Urheilu | Kestävyys |
---|---|
Järjestäjä (t) | IMSA |
Muokkaaminen | 4 th |
Kokeilut | 12 |
Virallinen nettisivu | www.imsa.com |
Voittaja | Wayne Taylor Racing |
---|
2017 kausi WeatherTech urheiluauto Championship on neljäs painos tämän johtuvan kilpailun fuusion American Le Mans Series ja Rolex Sports Car -sarjan mestaruutta . Se tapahtuu28. tammikuuta että 7. lokakuuta 2017 ja sisältää kaksitoista kierrosta.
Mestaruuden neljä pääkilpailua ( 24 tuntia Daytonaa , 12 tuntia Sebringiä , 6 tuntia Watkins Glenia ja Petit Le Mansia ) muodostavat Pohjois-Amerikan Endurance Cup (tai CAEN) -sarjan .
Vuoden 2017 kalenteri julkistetaan 5. elokuuta 2016, ja se sisältää kaksitoista kierrosta.
Prototype-luokka koostuu LMP2- autoista LMP2- versiossa, joissa on ACO Gibson V8 -moottorimääritykset, ja Daytona Prototype International (DPi) -tulostimista, joissa valmistajat saavat käyttää tiettyjä korin paneeleja, jotka on suunniteltu vastaamaan autonvalmistajan suunnittelukieliä. omia moottoreitaan. Mazda ( Riley Technologies ), Cadillac ( Dallara ) ja Nissan ( Onroak Automotive ) käyttävät vastaavien valmistajien alustoja, joissa on valmistajalle ominainen runko.
Kaikki merkinnät käyttävät Oreca FLM09 -alustaa, jota käyttää 6,2 litran LS3 V8 -moottori .
Tiimi | Ei. | Lentäjät | Hihat |
---|---|---|---|
Starworks Motorsport | 8 | Chris cumming | 1 |
John falb | 1 | ||
Ben pelaa | 1 | ||
Remo Ruscitti | 1 | ||
Robert wickens | 1 | ||
Garett Grist | 2 | ||
Max Hanratty | 2 | ||
Sean rayhall | 2 | ||
88 | Conor Daly | 1 | |
James dayson | 1 | ||
Scott Mayer | 1 | ||
Alex popow | 1 | ||
Sean rayhall | 1 | ||
BAR1-moottoriurheilu | 20 | Don Yount | Kaikki |
Kaveririisi | 1–2, 4, 6, 9, 12 | ||
Mark Kvamme | 1–2 | ||
Chapman Ducote | 1 | ||
Gustavo Yacamán | 1 | ||
Daniel Burkett | 2, 6, 12 | ||
Ryan lewis | 5, 7 | ||
26 | David cheng | 1 | |
Trent Hindman | 1 | ||
Adam Merzon | 1 | ||
Johnny mowlem | 1 | ||
Tom papadopoulos | 1 | ||
Gustavo Yacamán | 2, 6, 9 | ||
Marc Drumwright | 2 | ||
Chapman Ducote | 2 | ||
Colin Thompson | 2 | ||
Nicholas boulle | 4 | ||
Stefan Wilson | 4 | ||
Tomy drissi | 5, 12 | ||
Bruno Junqueira | 5 | ||
Brian leppä | 6 | ||
Derek Jones | 6 | ||
Garett Grist | 7, 12 | ||
James vance | 7 | ||
Mark Kvamme | 9 | ||
John falb | 12 | ||
Suorituskyky Tech Motorsports | 38 | James ranskalainen | Kaikki |
Patricio o'ward | Kaikki | ||
Kyle Masson | 1–2, 6, 12 | ||
Nicholas boulle | 1 |
Tiimi | Kehys | Moottori | Ei. | Lentäjät | Hihat | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Corvette Racing | Chevrolet Corvette C7.R | Chevrolet LT5.5 5.5 L V8 | 3 | Antonio García | Kaikki | |||
Jan Magnussen | Kaikki | |||||||
Mike rockenfeller | 1–2, 12 | |||||||
4 | Oliver gavin | Kaikki | ||||||
Tommy Milner | Kaikki | |||||||
Marcel Fässler | 1–2, 12 | |||||||
BMW Team RLL | BMW M6 GTLM | BMW 4.4 L Turbo V8 | 19 | Bill Auberlen | 1 | |||
Augusto Farfus | 1 | |||||||
Alexander sims | 1 | |||||||
Bruno Spengler | 1 | |||||||
24 | John Edwards | Kaikki | ||||||
Martin tomczyk | Kaikki | |||||||
Nick catsburg | 1–2 | |||||||
Kuno nokkelampi | 1, 12 | |||||||
25 | Bill Auberlen | 2–4, 6–12 | ||||||
Alexander sims | 2–4, 6–12 | |||||||
Kuno nokkelampi | 2 | |||||||
Nick catsburg | 12 | |||||||
Risi Competizione | Ferrari 488 GTE | Ferrari F154CB 3,9 L Turbo V8 | 62 | Giancarlo Fisichella | 1–4, 10–12 | |||
Toni Vilander | 1–4, 10–12 | |||||||
James Calado | 1–2 | |||||||
Alessandro Pier Guidi | 12 | |||||||
|
Ford GT | Ford EcoBoost 3,5 L Turbo V6 | 66 | Joey käsi | Kaikki | |||
Dirk Müller | Kaikki | |||||||
Sebastien bourdais | 1–2, 12 | |||||||
67 | Ryan briscoe | Kaikki | ||||||
Richard Westbrook | Kaikki | |||||||
Scott Dixon | 1–2, 12 | |||||||
68 | Billy johnson | 1–2 | ||||||
Stefan Mücke | 1–2 | |||||||
Olivier Pla | 1–2 | |||||||
69 | Tony kanaan | 1 | ||||||
Andy Priaulx | 1 | |||||||
Harry tincknell | 1 | |||||||
Porsche GT Team | Porsche 911 RSR | Porsche 4.0 L Flat-6 | 911 | Patrick Pilet | Kaikki | |||
Dirk Werner | Kaikki | |||||||
Frédéric Makowiecki | 1–2 | |||||||
Nick tandy | 12 | |||||||
