japani |
1-2 ( 0-1 , 1-1 , 0-0 ) |
Slovenia |
Vilnius Arena 300 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
tunti = 23 min 5 s , A. Keller ( G. Tanaka ) kaksinkertainen SN | tunti = 5 min 59 s , A. Hebar ( M. Rodman , J. Milovanovič ) tunti = 24 min 4 s , A. Mušič IN |
|||
Masahito haruna | Huoltajat | Andrej Hočevar | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
15. huhtikuuta 2009 | Kazakstan |
13-2 ( 5-0 , 2-0 , 6-2 ) |
Australia |
Vilnius Arena 400 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Savtchenko ( Solarev ) SN 3 min 51 s Rymarev ( Starchenko ) IN 4 min 35 s Krasnoslobodtsev (Solarev, Savchenko) 7 min 29 s Starchenko ( Korechkov , Lakiza ) 12 min 47 s Belayev ( Fadeev , Mazunin ) SN 19 min 34 s Vorontsov ( Spiridonov ) 36 min 46 s Rimarev ( Antipine , Belaiev) 39 min 50 s Gavriline (Krasnoslobotsev, Solarev) 40 min 27 s Belaiev ( Aleksandrov , Mazounine) 50 min 11 s Krasnoslobotsev (Gavriline) 52 min 26 s Starchenko (Rimarev, Korechkov) ) 53 min 51 s Krasnoslobodtsev (Gavrilin) 55 min 38 s Belajev (Aleksandrov, Mazunin) 56 min 46 s |
tunti = 46 min 59 s , M. Villani ( J. Seymour , R. Starke ) tunti = 55 min 0 s , D. Upton ( V. Stransky ) SN |
|||
Ivan Poloshkov | Huoltajat |
Matt Ezzy Stuart Denman |
||
12 minuuttia | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
15. huhtikuuta 2009 | Liettua |
7-2 ( 2-1 , 1-0 , 4-1 ) |
Kroatia |
Vilnius Arena 7400 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
tunti = 3 min 45 s , Kuliesius ( Vaiciukevicius , Nauseda ) SN- tunti = 13 min 57 s , Vaiciukevicius (Kuliesius, Nauseda) tunti = 30 min 47 s , Nauseda (Kuliesius) tunti = 42 min 50 s , Lelenas ( D. Kumeliauskas , T. Kumeliauskas ) SN aika = 53 min 59 s , Lelenas (T. Kumeliauskas) aika = 59 min 24 s , Slikas ( Bosas ) aika = 59 min 59 s , Lelenas ( M. Kieras ) |
tunti = 7 min 53 s , D. Kanaet ( B. Rendulic , M. Brumercik ) tunti = 57 min 37 s , B. Rendulic ( S. Belic , D. Kanaet) SN |
|||
Nerijus Dauksevicius | Huoltajat | Vanja Belic | ||
12 minuuttia | Rangaistukset | 30 minuuttia | ||
17. huhtikuuta 2009 | Kroatia |
5-1 ( 1-0 , 2-1 , 2-0 ) |
Australia |
Vilnius Arena 350 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
tunti = 12 min 4 s , V. Zibret ( M. Mladjenovic ) tunti = 20 min 16 s , V. Zibret (M. Mladjenovic) tunti = 34 min 13 s , V. Zibret ( K. Svigir ) tunti = 52 min 44 s , J. Kucera ( M. Novak ) tunti = 54 min 2 s , M. Mladjenovic (V. Zibret, K. Svigir) |
tunti = 39 min 35 s , R. Starke ( R. Franchini , J. Seymour ) SN | |||
Vanja Belic | Huoltajat | Matt Ezzy | ||
8 minuuttia | Rangaistukset | 6 min | ||
17. huhtikuuta 2009 | Slovenia |
1-2 ( 0-1 , 0-1 , 1-0 ) |
Kazakstan |
Vilnius Arena 4800 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
tunti = 56 min 11 s , M. Šivic ( M. Robar , E. Murič ) SN | aika = 8 min 24 s , I. Solarev ( V. Krasnoslobodtsev ) aika = 29 min 56 s , I. Solarev (V. Krasnoslobodtsev) |
|||
Andrej Hočevar | Huoltajat | Aleksey Kuznetsov | ||
10 min | Rangaistukset | 10 min | ||
17. huhtikuuta 2009 | Japani |
5-1 ( 1-0 , 3-1 , 1-0 ) |
Liettua |
Vilnius Arena 8700 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Kamino ( Minami , Obara ) 6 min 40 s Kuji ( Keller , Ta. Saito ) 26 min 47 s Kawashima (Ta. Saito, Imura ) kaksinkertainen SN 33 min 38 s Obara (Keller) 36 min 22 s Te. Saito (Ta. Saito, Tonosaki ) 48 min 3 s |
tunti = 38 min 9 s , Verenis ( D.Kulevicius , E.Bauba ) | |||
Masahito haruna | Huoltajat | Nerijus Dauksevicius | ||
43 minuuttia | Rangaistukset | 77 minuuttia | ||
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D. | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Kazakstan | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 29 | 6 | +23 | 15 |
+002, | Slovenia | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 21 | 7 | +14 | 12 |
+003, | Japani | 5 | 3 | 0 | 2 | 0 | 21 | 8 | +13 | 9 |
+004, | Liettua | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 20 | 23 | -3 | 6 |
+005, | Kroatia | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 11 | 25 | -14 | 3 |
+006, | Australia | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 7 | 40 | -33 | 0 |
Se tapahtuu Toruńissa , Puolassa . Italia ylennetään vuoden 2010 painoksen eliittiin, kun taas Romania pudotetaan divisioonaan II.
Ottelu ottelun mukaan11. huhtikuuta 2009 | Iso-Britannia |
2-4 ( 0-0 , 1-1 , 1-3 ) |
Ukraina |
Arena Torun 510 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
aika = 29 min 43 s , D. Clarke ( G. Chambers ) aika = 48 min 41 s , D. Meyers ( C. Shields , R. Dowd ) SN |
aika = 38 min 41 s , O. Shafarenko ( Y. Diatchenko , D. Tsyrul ) aika = 47 min 51 s , V. Lytvynenko ( V. Chakhraitchouk , A. Sriubo ) IN- aika = 56 min 33 s , S. Varlamov ( O. Mativichuk , A. Mikhnov ) tunti = 57 min 49 s , V. Lytvynenko ( R. Salnikov , V. Chakhraitchouk) |
|||
Jody Lehman Stevie Lyle |
Huoltajat | Kostiantyn Simchuk | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
11. huhtikuuta 2009 | Romania |
0-11 ( 0-5 , 0-4 , 0-2 ) |
Italia |
Arena Torun 400 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Parco ( Iannone , Johnson ) SN 2 min 5 s Ansoldi ( Fontanive ) SN 9 min 12 s paikasta Bettin ( Souza ) 9 min 48 s Margoni ( Iori ) 11 min 23 s Ramoser (Ansoldi) 11 min 56 s Zisser (Johnson, Iannone) ) 27 min 44 s Iannone (Ansoldi, Ramoser) SN 30 min 51 s Ramoser (Fontanive, Ansoldi) 37 min 20 s Zisser ( Marchetti ) SN 38 min 15 s Parco (Iannone, Zisser) 47 min 44 s Souza ( Felicetti , de) Bettin) 49 min 59 s |
||||
Istvan Cergo Szabolcs Molnar |
Huoltajat | Thomas Tragust | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 28 min | ||
11. huhtikuuta 2009 | Alankomaat |
1-3 ( 0-1 , 1-1 , 0-1 ) |
Puola |
Arena Torun 2995 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Ramoul ( Willemse , van den Heuvel ) SN 30 min 46 s |
Urbanowicz ( Piekarski , Kowalowka ) SN 3 min 7 s Malasinski ( Laszkiewicz , Kowalowka) 37 min 56 s Lopuski ( Proszkiewicz ) 42 min 28 s |
|||
Phil Groeneveld | Huoltajat | Rafal Radziszewski | ||
22 min | Rangaistukset | 45 minuuttia | ||
13. huhtikuuta 2009 | Italia |
5-2 ( 3-0 , 2-1 , 0-1 ) |
Iso-Britannia |
Arena Torun 710 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Johnson ( Souza ) 9 min 37 s Marchetti 10 min 52 s Iori ( Zisser , Toni ) 19 min 33 s Margoni ( Pichler , Johnson) IN 29 min 58 s Iannone (Zisser) 34 min 12 s |