912 | Laurens Vanthoor | Kaikki | ||||||
Kevin Estre | 1–3 | |||||||
Richard lietz | 1–2 | |||||||
Susi henzler | 4 | |||||||
Gianmaria Bruni | 6–12 | |||||||
Earl Bamber | 12 |
Tiimi | Kehys | Moottori | Ei. | Lentäjät | Hihat | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
GRT Grasser Racing Team | Lamborghini Huracán GT3 | Lamborghini 5,2 L V10 | 11 | Mirko Bortolotti | 1–2 | |||
Christian Engelhart | 1–2 | |||||||
Rolf Ineichen | 1–2 | |||||||
Ezequiel Pérez Companc | 1 | |||||||
Richard Antinucci | 2 | |||||||
61 | Michele Beretta | 1 | ||||||
Christian Engelhart | 1 | |||||||
Rolf Ineichen | 1 | |||||||
Roberto Pampanini | 1 | |||||||
Miloš Pavlović | 1 | |||||||
3GT Racing | Lexus RC F GT3 | Lexus 5.0L V8 | 14 | Sage Karam | Kaikki | |||
Scott pruett | 1–8 | |||||||
Ian James | 1–2, 12 | |||||||
Gustavo Menezes | 1 | |||||||
Austin Cindric | 6 | |||||||
Robert alon | 9–12 | |||||||
15 | Jack Hawksworth | Kaikki | ||||||
Robert alon | 1–8 | |||||||
Austin Cindric | 1–2, 6, 12 | |||||||
Dominik farnbacher | 1 | |||||||
Scott pruett | 9–12 | |||||||
Vaihda kilpa | Lamborghini Huracán GT3 | Lamborghini 5,2 L V10 | 16 | Corey lewis | Kaikki | |||
Jeroen mul | Kaikki | |||||||
Brett Sandberg | 1–2, 6, 12 | |||||||
Kaz grala | 1 | |||||||
DAC-moottoriurheilu | Lamborghini Huracán GT3 | Lamborghini 5,2 L V10 | 18 | Emmanuel Anassis | 1–2 | |||
Brandon Gdovic | 1–2 | |||||||
Anthony Massari | 1–2 | |||||||
Zachary Claman DeMelo | 1 | |||||||
Konrad Motorsport | Lamborghini Huracán GT3 | Lamborghini 5,2 L V10 | 21 | Marc Basseng | 1 | |||
Franz Konrad | 1 | |||||||
Marco Mapelli | 1 | |||||||
Luca Stolz | 1 | |||||||
Lance Willsey | 1 | |||||||
Alex Job Racing | Audi R8 LMS | Audi 5.2 L V10 | 23 | Townsend Bell | 1–2, 6, 8, 12 | |||
Bill Sweedler | 1–2, 6, 8, 12 | |||||||
Frank Montecalvo | 1–2, 6, 12 | |||||||
Pierre Kaffer | 1 | |||||||
Dream Racing Motorsport | Lamborghini Huracán GT3 | Lamborghini 5,2 L V10 | 27 | Paolo ruberti | 1–2, 6 | |||
Cedric Sbirrazzuoli | 1–2, 6 | |||||||
Lawrence DeGeorge | 1–2 | |||||||
Raffaele Giammaria | 1 | |||||||
Luca Persiani | 1 | |||||||
Alegra Motorsports | Porsche 911 GT3 R | Porsche 4.0 L Flat-6 | 28 | Daniel Morad | Kaikki | |||
Michael Christensen | 1–3, 6, 12 | |||||||
Michael Quesadasta | 1–2, 6–7, 9, 12 | |||||||
Carlos de Quesada | 1 | |||||||
Jesse lazare | 1 | |||||||
Spencer pumpelly | 2 | |||||||
Mathieu Jaminet | 4–5 | |||||||
Patrick pitkä | 8, 10–11 | |||||||
Montaplast Land-Motorsportilta | Audi R8 LMS | Audi 5.2 L V10 | 29 | Connor De Phillippi | 1–2, 12 | |||
Christopher Mies | 1–2, 12 | |||||||
Jules Gounon | 1–2 | |||||||
Jeffrey Schmidt | 1 | |||||||
Sheldon van der Linde | 12 | |||||||
|
Mercedes-AMG GT3 | Mercedes-AMG M159 6,2 L V8 | 33 | Jeroen Bleekemolen | Kaikki | |||
Ben pelaa | 1–9, 11–12 | |||||||
Mario farnbacher | 1–2, 6, 12 | |||||||
Adam Christodoulou | 1 | |||||||
Trent Hindman | 10 | |||||||
50 | Gunnar Jeannette | 1–8 | ||||||
Cooper MacNeil | 1–8 | |||||||
Shane van Gisbergen | 1–2, 6 | |||||||
Thomas Jäger | 1 | |||||||
Porsche 911 GT3 R | Porsche 4.0 L Flat-6 | Gunnar Jeannette | 9–12 | |||||
Cooper MacNeil | 9–12 | |||||||
Patrick pitkä | 12 | |||||||
Ebimoottorit | Lamborghini Huracán GT3 | Lamborghini 5,2 L V10 | 46 | Fabio Babini | 1–2 | |||
Emanuele busnelli | 1–2 | |||||||
Emmanuel Collard | 1–2 | |||||||
Francois Perrodo | 1 | |||||||
Michele Beretta | 2 | |||||||
Paul Miller Racing | Lamborghini Huracán GT3 | Lamborghini 5,2 L V10 | 48 | Bryan-myyjät | Kaikki | |||
Madison Snow | Kaikki | |||||||
Dion von Moltke | 1–2 | |||||||
Andrea Caldarelli | 1 | |||||||
Bryce Miller | 1 | |||||||
Trent Hindman | 12 | |||||||
Kilpailun henki | Ferrari 488 GT3 | Ferrari F154CB 3,9 L Turbo V8 | 51 | Peter Mann | 1 | |||
Rino Mastronardi | 1 | |||||||
Maurizio Mediani | 1 | |||||||
Alessandro Pier Guidi | 1 | |||||||
Davide Rigon | 1 | |||||||
CORE Autosport | Porsche 911 GT3 R | Porsche 4.0 L Flat-6 | 54 | Jon bennett | Kaikki | |||
Colin Braun | Kaikki | |||||||
Niclas Jönsson | 1–2, 6, 12 | |||||||
Patrick pitkä | 1 | |||||||
Stevenson Motorsports | Audi R8 LMS | Audi 5.2 L V10 | 57 | Lawson Aschenbach | Kaikki | |||
Andrew Davis | Kaikki | |||||||
Matt bell | 1–2, 12 | |||||||
Robin liddell | 1 | |||||||
Manthey kilpa | Porsche 911 GT3 R | Porsche 4.0 L Flat-6 | 59 | Matteo cairoli | 1 | |||
Sven Müller | 1 | |||||||
Harald proczyk | 1 | |||||||
Reinhold ryöstö | 1 | |||||||
Steve Smith | 1 | |||||||
Scuderia Corsa | Ferrari 488 GT3 | Ferrari F154CB 3,9 L Turbo V8 | 63 | Alessandro balzan | Kaikki | |||
Christina Nielsen | Kaikki | |||||||
Matteo cressoni | 1–2, 6, 12 | |||||||
Sam lintu | 1 | |||||||
Park Place Motorsports | Porsche 911 GT3 R | Porsche 4.0 L Flat-6 | 73 | Patrick lindsey | Kaikki | |||
Jörg Bergmeister | 1–5, 7–12 | |||||||
Matthew mcmurry | 1–2, 6, 12 | |||||||
Norbert Siedler | 1 | |||||||
Jan Heylen | 2 | |||||||
SunEnergy1 Racing | Mercedes-AMG GT3 | Mercedes-AMG M159 6,2 L V8 | 75 | Tristan Vautier | Kaikki | |||
Boris Said | 1–3, 6 | |||||||
Kenny habul | 1–2, 4–7, 9–12 | |||||||
Maro Engel | 1 | |||||||
Paul Morris | 1 | |||||||
Dion von Moltke | 8, 12 | |||||||
Lone Star Racing | Mercedes-AMG GT3 | Mercedes-AMG M159 6,2 L V8 | 80 | Dan Knox | 4, 9–11 | |||
Mike Skeen | 4, 9–11 | |||||||
Michael Shank Racing kanssa Curb-Agajanian | Acura NSX GT3 | Acura 3,5 L Turbo V6 | 86 | Oswaldo Negri Jr. | Kaikki | |||
Jeff Segal | Kaikki | |||||||
Tom dyer | 1–2, 12 | |||||||
Ryan metsästäjä-reay | 1 | |||||||
93 | Andy Lally | Kaikki | ||||||
Katherine legge | Kaikki | |||||||
Mark Wilkins | 1–2, 12 | |||||||
Graham rahal | 1 | |||||||
Turner Motorsport | BMW M6 GT3 | BMW 4.4 L Turbo V8 | 96 | Jens Klingmann | Kaikki | |||
Justin merkitsee | 1–2, 6, 12 | |||||||
Jesse krohn | 1–2, 8–12 | |||||||
Maxime Martin | 1 | |||||||
Bret curtis | 3–5, 7 | |||||||
Aston Martin Racing | Aston Martin Vantage GT3 | Aston Martin 6.0 L V12 | 98 | Paul Dalla Lana | 1 | |||
Pedro Lamy | 1 | |||||||
Mathias Lauda | 1 | |||||||
Marco Sørensen | 1 | |||||||
TRG | Aston Martin Vantage GT3 | Aston Martin 6.0 L V12 | 007 | Brandon Davis | 8 | |||
James Davison | 8 | |||||||
Porsche 911 GT3 R | Porsche 4.0 L Flat-6 | 991 | Susi henzler | 1, 3 | ||||
Jan Heylen | 1, 3 | |||||||
Santiago creel | 1 | |||||||
Mike Hedlund | 1 | |||||||
Tim Pappas | 1 | |||||||
Parker Chase | 4 | |||||||
Harry ryöstö | 4 |
Kunkin kierroksen yleisen luokituksen voittajat kirjoitetaan lihavoituna .
Ei. | Rotu | Prototyyppi (P) | Prototyyppihaaste (PC) | GT Le Mans (GTLM) | GT Daytona (GTD) | Tulokset |
---|---|---|---|---|---|---|
Voitokas joukkue | Voitokas joukkue | Voitokas joukkue | Voitokas joukkue | |||
Voitokkaat lentäjät | Voitokkaat lentäjät | Voitokkaat lentäjät | Voitokkaat lentäjät | |||
1 | Daytona | # 10 Wayne Taylor Racing | # 38 Performance Tech -moottoriurheilu | # 66 Ford Chip Ganassi Racing | # 28 Alegra Motorsports | Tulokset |
Max Angelelli Jeff Gordon Jordan Taylor Ricky Taylor |
Nicholas Boulle James ranskalainen Kyle Masson Patricio O'Ward |
Sébastien Bourdais Joey Käsi Dirk Müller |
Michael Christensen Jesse Lazare Daniel Morad Carlos de Quesada Michael de Quesada |
|||
2 | Sebring | # 10 Wayne Taylor Racing | # 38 Performance Tech -moottoriurheilu | # 3 Corvette Racing | # 33 Riley Motorsports - Joukkue AMG | Tulokset |
Alex Lynn Jordan Taylor Ricky Taylor |
James French Kyle Masson Patricio O'Ward |
Antonio García Jan Magnussen, Mike Rockenfeller |
Jeroen Bleekemolen Mario Farnbacher Ben Keating |
|||
3 | Pitkä ranta | # 10 Wayne Taylor Racing | Älä osallistu | # 4 Corvette Racing | # 50 Riley Motorsports - WeatherTech Racing | Tulokset |
Jordan Taylor Ricky Taylor |
Oliver Gavin Tommy Milner |
Gunnar Jeannette Cooper MacNeil |
||||
4 | Austin | # 10 Wayne Taylor Racing | # 38 Performance Tech -moottoriurheilu | # 3 Corvette Racing | # 33 Riley Motorsports - Joukkue AMG | Tulokset |
Jordan Taylor Ricky Taylor |
James Ranskan Patricio O'Ward |
Antonio García Jan Magnussen |
Jeroen Bleekemolen Ben Keating |
|||
5 | Belle Isle | # 10 Wayne Taylor Racing | # 38 Performance Tech -moottoriurheilu | Älä osallistu | # 93 Michael Shank Racing | Tulokset |