Kilvet ( Cowley ) 38 min 55 s Dowd ( Clarke ) Tupla SN 46 min 0 s |
|||
Adam russo | Huoltajat | Jody lehman | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 20 minuuttia | ||
13. huhtikuuta 2009 | Ukraina |
5-1 ( 1-0 , 3-0 , 1-1 ) |
Alankomaat |
Arena Torun 510 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Timchenko ( Karchenko , Gunko ) 5 min 52 s Klymentyev ( Navarenko , Varlamov ) SN 31 min 16 s Chafarenko ( Diatchenko , Pobiedonoscev ) 34 min 6 s Sriubko ( Litvinenkon ) IN 36 min 55 s Chafarenko ( Tsyrul , Pobiedonoscev ) SN 45 min 45 s |
Schaafsma ( van Schagen , Korthuis ) SN 48 min 14 s | |||
Igor Karpenko | Huoltajat | Phil Groeneveld | ||
33 minuuttia | Rangaistukset | 18 min | ||
13. huhtikuuta 2009 | Puola |
7-0 ( 2-0 , 4-0 , 1-0 ) |
Romania |
Arena Torun 2610 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Lopuski ( Proszkiewicz , Zapala ) 2 min 6 s Kolusz ( Laszkiewicz , Borzecki ) SN 17 min 18 s Kolusz (Laszkiewicz, Borzecki) SN 31 min 6 s Kolusz (Laszkiewicz, Borzecki) SN 33 min 59 s Lopuski (Proszkiewicz) 35 min 49 s Kowalowka ( Noworyta ) 37 min 11 s Malasinski (Kowalowka) IN 55 min 14 s |
||||
Krzysztof Zborowski | Huoltajat |
Szabolcs Molnar Istvan Cergo |
||
16 minuuttia | Rangaistukset | 24 min | ||
14. huhtikuuta 2009 | Italia |
4-0 ( 3-0 , 0-0 , 1-0 ) |
Alankomaat |
Arena Torun 400 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
T. Johnson ( M. de Toni ) 1 min 53 s T. Johnson ( D. Iori , M. de Toni) 8 min 39 s N. Fontanive ( Ramoser , Borgatello ) 11 min 33 s M. de Toni ( Margoni , T Johnson) 44 min 27 s |
||||
Thomas Tragust | Huoltajat | Phil Groeneveld | ||
6 min | Rangaistukset | 12 minuuttia | ||
14. huhtikuuta 2009 | Romania |
0-8 ( 0-0 , 0-3 , 0-5 ) |
Iso-Britannia |
Arena Torun 532 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Chambers ( arvostelu ) SN 23 min 30 s Weaver ( Phillips , chambers) 30 min 42 s Shields ( Myers , Cowley ) 39 min 16 s Myers (Shields, Cowley) 44 min 11 s Phillips (Cowley, Myers) IN 50 min 12 s O'Connor (Chambers, Longstaff ) 52 min 24 s Clarke (Chambers, Weaver) SN 58 min 47 s Clarke ( Owen , Tait ) 59 min 23 s |
||||
Szabolcs Molnar Istvan Cergo |
Huoltajat | Jody lehman | ||
14 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
14. huhtikuuta 2009 | Ukraina |
2-1 ( Fus ) ( 1-1 , 0-0 , 0-0 , 1-0 ) |
Puola |
Arena Torun 3215 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Sriubko ( Salnikov , Chakhraitchouk ) SN 13 min 29 s Varlamov- välilehti 65 min 0 s |
Borzecki SN 6 min 27 s | |||
Kostiantyn Simchuk | Huoltajat | Rafal Radziszewski | ||
22 min | Rangaistukset | 16 minuuttia | ||
16. huhtikuuta 2009 | Iso-Britannia |
3-2 ( 3-0 , 0-1 , 0-1 ) |
Alankomaat |
Arena Torun 694 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
aika = 8 min 34 s , P. Hill ( Thomas , J. Hewitt ) aika = 15 min 41 s , D. Longstaff ( R. Dowd , G. Chambers ) aika = 17 min 26 s , A. Tait ( C. Shields) , D. Clarke ) |
aika = 22 min 54 s , J. Schaafsma ( N. Verbruggen , A. Demeline ) aika = 57 min 28 s , J. Schaafsma ( B. Willemse , M. Korthuis ) |
|||
Jody lehman | Huoltajat | Phil Groeneveld | ||
10 min | Rangaistukset | 22 min | ||