Jordan Taylor Ricky Taylor |
James Ranskan Patricio O'Ward |
Andy Lally Katherine Legge |
||||
6 | Watkins Glen | # 5 Mustang-näytteenottokilpailu | # 38 Performance Tech -moottoriurheilu | # 25 BMW Team RLL | # 93 Michael Shank Racing | Tulokset |
Filipe Albuquerque João Barbosa Christian Fittipaldi |
James French Kyle Masson Patricio O'Ward |
Bill Auberlen Alexander Sims |
Andy Lally Katherine Legge |
|||
7 | Mosport | # 31 Whelen Engineering Racing | # 38 Performance Tech -moottoriurheilu | # 25 BMW Team RLL | # 57 Stevenson Motorsports | Tulokset |
Eric Curran Dane Cameron |
James Ranskan Patricio O'Ward |
Bill Auberlen Alexander Sims |
Lawson Aschenbach Andrew Davis |
|||
8 | Lime Rock | Älä osallistu | # 911 Porsche GT Team | # 73 Park Place -moottoriurheilu | Tulokset | |
Patrick Pilet Dirk Werner |
Jörg Bergmeister Patrick Lindsey |
|||||
9 | Road America | # 22 Tequila Patrón ESM | # 38 Performance Tech -moottoriurheilu | # 66 Ford Chip Ganassi Racing | # 96 Turner Motorsport | Tulokset |
Pipo Derani Johannes van Overbeek |
James Ranskan Patricio O'Ward |
Joey Hand Dirk Müller |
Jens Klingmann Jesse Krohn |
|||
10 | Virginia | Älä osallistu | # 3 Corvette Racing | # 16 Vaihda kilpailua | Tulokset | |
Antonio García Jan Magnussen |
Corey Lewis Jeroen Mul |
|||||
11 | Laguna Seca | # 90 VisitFlorida Racing | Älä osallistu | # 24 BMW Team RLL | # 63 Scuderia Corsa | Tulokset |
Marc Goossens Renger van der Zande |
John Edwards Martin Tomczyk |
Alessandro Balzan Christina Nielsen |
||||
12 | Tie Atlanta | # 2 Tequila Patrón ESM | # 26 BAR1 Moottoriurheilu | # 25 BMW Team RLL | # 29 Montaplast kirjoittanut Land-Motorsport | Tulokset |
Ryan Dalziel Brendon Hartley Scott Sharp |
Tomy Drissi John Falb Garett Grist |
Bill Auberlen Kuno Wittmer Alexander Sims |
Connor De Phillippi Sheldon van der Linde Christopher Mies |
Mestaruuspisteet jaetaan jokaisessa luokassa kunkin tapahtuman lopussa. Pisteet jaetaan seuraavassa taulukossa ilmoitettujen maaliasemien mukaan.
Sijainti | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | MT |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rotu | 35 | 32 | 30 | 28 | 26 | 25 | 24 | 23 | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 1 |
Pisteitä jaetaan jokaisessa luokassa kunkin testin lopussa. Nopeimman kierroksen piste myönnetään vain kuljettajien mestaruuskilpailuissa.
Joukkueen pisteetJoukkueen pisteet lasketaan täsmälleen samalla tavalla kuin kuljettajien pisteet pisteiden jakotaulukon avulla. Jokaista ilmoitettua autoa pidetään omana "joukkueena", riippumatta siitä, onko kyseessä yksi merkintä vai osa joukkueita, jotka saapuvat kahteen autoon.
Rakentajien pisteetOn myös rakentajien mestaruus, joka käyttää samaa pisteiden jakotaulukkoa koko kauden ajan. IMSA: n tunnustamat rakentajien mestaruudet ovat seuraavat:
'Prototyyppi (P):' Alustavalmistaja 'GT Le Mans (GTLM):' Autonvalmistaja "GT Daytona (GTD):" AutonvalmistajaKukin valmistaja saa maalipisteet kussakin luokassaan parhaiten sijoittuneesta autostaan. Seuraavien saman valmistajan autojen sijaintia ei oteta huomioon, ja kaikki muut valmistajat nousevat rankingissa.
Esimerkki: Rakentaja A sijoittuu tapahtuman 1. ja 2. sijalle, ja rakentaja B kolmanneksi. Valmistaja A saa 35 ensimmäisen pistettä ja valmistaja B 32 toisen pistettä.
Pohjois-Amerikan Endurance CupPohjois-Amerikan Endurance Cup -pistejärjestelmä eroaa normaalista pistejärjestelmästä. Pisteitä myönnetään kuljettajille, joukkueille ja valmistajille 5-4-3-2-asteikon mukaisesti, kuten yhteenvetona alla olevassa taulukossa.
Sijainti | 1 | 2 | 3 | Muut luokitellut |
---|---|---|---|---|
Rotu | 5 | 4 | 3 | 2 |
Tätä matalapisteen allokointia kompensoi kuitenkin tiheämpi allokointitiheys. Esimerkiksi Daytonassa (24 tunnin kilpailu) pisteitä jaetaan kello 6, 12, 18 ja maalissa. Sebringissä (12 tunnin kilpailu) pisteitä jaetaan neljässä, kahdeksassa ja maalissa. Watkins Glenissä (6 tunnin kilpailu) pisteitä jaetaan kolmessa tunnissa ja maalissa. Road Atlantalla (10 tunnin kilpailu) pisteitä jaetaan neljällä, kahdeksalla ja maalilla.
Aivan kuten joukkuekohtainen mestaruus, Pohjois-Amerikan Endurance Cup -joukkueiden pisteet jaetaan jokaisesta autosta ja kuljettajat saavat pisteitä kaikista ajamistaan autoista edellyttäen, että heidät ilmoitetaan ansaitsemaan pisteitä. Valmistajan pisteet menevät tämän valmistajan korkeimmalle autolle, muita tämän valmistajan autoja ei lasketa kuten kauden rakentajien mestaruutta.
Esimerkiksi: jokaisen luokan rakentajalle, jos rakentajan A tulijat ovat ensimmäiset ja toiset ja jos rakentajan B tulijat sijoittuvat kolmanneksi, niin rakentaja A saa vain kyseisen luokan ensimmäisen pisteen. Valmistaja B saa pisteet toisesta sijasta.
|
Lihavoitu - Napa-asema |
Pos. | Lentäjä | PÄIVÄ | SEB | AUS | BEL | WGL | MOS | HIRVI | ATL | Pisteet | CEAN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | James ranskalainen | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 283 | 56 |
Patricio o'ward | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 283 | 56 | |
2 | Don Yount | 3 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 244 | 40 |
3 | Kaveririisi | 3 | 4 | 3 | 2 | 3 | 2 | 182 | 40 | ||
4 | Kyle Masson | 1 | 1 | 1 | 3 | 139 | 56 | ||||
5 | Gustavo Yacamán | 3 | 3 | 3 | 2 | 121 | 29 | ||||
6 | Garett Grist | 2 | 3 | 1 | 97 | 25 | |||||
7 | Daniel Burkett | 4 | 2 | 2 | 92 | 26 | |||||
8 | Mark Kvamme | 3 | 4 | 2 | 90 | 20 | |||||
9 | Nicholas boulle | 1 | 2 | 68 | 20 | ||||||
10 | Tomy drissi | 2 | 1 | 67 | 13 | ||||||
11 | Ryan lewis | 3 | 2 | 62 | - | ||||||
12 | John falb | 5 | 1 | 61 | 21 | ||||||
13 | Sean rayhall | 4 | 2 | 60 | 20 | ||||||
14 | Chapman Ducote | 3 | 3 | 59 | 23 | ||||||
15 | David cheng | 2 | 32 | 14 | |||||||
Trent Hindman | 2 | 32 | 14 | ||||||||
Adam Merzon | 2 | 32 | 14 | ||||||||
Johnny mowlem | 2 | 32 | 14 | ||||||||
Tom papadopoulos | 2 | 32 | 14 | ||||||||
16 | Max Hanratty | 2 | 32 | 12 | |||||||
17 | Stefan Wilson | 2 | 32 | - | |||||||
18 | Bruno Junqueira | 2 | 32 | - | |||||||
19 | Derek Jones | 3 | 30 | 6 | |||||||
Brian Adler | 3 | 30 | 6 | ||||||||
20 | James vance | 3 | 30 | - | |||||||
21 | Marc Drumwright | 3 | 29 | 9 | |||||||
Colin Thompson | 3 | 29 | 9 | ||||||||
22 | Conor Daly | 4 | 28 | 8 | |||||||
James dayson | 4 | 28 | 8 | ||||||||
Scott Mayer | 4 | 28 | 8 | ||||||||
Alex popow | 4 | 28 | 8 | ||||||||
23 | Chris cumming | 5 | 26 | 8 | |||||||
Ben pelaa | 5 | 26 | 8 | ||||||||
Remo Ruscitti | 5 | 26 | 8 | ||||||||
Robert wickens | 5 | 26 | 8 |
Pos. | Lentäjä | PÄIVÄ | SEB | LBH | AUS | WGL | MOS | LIM | HIRVI | VIR | LGA | ATL | Pisteet | CEAN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Antonio García | 4 | 1 | 5 | 1 | 3 | 4 | 4 | 4 | 1 | 4 | 2 | 334 | 32 |
Jan Magnussen | 4 | 1 | 5 | 1 | 3 | 4 | 4 | 4 | 1 | 4 | 2 | 334 | 32 | |
2 | Bill Auberlen | 8 | 6 | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 6 | 4 | 8 | 1 | 317 | 37 |
Alexander sims | 8 | 6 | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 6 | 4 | 8 | 1 | 317 | 37 | |
3 | Joey käsi | 1 | 2 | 8 | 5 | 4 | 5 | 7 | 1 | 5 | 6 | 7 | 306 | 39 |
Dirk Müller | 1 | 2 | 8 | 5 | 4 | 5 | 7 | 1 | 5 | 6 | 7 | 306 | 39 | |
4 | Ryan briscoe | 10 | 4 | 2 | 6 | 2 | 3 | 5 | 3 | 2 | 5 | 8 | 306 | 30 |
Richard Westbrook | 10 | 4 | 2 | 6 | 2 | 3 | 5 | 3 | 2 | 5 | 8 | 306 | 30 | |
5 | Patrick Pilet | 2 | 7 | 6 | 4 | 7 | 7 | 1 | 8 | 8 | 3 | 6 | 295 | 40 |
Dirk Werner | 2 | 7 | 6 | 4 | 7 | 7 | 1 | 8 | 8 | 3 | 6 | 295 | 40 | |
6 | Laurens Vanthoor | 6 | 8 | 3 | 8 | 6 | 6 | 2 | 2 | 7 | 7 | 5 | 287 | 30 |
7 | John Edwards | 11 | 9 | 7 | 3 | 8 | 2 | 3 | 7 | 9 | 1 | 9 | 284 | 24 |