16. huhtikuuta 2009 | Ukraina |
7-0 ( 2-0 , 3-0 , 2-0 ) |
Romania |
Arena Torun 452 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
Timchenko ( Yakusin ) 2 min 40 s Gnidenko ( Chafarenko ) 5 min 41 s Tsyrul (Gnidenko, Blagoi ) 31 min 33 s Miknov ( Klymentyev , Navarenko ) 36 min 53 s Klymentyev (Navarenko, Varlamov ) IN 39 min 50 s Chafarenko (Gnidenko , Gunko) 46 min 29 s Karchenko ( Diatchenko ) 55 min 56 s |
||||
Igor Karpenko | Huoltajat |
Szabolcs Molnar Istvan Cergo |
||
6 min | Rangaistukset | 10 min | ||
16. huhtikuuta 2009 | Puola |
2-4 ( 1-0 , 0-2 , 1-2 ) |
Italia |
Arena Torun 3248 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
M. Lopuski ( L. Laszkiewicz , A. Borzecki ) SN 8 min 23 s M. Kolusz ( G. Pekarski ) 57 min 53 s |
C. Borgatello ( M. Strazzabosco ) SN 23 min 4 s R. Ramoser ( T. Johnson , S. Gallace ) 37 min 31 s R. Ramoser ( N. Fontanive , L. Ansoldi ) SN 55 min 10 s N. Fontanive ( R. Ramoser, C. Borgatello) tyhjä häkki 57 min 19 s |
|||
Radziszewski Rafal | Huoltajat | Tragust Thomas | ||
59 min | Rangaistukset | 26 min | ||
17. huhtikuuta 2009 | Alankomaat |
5-1 ( 1-0 , 2-0 , 2-1 ) |
Romania |
Arena Torun 406 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
aika = 18 min 10 s , A. Demeline ( B. Willemse ) aika = 32 min 41 s , Willemse B. ( J. Schaafsma , M. Korthuis ) Kaksinkertainen SN- aika = 33 min 32 s , J. Schaafsma ( E. Tummers) ) SN- tunti = 46 min 51 s , J. Schaafsma (M. Korthuis) tunti = 49 min 51 s , M. Korthuis (J. Schaafsma, B. Willemse) IN |
tunti = 48 min 50 s , T. Becze ( M. Georgescu , S. Tanko ) | |||
Phil Groeneveld | Huoltajat | Szabolcs Molnar | ||
26 min | Rangaistukset | 22 min | ||
17. huhtikuuta 2009 | Italia |
2-0 ( 0-0 , 1-0 , 1-0 ) |
Ukraina |
Arena Torun 1118 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
tunti = 34 min 1 s , R. Ramoser ( M. Strazzabosco ) SN tunti = 58 min 36 s , N. Fontanive ( A.Helfer ) tyhjä häkki |
||||
Tragust Thomas | Huoltajat | Kostiantyn Simchuk | ||
57 minuuttia | Rangaistukset | 10 min | ||
17. huhtikuuta 2009 | Puola |
1-2 ( Pr ) ( 0-0 , 0-1 , 1-0 , 0-1 ) |
Iso-Britannia |
Arena Torun 2704 katsojaa |
Ottelulista | ||||
---|---|---|---|---|
tunti = 44 min 8 s , M. Lopuski ( G. Piekarski , K. Zapala ) SN | aika = 30 min 58 s , D. Longstaff ( G. Chambers , G. Owen ) aika = 61 min 57 s , A. Tait ( C. Shields ) |
|||
Krzysztof Zborowski | Huoltajat | Jody lehman | ||
16 minuuttia | Rangaistukset | 14 minuuttia | ||
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D. | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Italia | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 26 | 4 | +22 | 15 |
+002, | Ukraina | 5 | 3 | 1 | 1 | 0 | 18 | 6 | +12 | 12 |
+003, | Iso-Britannia | 5 | 2 | 1 | 2 | 0 | 17 | 12 | +5 | 8 |
+004, | Puola | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 14 | 9 | +5 | 8 |
+005, | Alankomaat | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 9 | 16 | -7 | 3 |
+006, | Romania | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 1 | 38 | -37 | 0 |
Se tapahtuu Novi Sadissa . Serbia ylennetään divisioonaan I vuoden 2010 painoksessa, kun taas Pohjois-Korea putoaa divisioonaan III.
Päivämäärä | Tiimi | Pisteet | Tiimi | Pisteet jaksoittain | |
7. huhtikuuta | Kiina | 3-2 ap | Islanti | 1-1, 0-0, 1-1, 1-0 | |
7. huhtikuuta | Pohjois-Korea | 1-2 | Israel | 1-1, 0-1, 0-0 | |
7. huhtikuuta | Serbia | 5-4 | pidentää = TF | Viro | 1-0, 1-4, 2-0, 0-0, 1-0 |
8. huhtikuuta | Islanti | 3-2 | Pohjois-Korea | 1-2, 1-0, 1-0 | |
8. huhtikuuta | Viro | 16-2 | Israel | 6-1, 7-1, 3-0 | |
8. huhtikuuta | Kiina | 3-5 | Serbia | 2-1, 1-3, 0-1 | |
10. huhtikuuta | Kiina | 7-5 | Pohjois-Korea | 2-1, 4-1, 1-3 | |
10. huhtikuuta | Viro | 16-1 | Islanti | 4-1, 5-0, 7-0 | |
10. huhtikuuta | Serbia | 12-1 | Israel | 4-0, 5-0, 3-1 | |
11. huhtikuuta | Pohjois-Korea | 1-16 | Viro | 1-5, 0-5, 0-6 | |
11. huhtikuuta | Israel | 1-5 | Kiina | 1-0, 0-3, 0-2 | |
11. huhtikuuta | Islanti | 1-6 | Serbia | 0-3, 1-1, 0-2 | |
13. huhtikuuta | Viro | 16-3 | Kiina | 2-0, 9-1, 5-2 | |
13. huhtikuuta | Israel | 3-4 | Islanti | 0-2, 1-1, 2-1 | |
13. huhtikuuta | Serbia | 12-2 | Pohjois-Korea | 8-0, 2-2, 2-0 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D. | DP | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Serbia | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 40 | 11 | 14 |
+002, | Viro | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 68 | 12 | 13 |
+003, | Kiina | 5 | 2 | 1 | 2 | 0 | 21 | 29 | 8 |
+004, | Islanti | 5 | 2 | 0 | 2 | 1 | 11 | 30 | 7 |
+005, | Israel | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 9 | 38 | 3 |
+006, | Pohjois-Korea | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 11 | 40 | 0 |
Se tapahtuu Sofiassa . Etelä-Korea ylennetään divisioonaan I vuoden 2010 painoksessa, kun taas Etelä-Afrikka putoaa divisioonaan III.