Martin tomczyk | 11 | 9 | 7 | 3 | 8 | 2 | 3 | 7 | 9 | 1 | 9 | 284 | 24 | |
8 | Oliver gavin | 9 | 10 | 1 | 7 | 5 | 8 | 8 | 5 | 6 | 9 | 4 | 276 | 27 |
Tommy Milner | 9 | 10 | 1 | 7 | 5 | 8 | 8 | 5 | 6 | 9 | 4 | 276 | 27 | |
9 | Giancarlo Fisichella | 3 | 3 | 9 | 9 | 3 | 2 | 3 | 199 | 23 | ||||
Toni Vilander | 3 | 3 | 9 | 9 | 3 | 2 | 3 | 199 | 23 | |||||
10 | Gianmaria Bruni | 6 | 6 | 2 | 2 | 7 | 7 | 5 | 186 | 13 | ||||
11 | Mike rockenfeller | 4 | 1 | 2 | 95 | 27 | ||||||||
12 | Sebastien bourdais | 1 | 2 | 7 | 91 | 35 | ||||||||
13 | Kuno nokkelampi | 11 | 6 | 1 | 80 | 27 | ||||||||
14 | Kevin Estre | 6 | 8 | 3 | 78 | 17 | ||||||||
15 | Scott Dixon | 10 | 4 | 8 | 73 | 24 | ||||||||
16 | Marcel Fässler | 9 | 10 | 4 | 71 | 20 | ||||||||
17 | Nick catsburg | 11 | 9 | 9 | 64 | 20 | ||||||||
18 | James Calado | 3 | 3 | 60 | 16 | |||||||||
19 | Frédéric Makowiecki | 2 | 7 | 57 | 27 | |||||||||
20 | Billy johnson | 7 | 5 | 50 | 16 | |||||||||
Stefan Mücke | 7 | 5 | 50 | 16 | ||||||||||
Olivier Pla | 7 | 5 | 50 | 16 | ||||||||||
21 | Richard lietz | 6 | 8 | 48 | 17 | |||||||||
22 | Alessandro Pier Guidi | 3 | 31 | 7 | ||||||||||
23 | Tony kanaan | 5 | 26 | 8 | ||||||||||
Andy Priaulx | 5 | 26 | 8 | |||||||||||
Harry tincknell | 5 | 26 | 8 | |||||||||||
24 | Earl Bamber | 5 | 26 | 9 | ||||||||||
25 | Nick tandy | 6 | 25 | 8 | ||||||||||
26 | Augusto Farfus | 8 | 23 | 9 | ||||||||||
Bruno Spengler | 8 | 23 | 9 | |||||||||||
27 | Susi henzler | 8 | 23 | - |
Pos. | Lentäjä | PÄIVÄ | SEB | LBH | AUS | BEL | WGL | MOS | LIM | HIRVI | VIR | LGA | ATL | Pisteet | CEAN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alessandro balzan | 16 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 6 | 5 | 4 | 1 | 9 | 340 | 36 |
Christina Nielsen | 16 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 6 | 5 | 4 | 1 | 9 | 340 | 36 | |
2 | Jeroen Bleekemolen | 3 | 1 | 2 | 1 | 14 | 10 | 7 | 15 | 4 | 3 | 8 | 4 | 320 | 39 |
3 | Patrick lindsey | 24 | 6 | 4 | 8 | 9 | 8 | 9 | 1 | 2 | 10 | 3 | 3 | 298 | 26 |
4 | Jens Klingmann | 8 | 20 | 9 | 5 | 4 | 3 | 4 | 14 | 1 | 2 | 5 | 15 | 294 | 28 |
5 | Ben pelaa | 3 | 1 | 2 | 1 | 14 | 10 | 7 | 15 | 4 | 8 | 4 | 290 | 39 | |
6 | Andy Lally | 11 | 14 | 7 | 15 | 1 | 1 | 2 | 5 | 15 | 15 | 2 | 14 | 286 | 32 |
Katherine legge | 11 | 14 | 7 | 15 | 1 | 1 | 2 | 5 | 15 | 15 | 2 | 14 | 286 | 32 | |
7 | Lawson Aschenbach | 4 | 7 | 13 | 10 | 13 | 9 | 1 | 4 | 3 | 12 | 11 | 13 | 283 | 25 |
Andrew Davis | 4 | 7 | 13 | 10 | 13 | 9 | 1 | 4 | 3 | 12 | 11 | 13 | 283 | 25 | |
8 | Daniel Morad | 1 | 10 | 12 | 7 | 10 | 7 | 15 | 3 | 11 | 9 | 16 | 2 | 281 | 29 |
9 | Bryan-myyjät | 7 | 5 | 16 | 4 | 3 | 12 | 8 | 2 | 6 | 5 | 7 | 7 | 281 | 24 |
Madison Snow | 7 | 5 | 16 | 4 | 3 | 12 | 8 | 2 | 6 | 5 | 7 | 7 | 281 | 24 | |
10 | Jörg Bergmeister | 24 | 6 | 4 | 8 | 9 | 9 | 1 | 2 | 10 | 3 | 3 | 275 | 22 | |
11 | Gunnar Jeannette | 21 | 21 | 1 | 6 | 12 | 4 | 11 | 10 | 9 | 6 | 6 | 17 | 254 | 28 |
Cooper MacNeil | 21 | 21 | 1 | 6 | 12 | 4 | 11 | 10 | 9 | 6 | 6 | 17 | 254 | 28 | |
12 | Robert alon | 14 | 13 | 11 | 13 | 7 | 5 | 12 | 7 | 8 | 7 | 14 | 10 | 252 | 24 |
13 | Oswaldo Negri Jr. | 5 | 8 | 10 | 11 | 5 | 16 | 10 | 9 | 14 | 14 | 10 | 12 | 248 | 33 |
Jeff Segal | 5 | 8 | 10 | 11 | 5 | 16 | 10 | 9 | 14 | 14 | 10 | 12 | 248 | 33 | |
14 | Jack Hawksworth | 14 | 13 | 11 | 13 | 7 | 5 | 12 | 7 | 10 | 13 | 13 | 8 | 248 | 24 |
15 | Sage Karam | 27 | 18 | 6 | 9 | 6 | 6 | 5 | 12 | 8 | 7 | 14 | 10 | 244 | 24 |
16 | Scott pruett | 27 | 18 | 6 | 9 | 6 | 6 | 5 | 12 | 10 | 13 | 13 | 8 | 240 | 24 |
17 | Corey lewis | 25 | 11 | 8 | 17 | 11 | 17 | 6 | 11 | 13 | 1 | 9 | 11 | 237 | 24 |
Jeroen mul | 25 | 11 | 8 | 17 | 11 | 17 | 6 | 11 | 13 | 1 | 9 | 11 | 237 | 24 | |
18 | Jon bennett | 22 | 16 | 14 | 14 | 8 | 13 | 14 | 17 | 7 | 8 | 4 | 5 | 231 | 24 |
Colin Braun | 22 | 16 | 14 | 14 | 8 | 13 | 14 | 17 | 7 | 8 | 4 | 5 | 231 | 24 | |
19 | Tristan Vautier | 18 | 3 | 15 | 3 | 15 | 15 | 13 | 16 | 12 | 16 | 12 | 16 | 224 | 25 |
20 | Kenny habul | 18 | 3 | 3 | 15 | 15 | 13 | 12 | 16 | 12 | 16 | 192 | 25 | ||
21 | Jesse krohn | 8 | 20 | 14 | 1 | 2 | 5 | 15 | 160 | 22 | |||||
22 | Michael Quesadasta | 1 | 10 | 7 | 15 | 11 | 2 | 148 | 29 | ||||||
23 | Michael Christensen | 1 | 10 | 12 | 7 | 2 | 131 | 29 | |||||||
24 | Mario farnbacher | 3 | 1 | 10 | 4 | 115 | 39 | ||||||||
25 | Townsend Bell | 6 | 15 | 14 | 8 | 6 | 106 | 25 | |||||||
Bill Sweedler | 6 | 15 | 14 | 8 | 6 | 106 | 25 | ||||||||
26 | Bret curtis | 9 | 5 | 4 | 4 | 104 | - | ||||||||
27 | Matteo cressoni | 16 | 2 | 2 | 9 | 101 | 36 | ||||||||
28 | Christopher Mies | 2 | 4 | 1 | 96 | 30 | |||||||||
Connor De Phillippi | 2 | 4 | 1 | 96 | 30 | ||||||||||
29 | Patrick pitkä | 22 | 3 | 9 | 16 | 17 | 90 | 14 | |||||||
30 | Matthew mcmurry | 24 | 6 | 8 | 3 | 85 | 26 | ||||||||
31 | Austin Cindric | 14 | 13 | 6 | 8 | 85 | 24 | ||||||||
32 | Frank Montecalvo | 6 | 15 | 14 | 6 | 83 | 25 | ||||||||
33 | Justin merkitsee | 8 | 20 | 3 | 15 | 80 | 28 | ||||||||
34 | Dion von Moltke | 7 | 5 | 16 | 16 | 80 | 20 | ||||||||
35 | Boris Said | 18 | 3 | 15 | 15 | 76 | 19 | ||||||||
36 | Jan Heylen | 10 | 6 | 5 | 72 | 14 | |||||||||
37 | Matt bell | 4 | 7 | 13 | 70 | 21 | |||||||||
38 | Tom dyer | 5 | 8 | 12 | 68 | 26 | |||||||||
39 | Niclas Jönsson | 22 | 16 | 13 | 5 | 68 | 24 | ||||||||
40 | Jules Gounon | 2 | 4 | 60 | 19 | ||||||||||
41 | Brett Sandberg | 25 | 11 | 17 | 11 | 60 | 24 | ||||||||
42 | Dan Knox | 12 | DNS | 11 | 15 | 55 | - | ||||||||
Mike Skeen | 12 | DNS | 11 | 15 | 55 | - | |||||||||
43 | Trent Hindman | 3 | 7 | 54 | 6 | ||||||||||
44 | Mark Wilkins | 11 | 14 | 14 | 54 | 25 | |||||||||
45 | Shane van Gisbergen | 21 | 21 | 4 | 48 | 22 | |||||||||
46 | Susi henzler | 10 | 5 | 47 | 8 | ||||||||||
47 | Mathieu Jaminet | 7 | 10 | 47 | - | ||||||||||
48 | Paolo ruberti | 19 | 19 | 11 | 44 | 18 | |||||||||
Cedric Sbirrazzuoli | 19 | 19 | 11 | 44 | 18 | ||||||||||
49 | Fabio Babini | 9 | 12 | 41 | 14 | ||||||||||
Emanuele busnelli | 9 | 12 | 41 | 14 | |||||||||||
Emmanuel Collard | 9 | 12 | 41 | 14 | |||||||||||
50 | Mirko Bortolotti | 15 | 9 | 38 | 14 | ||||||||||
Christian Engelhart | 15 | 9 | 38 | 14 | |||||||||||
Rolf Ineichen | 15 | 9 | 38 | 14 | |||||||||||
51 | Ian James | 27 | 18 | 10 | 38 | 20 | |||||||||
52 | Sheldon van der Linde | 1 | 36 | 11 | |||||||||||
53 | Jesse lazare | 1 | 35 | 11 | |||||||||||
Carlos de Quesada | 1 | 35 | 11 | ||||||||||||
54 | Michele Beretta | 17 | 12 | 33 | 14 | ||||||||||
55 | Jeffrey Schmidt | 2 | 32 | 12 | |||||||||||
56 | Emmanuel Anassis | 13 | 17 | 32 | 14 | ||||||||||
Brandon Gdovic | 13 | 17 | 32 | 14 | |||||||||||
Anthony Massari | 13 | 17 | 32 | 14 | |||||||||||
57 | Adam Christodoulou | 3 | 30 | 10 | |||||||||||
58 | Robin liddell | 4 | 28 | 9 | |||||||||||
59 | Ryan metsästäjä-reay | 5 | 26 | 14 | |||||||||||
60 | Pierre Kaffer | 6 | 25 | 9 | |||||||||||
61 | Andrea Caldarelli | 7 | 24 | 8 | |||||||||||
Bryce Miller | 7 | 24 | 8 | ||||||||||||
62 | Luca Persiani | 19 | 19 | 24 | 14 | ||||||||||
63 | Maxime Martin | 8 | 23 | 8 | |||||||||||
64 | Francois Perrodo | 9 | 22 | 8 | |||||||||||
65 | Richard Antinucci | 9 | 22 | 6 | |||||||||||
66 | Santiago creel | 10 | 21 | 8 | |||||||||||
Mike Hedlund | 10 | 21 | 8 | ||||||||||||