Päivämäärä | Tiimi | Pisteet | Tiimi | Pisteet jaksoittain |
6. huhtikuuta | Espanja | 4-6 | Etelä-Korea | 0-2, 1-1, 3-3 |
6. huhtikuuta | Etelä-Afrikka | 2-4 | Meksiko | 0-2, 1-0, 1-2 |
6. huhtikuuta | Belgia | 6-3 | Bulgaria | 3-2, 3-1, 0-0 |
7. huhtikuuta | Etelä-Korea | 8-2 | Meksiko | 1-0, 2-0, 5-2 |
7. huhtikuuta | Belgia | 3-1 | Espanja | 1-0, 2-0, 0-1 |
7. huhtikuuta | Bulgaria | 12-3 | Etelä-Afrikka | 2-0, 4-3, 6-0 |
9. huhtikuuta | Belgia | 11-1 | Etelä-Afrikka | 5-1, 2-1, 4-0 |
9. huhtikuuta | Espanja | 4-1 | Meksiko | 2-0, 1-0, 1-1 |
9. huhtikuuta | Etelä-Korea | 14-2 | Bulgaria | 3-1, 4-0, 7-1 |
10. huhtikuuta | Meksiko | 1-9 | Belgia | 0-2, 1-5, 0-2 |
10. huhtikuuta | Etelä-Afrikka | 0-15 | Etelä-Korea | 0-7, 0-4, 0-4 |
10. huhtikuuta | Bulgaria | 3-7 | Espanja | 1-1, 1-2, 1-4 |
12. huhtikuuta | Espanja | 12-2 | Etelä-Afrikka | 4-1, 3-0, 5-1 |
12. huhtikuuta | Etelä-Korea | 5-2 | Belgia | 2-1, 1-0, 2-1 |
12. huhtikuuta | Meksiko | 3-10 | Bulgaria | 1-1, 0-3, 2-6 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D. | DP | BP | EKr | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Etelä-Korea | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 48 | 10 | 15 |
+002, | Belgia | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 31 | 11 | 12 |
+003, | Espanja | 5 | 3 | 0 | 2 | 0 | 28 | 15 | 9 |
+004, | Bulgaria | 5 | 2 | 0 | 3 | 0 | 30 | 33 | 6 |
+005, | Meksiko | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 11 | 33 | 3 |
+006, | Etelä-Afrikka | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 8 | 54 | 0 |
Se tapahtuu Dunedinissä , Uudessa-Seelannissa . Uuden Seelannin ja Turkin ylennettiin Division II vuoden 2010 painos Mongolian pakettien tiloja ennen kilpailun alkua, hänen vastustajansa ovat voittaneet ottelun vihreä matto (5-0).
Päivämäärä | Tiimi | Pisteet | Tiimi | Pisteet jaksoittain |
10. huhtikuuta | Mongolia | 0-5 | Turkki | Paketin mukaan |
10. huhtikuuta | Irlanti | 3-7 | Kreikka | 0-2, 1-2, 2-3 |
10. huhtikuuta | Luxemburg | 2-6 | Uusi Seelanti | 1-1, 1-2, 0-3 |
11. huhtikuuta | Kreikka | 5-0 | Mongolia | Paketin mukaan |
11. huhtikuuta | Irlanti | 3-8 | Luxemburg | 2-2, 0-5, 1-1 |
11. huhtikuuta | Uusi Seelanti | 8-2 | Turkki | 2-1, 4-1, 2-0 |
13. huhtikuuta | Irlanti | 5-0 | Mongolia | Paketin mukaan |
13. huhtikuuta | Luxemburg | 4-7 | Turkki | 0-1, 1-4, 3-2 |
13. huhtikuuta | Uusi Seelanti | 4–3 | Kreikka | 0-2, 2-0, 1-1, 1-0 |
15. huhtikuuta | Kreikka | 2-7 | Luxemburg | 0-3, 0-2, 2-2 |
15. huhtikuuta | Turkki | 7-1 | Irlanti | 3-0, 2-0, 2-1 |
15. huhtikuuta | Mongolia | 0-5 | Uusi Seelanti | Paketin mukaan |
16. huhtikuuta | Turkki | 7-1 | Kreikka | 1-1, 0-0, 6-0 |
16. huhtikuuta | Luxemburg | 5-0 | Mongolia | Paketin mukaan |
16. huhtikuuta | Uusi Seelanti | 9-0 | Irlanti | 1-0, 3-0, 5-0 |
Clt | Tiimi | PJ | V | Varapuheenjohtaja | D. | DP | BP | EKr | Ero | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
+001, | Uusi Seelanti | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 32 | 7 | 25 | 14 |
+002, | Turkki | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 28 | 14 | 14 | 12 |
+003, | Luxemburg | 5 | 3 | 0 | 2 | 0 | 26 | 18 | 8 | 9 |
+004, | Kreikka | 5 | 2 | 0 | 2 | 1 | 18 | 21 | -3 | 7 |
+005, | Irlanti | 5 | 1 | 0 | 4 | 0 | 12 | 31 | -19 | 3 |
+006, | Mongolia | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 25 | -25 | 0 |