Tim Pappas | 10 | 21 | 8 | ||||||||||||
67 | Spencer pumpelly | 10 | 21 | 6 | |||||||||||
68 | Graham rahal | 11 | 20 | 10 | |||||||||||
69 | Paul Dalla Lana | 12 | 19 | 8 | |||||||||||
Pedro Lamy | 12 | 19 | 8 | ||||||||||||
Mathias Lauda | 12 | 19 | 8 | ||||||||||||
Marco Sørensen | 12 | 19 | 8 | ||||||||||||
70 | Zachary Claman DeMelo | 13 | 18 | 8 | |||||||||||
71 | James Davison | 13 | 18 | - | |||||||||||
Brandon Davis | 13 | 18 | - | ||||||||||||
72 | Dominik farnbacher | 14 | 17 | 8 | |||||||||||
73 | Ezequiel Pérez Companc | 15 | 16 | 8 | |||||||||||
74 | Sam lintu | 16 | 15 | 10 | |||||||||||
75 | Parker Chase | 16 | 15 | - | |||||||||||
Harry ryöstö | 16 | 15 | - | ||||||||||||
76 | Roberto Pampanini | 17 | 14 | 8 | |||||||||||
Miloš Pavlović | 17 | 14 | 8 | ||||||||||||
77 | Maro Engel | 18 | 13 | 8 | |||||||||||
Paul Morris | 18 | 13 | 8 | ||||||||||||
78 | Lawrence DeGeorge | 19 | 12 | 8 | |||||||||||
Raffaele Giammaria | 19 | 12 | 8 | ||||||||||||
79 | Marc Basseng | 20 | 11 | 8 | |||||||||||
Franz Konrad | 20 | 11 | 8 | ||||||||||||
Marco Mapelli | 20 | 11 | 8 | ||||||||||||
Luca Stolz | 20 | 11 | 8 | ||||||||||||
Lance Willsey | 20 | 11 | 8 | ||||||||||||
80 | Thomas Jäger | 21 | 10 | 11 | |||||||||||
81 | Peter Mann | 23 | 9 | 8 | |||||||||||
Rino Mastronardi | 23 | 9 | 8 | ||||||||||||
Maurizio Mediani | 23 | 9 | 8 | ||||||||||||
Alessandro Pier Guidi | 23 | 9 | 8 | ||||||||||||
Davide Rigon | 23 | 9 | 8 | ||||||||||||
82 | Norbert Siedler | 24 | 7 | 8 | |||||||||||
83 | Kaz grala | 25 | 6 | 8 | |||||||||||
84 | Matteo cairoli | 26 | 5 | 8 | |||||||||||
Sven Müller | 26 | 5 | 8 | ||||||||||||
Harald proczyk | 26 | 5 | 8 | ||||||||||||
Reinhold ryöstö | 26 | 5 | 8 | ||||||||||||
Steve Smith | 26 | 5 | 8 | ||||||||||||
85 | Gustavo Menezes | 27 | 4 | 8 |
Pos. | Rakentaja | PÄIVÄ | SEB | LBH | AUS | BEL | WGL | MOS | HIRVI | LGA | ATL | Pisteet | CEAN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cadillac | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 344 | 56 |
2 | Nissan | 4 | 10 | 2 | 6 | 7 | 7 | 3 | 1 | 6 | 1 | 320 | 49 |
3 | Mazda | 11 | 5 | 3 | 8 | 3 | 3 | 4 | 216 | 30 | |||
Valmistaja ei kelpaa mestaruuspisteisiin | |||||||||||||
Gibson | 3 | 4 | 4 | 4 | 6 | 2 | 2 | 5 | 1 | 3 |
Pos. | Rakentaja | PÄIVÄ | SEB | LBH | AUS | WGL | MOS | LIM | HIRVI | VIR | LGA | ATL | Pisteet | CEAN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chevrolet | 4 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | 4 | 4 | 1 | 4 | 2 | 348 | 37 |
2 | Bmw | 8 | 6 | 4 | 2 | 1 | 1 | 2 | 6 | 4 | 1 | 1 | 342 | 37 |
3 | Ford | 1 | 2 | 2 | 5 | 2 | 3 | 5 | 1 | 2 | 5 | 7 | 338 | 45 |
4 | Porsche | 2 | 7 | 3 | 4 | 6 | 6 | 1 | 2 | 7 | 3 | 5 | 325 | 44 |
5 | Ferrari | 3 | 3 | 9 | 9 | 3 | 2 | 3 | 204 | 19 |
Pos. | Rakentaja | PÄIVÄ | SEB | LBH | AUS | BEL | WGL | MOS | LIM | HIRVI | VIR | LGA | ATL | Pisteet | CEAN |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ferrari | 16 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 6 | 5 | 4 | 1 | 9 | 352 | 36 |
2 | Mercedes-AMG | 3 | 1 | 1 | 1 | 12 | 4 | 7 | 10 | 4 | 3 | 8 | 4 | 348 | 44 |
3 | Porsche | 1 | 6 | 4 | 7 | 8 | 7 | 9 | 1 | 2 | 6 | 3 | 2 | 345 | 30 |
4 | Acura | 5 | 8 | 7 | 11 | 1 | 1 | 2 | 5 | 14 | 14 | 2 | 12 | 334 | 39 |
5 | Audi | 2 | 4 | 13 | 10 | 13 | 9 | 1 | 4 | 3 | 12 | 11 | 1 | 334 | 38 |
6 | Lamborghini | 7 | 5 | 8 | 4 | 3 | 11 | 6 | 2 | 6 | 1 | 7 | 7 | 333 | 25 |
7 | Bmw | 8 | 20 | 9 | 5 | 4 | 3 | 4 | 14 | 1 | 2 | 5 | 15 | 326 | 28 |
8 | Lexus | 14 | 13 | 6 | 9 | 6 | 5 | 5 | 7 | 8 | 7 | 13 | 8 | 301 | 24 |
9 | Aston Martin | 12 | 13 | 47 | 8 |